Головна Економіка Як започаткувати свій бізнес?

Як започаткувати свій бізнес?

809
0

У Жовківському районному центрі зайнятості минулого тижня зібралися мешканці сільської місцевості району, які шукають роботу. Для них провели семінар спеціалісти Дорадчої служби.

Як нині у селі можна працювати, щоб прогодувати себе і свою сімю? Практика свідчить, що нинішній сільськогосподарський рік щедрий для селян на врожай, але не прибутковий. Велика пропозиція на ринку картоплі, капусти та інших овочів зумовила низьку ціну. Тому хлібороби ставлять запитання: яку культуру вирощувати, щоб була рентабельною, і заробити якусь копійчину? Адже хаотична сівба породжує надвиробництво, а відтак і люди, які працювали на полі, залишаються незадоволеними матеріальними результатами або ж стикаються із проблемами збуту.

Керівник Дорадчої служби району Ярослав Долінський розповів про альтернативну культуру, яку можна вирощувати на малородючих землях. Це дерево фундукаокультурена ліщина. Росте у вигляді куща чи дерева і може сягати декількох метрів висоти. Фундукулюблений горіх дорослих та дітей. Хто не їв популярні нині
цукерки та шоколадки з фундуковим горішком або хоч раз не пробував «Нутеллу»? Українська кондитерська індустрія працює повністю на імпортному фундуку. А цей горіх можна вирощувати й у нас. Перші фундукові плантації в Україні лише закладаються. Тому тим, хто зараз вкладе гроші у фундуковий сад, не доведеться ламати голову, як  продати врожай.

Садять фундук в кінці осені або навесні. Розмножувати його можна декількома способами, зокрема, з насіння, вегетативним способом, щепленням. Найкраще розмножувати ліщину діленням куща. Плодоносити фундук починає на четвертийпятий рік після посадки. Врожайність в середньому становить 5-7 кг з куща. Він містить всі двадцять амінокислот, необхідних людському організму, девять вітамінів та багато макро та мікроелементів. У маслі фундука знайшли дуже цінну речовину: токоферол (вітамін ),  який називають вітаміном молодості. Це сильний антиоксидант, що продовжує життя. Особливо корисний він для людей старших. Лікувальні властивості мають також кора, шкаралупа та листя.

На початку закладення фундукового саду потрібні капіталовкладення, але вони себе окуплять. Фундук називають культурою для лінивих через невибагливий догляд. Такий горіховий сад плодоноситиме 70-75 років, і плоди збиратимуть ще й нащадки. До речі, у нашому районі фермери започаткували такий бізнес. Фундуковий сад на Жовківщині уже росте два роки.

Менеджер з агробізнесу Наталія Бейзик ознайомила присутніх зі секретами вирощування малини різних сортів і строків достигання. Ярослав Долінський розповів про правильний догляд за садом, технологію вирощування озимої пшениці. Дмитро Дудякменеджер з агробізнесу, агроном за освітою, із власної практики поділився азами догляду за сільськогосподарськими культурами і їх підживленням.  На жаль, подорожчання не оминуло і мінеральних добрив та засобів захисту. Для прикладу, мішок нітроамофоски минулого року коштував 200 грн., а цьогоріч — 350-370 грн., селітра — 280 грн., а минулоріч — 145-150 грн.

Ринкову конюктуру передбачити складно. Адже в залежності від попиту і пропозиції встановлюється ціна на сільськогосподарську продукцію рослинного походження. А тому й та ж сама культурарентабельна не кожного сезону. Тому, як радять менеджери і маркетологи, треба вирощувати  різні культури й різних сортів стиглості. Особливо треба подбати і про умови зберігання, при потребіоперативного транспортування, і, звісно, про товарний вигляд пропонованої продукції.

Уляна Лащівська.