Головна Цікаво Епізоотична ситуація з АЧС

Епізоотична ситуація з АЧС

116
0

Африканська чума свиней набирає в Україні щораз більшого поширення і частоти виникнення. Раніше фіксувалось по два-три випадки на місяць і вважалось, що причиною виникнення і розповсюдження є, в основному, дикі свині. Від 10 жовтня зафіксовано вже 9 випадків,  та  регіони її поширення значно збільшились.

 З початку 2015 року в Україні виявлено 35 випадків  захворювання свиней на АЧС. На даний час оздоровлено 20 неблагополучних пунктів.

30.10.2015 року відбулося чергове засідання ДНПК при Кабінеті Міністрів України. Одним з головних питань, яке розглядалось, результати проведеної роботи з метою ліквідації, локалізації та недопущення поширення збудника АЧС. На засіданні представник Державного агентства лісових ресурсів України звітував про заходи, які вживаються з метою недопущення поширення збудника АЧС через дику фауну.

Під час засідання прийнято рішення щодо посилення державного ветеринарно-санітарного контролю (нагляду) за АЧС, зокрема:

—  забезпечити дієвий контроль за переміщенням живих свиней та продукції з них на території України, не допускати переміщення живих свиней без ветеринарних документів, посилити контроль за видачею відповідних ветеринарних документів;

—  проведення роз’яснювальної роботи серед населення та власників тварин про небезпеку АЧС та заходи біологічного захисту в приватних господарствах громадян та підприємствах, діяльність яких пов’язана з обігом свиней ;

—  тимчасово до стабілізації епізоотичної ситуації щодо АЧС заборонити торгівлю живими свиньми на ринках, подвірний забій свиней для реалізації продуктів забою, що знаходяться на територіях, неблагополучних щодо АЧС областей;

— вжити заходів щодо припинення діяльності стихійних ринків та інших невстановлених місць торгівлі та реалізації живих тварин й сировини з них.

Як бачимо з наведених фактів, останні випадки АЧС вже не так пов’язані з розповсюдженням через диких свиней, а, найімовірніше, через неконтрольоване  переміщення живих домашніх свиней та сировини з них.

Дана ситуація  спостерігається і біля ринку ТзОВ “Вега”  м. Жовкви.  На даній території не має умов для реалізації продуктів харчування. Незважаючи на неодноразові звернення управління ветеринарної медицини в Жовківському районі та рішень надзвичайної протиепізоотичної комісії при Жовківській РДА, міська рада Жовкви та районний відділ міліції (тепер поліції) не вживають заходів щодо заборони реалізації продуктів харчування та зменшення ризику виникнення токсикоінфекцій та інфекційних захворювань. На стихійному ринку продовжується вулична торгівля харчовими продуктами, зокрема м’яса свиней та  сировини з них.

Відповідно до наказу № 152 заступника Головного державного інспектора ветеринарної медицини України від 17.11.2015 року та листа за № 7-3-04/1043 від 20.11.2015 року  Головного державного інспектора ветеринарної медицини Львівської області “Про облік свинопоголів’я”, зобов’язано провести облік свинопоголів’я в приватних господарствах населення шляхом здійснення подвірних обходів.

Роман ГАПОНЕНКО, начальник Управління ветмедицини у Жовківському районі.