Головна Цікаво У світлі сучасних подій

У світлі сучасних подій

287
0

Проблеми розвитку українського села були розглянуті на XIV Міжнародному економічному форумі, який відкрився під гаслом «Бачення 2020: стратегії для країн, регіонів та бізнесу» за участю понад двох сотень гостей.

Розпочався він пленарним засіданням, на якому виступив т.  в. о. голови Львівської обласної державної адміністрації Юрій Турянський, розповівши про перспективи подальшої модернізації України та реформування управління, конкурентну економіку, плюралістичне суспільство. Приємно було почути слова Коліна Меддока, керівника проекту ЄС «Підтримка політики регіонального розвитку в Україні»: «Я відвідую Україну впродовж останніх 10 років і спостерігаю великі зміни.  Переконаний, вас чекає велике майбутнє».

На форумі було проведено кілька панельних дискусій, які стосувалися децентралізації влади, а також угоди про Асоціацію між Україною та ЄС щодо нових стратегій для українського бізнесу.

Особливо цікавими були доповіді людей-практиків, а саме Миколи Фурсенка, голови Асоціації сільських та селищних рад та Маркіяна Мальського, керівника Західноукраїнської філії адвокатського об’єднання «Arzinger». У своєму виступі М. Фурсенко акцентував увагу на проблемах, які гальмують розвиток українського села: відсутність робочих місць, міграція сільського населення, занепад сільського господарства тощо. Доповідачем було запропоновано застосовувати об’єднання громад та внесення відповідних змін до законодавства. Під час панельної дискусії «Децентралізація як спосіб побудови ефективної публічної влади в Україні» були порівняні умови ведення бізнесу в Україні, у Євросоюзі та у Росії, розглянуті шляхи збереження конкурентоспроможності української продукції, перспективи адаптації українського бізнесу до європейських стандартів і норм… Незважаючи на підвищення конкуренції на вітчизняному ринку пропозицій та послуг, доповідачі наголосили на неодмінних позитивних результатах  прийняття Україною європейських стандартів ведення бізнесу. З рекомендацій, даних М. Мальським, була одна, на якій він неодноразово наголошував: «Кожній фірмі чи організації необхідно знайти такого спеціаліста, який міг би реально оцінити конкурентоспроможність та вектори розвитку у новій реальності, а також оцінити потенціал кожного працівника».

Майже всі присутні починали свої доповіді, підкреслюючи, що процеси відбуваються на тлі складних політичних та економічних подій, уникаючи слова «війна». Децентралізація влади, на думку ораторів, має зробити з України сильну, цілісну державу, а не пересварити всі регіони.

В’ячеслав Негода, заступник Міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства, зазначив: «Ми повинні створити ефективну владу для розвитку територіальних громад… Важливо створити на цьому рівні ефективні територіальні громади, надати їм необхідні повноваження та ресурси, з одночасним наділенням повноти відповідальності перед громадянами, а також перед державою. Кожен проект, кожна пропозиція – повинні щось дати для держави, а не персоніфіковано для міського чи сільського голів».

Зроблено вже перші кроки — пілотні проекти у Чернігівській та Полтавській областях. Фінансування має відбуватися за рахунок  територіальних громад, а також частково  з держбюджету. Бюджет 2015 року має фінансуватися на новій податковій базі, щоб не було монопольної залежності від центру, а це за попередніми підрахунками — 39 млрд. додаткових грошей.

«Мінрегіон вважає, що у 2014 році необхідно внести зміни до Податкового та Бюджетного кодексів та ухвалити бюджет 2015 року. І новий рік ми повинні розпочати на новій бюджетній основі, щоб і місцеві бюджети, починаючи з 1 січня 2015 року, отримали нові ресурси та нові міжбюджетні відносини. Тому, з точки зору календарного бюджетного року, таким має бути початок реальних реформ. Зміни до податкового та бюджетного кодексів мають бути прийняті тільки цього року. Це принципова позиція. В іншому випадку ми один рік – 2015-й – втрачаємо. А ми не можемо його втратити. Якщо ми перейдемо у новий рік на старій податковій та бюджетній основах, нам буде ще гірше, ніж зараз», — зазначив насамкінець свого виступу В. Негода.

Світлана Лихолат.