Головна Цікаво Соборність – основа фундаментальних цінностей

Соборність – основа фундаментальних цінностей

275
0

Слово «соборність» включає в себе єдність і згуртованість. Поняття «соборність» з`явилось у нашому науковому й політичному лексиконі порівняно недавно. Воно не є явищем лише суто українським. Це загальна, органічна ознака будь-якої нації. Що вона означає? По-перше, об`єднання в одне державне ціле всіх земель, які заселяє конкретна нація на суцільній території. По-друге, духовну консолідацію всього населення країни. Єдність усіх її громадян, незалежно від їхньої національності.

Ідея соборності стала загальнонаціональною мрією, невід’ємною частиною всіх українських визвольних програм. Величезні жертви, віддані на вівтар волі та незалежності, навчили українських патріотів всюди, куди б не закинула їх доля, бачити в своїх мріях і боротися за єдину соборну, вільну та незалежну Україну.

У січні 1918 року була проголошена Українська народна республіка (УНР), а на територіях, які входили до складу Австро-Угорської імперії, утворилася Західноукраїнська народна республіка (ЗУНР).

У грудні 1918 року лідери двох новоутворених держав у місті Фастові підписали договір про злуку обох українських держав в одну державну одиницю. Цей договір був урочисто проголошений у м. Києві, на Софійській площі, 22 січня 1919 року як злука УНР і ЗУНР. Той день увійшов у історію як День соборності України.

Двадцять чотири роки тому вдалось відродити історичну правду про Акт Злуки 1919 р., і сотні тисяч українців 22 січня 1990 року стали з синьо-жовтими прапорами у живий ланцюг від Харкова до Львова та Івано-Франківська, аби маніфестувати духовну єдність мешканців Сходу і Заходу України як запоруку існування єдиної, соборної України. У розмаї жовто-синіх знамен творився переддень незалежності, а вже незабаром Україна стала вільною  державою. Український народ реалізував свою багатовікову мрію жити в соборній державі. З 1999 року День проголошення соборності України став державним святом Незалежної України.

Акт Злуки був глибоко детермінований історично і спирався на споконвічну мрію українського народу про незалежну, соборну національну державу. Він став могутнім виявом волі українців до етнічної й територіальної консолідації, свідченням їх динамічної самоідентифікації, становлення нації.

Ідея соборності та єдності нині окрилює усіх учасників Євромайдану. Незалежно від того, звідки вони приїхали, у кожного на вустах — одне-єдине привітання «Слава Україні!». У ці дні, коли готуємо матеріал, мирні акції протесту у Києві переросли у радикальніший вияв супротиву проти політики діючого режиму. Нині майданівці ризикують власним здоров’ям і життям заради єдиної правової європейської цивілізованої Української Держави.

Нам усім наполегливо треба працювати над тим, аби історично закладені лінії внутрішніх українських розмежувань нівелювалися, а поняття «Схід» і «Захід» позбулись політичного підтексту. Суспільство треба об’єднувати навколо фундаментальних цінностей, іманентно властивих українському народові — свободи, незалежності, соборності!

Зоряна ГУМНИЦЬКА,

Уляна ЛАЩІВСЬКА.