Головна Цікаво КАРАНТИННІ ШКІДНИКИ ЗЕРНОБОБОВИХ КУЛЬТУР

КАРАНТИННІ ШКІДНИКИ ЗЕРНОБОБОВИХ КУЛЬТУР

620
0

До карантинних шкідників запасів відносяться зернівки: бразильська бобова, єгипетська горохова, азіатська багатоїдна, китайська, чотириплямиста, індійська квасолева, арахісова, насіннєва або арахісова вогнівка, капровий жук та інші. Крім того, потенційно небезпечними для України є численні карантинні види комах, які нерідко зустрічаються у продовольчих вантажах, імпортованих із країн Азії, Африки, Америки, Європи. Вони можуть проникнути на територію країни і завдати великої шкоди.

Якщо говорити про зернобобові культури, то дуже шкодочинними для них будуть такі карантинні шкідники: чотириплямиста зернівка, азіатська багатоїдна зернівка; бразильська бобова зернівка.

Чотириплямиста зернівка – це жук довжиною 3 мм, шириною 1,5-1,7 мм. Світлі ділянки надкрил покриті жовтувато-сірими волосками, утворюючи рисунок у вигляді букви X. Розповсюджується пасивно разом із насінням бобових культур у всіх стадіях розвитку. Жуки здатні до перельотів, особливо активні у жаркий період року. Рослинами-господарями є вігна, вика, горох, кінські боби, маш, соя, квасоля, сочевиця, чина, гліцинія та інші. Вид завдає шкоди переважно у складських приміщеннях, але можливий розвиток у полі. В одній зернині може розвиватисядо 10 личинок. При сильному заселенні повністю знищують вміст зерна. Самки прикріплюють яйця на боби, що розкрилися, чи насіння, на мішки, стінки різної тари і міцно приклеюють їх секретом. На одну насінину часто відкладається до 15 штук яєць. Плодючість однієї самки складає близько 100 яєць. Личинка біла, вигнута, не опушена, малорухома, вбуравлюється у зернівку. Увесь розвиток проходить всередині однієї насінини. Перед заляльковуванням вона прогризає оболонку зернини у вигляді круглого „віконця” для виходу жука. При цьому круглі „кришечки” легковідпадають і служать сигналом зараженості насіння.

Азіатська багатоїдна зернівка – це буро-каштановий жук із червонувато-бурими надкрилами, злегка опушений. Рослини-господарі: різні види квасолі, боби, каянус, горох, сочевиця, нут, вігна, горох, акація. Являється як польовим, так і комірним шкідником. Жуки здатні до перельотів, особливо активні у жаркий період. Плодовитість однієї самки у середньому 80 яєць. Розвиток відбувається у середині насінини. У сховищах зимує личинка. У північно-західних штатах Індії утворює 9-10 генерацій за рік.

Бразильська зернівка – чорні жуки з жовтуватим або сіро-білим опушенням. Самці довжиною 1,6-2,6 мм, самки – 1,75-3 мм. Одна самка відкладає від 20 до 80 яєць на поверхню зеренрозтрісканих бобів. Личинка, яка відроджується із яйця – безнога. Вона безпосередньо вгризається всередину зерна, де і протікає увесь цикл розвитку. Розвиток зернівки від яйця до імаго триває до 36 днів і залежить від температури. Оптимальна температура розвитку 25-32°С. Нижній поріг – 18°С.Самки протягом 13 днів заражають до 36 насінин бобових, відкладаючи на їх поверхню до 56 яєць. При яйцекладці вид віддає перевагу вігні та квасолі. На насіння цих бобових самка відкладає до 87% яєць. На долю гороху припадає лише 5%.

Щоб не допустити попадання карантинних шкідників на територію країни, застосовують комплекс карантинних заходів. Проводиться карантинний контроль при ввезенні культур з-за кордону, карантинна експертиза. При виявленні шкідника у пункті ввезення продукція підлягає знезараженню або поверненню. Для вчасного виявлення , локалізації та ліквідації карантинного шкідника щорічно обстежують складські приміщення для зберігання та переробки імпортної продукції. Висівають тільки незаражене шкідниками насіння. Проводиться обстеження імпортних посівів культур в період вегетації.

Семочко Галина,державний фітосанітарний інспектор

ГУ Держпродспоживслужби у Львівській області