Головна Економіка Колектив Жовківського дочірнього лісогосподарського підприємства береже і примножує природні багатства району

Колектив Жовківського дочірнього лісогосподарського підприємства береже і примножує природні багатства району

489
0

І розсадник, і рубка та відправка деревини, і боротьба зі шкідниками

Спільним домом для усіх нас є Земля. З усіх природних ресурсів, що становлять скарбницю нашої країни, ліс займає особливе місце. Це найдосконаліший, здатний до відтворення природний комплекс, який дає понад 20 тисяч видів цінної продукції. Дійсно ліс без всяких перебільшень можна назвати «зеленим золотом» нашої держави. Неможливо переоцінити екологічне значення лісів: їх називають «легенями» планети, так як вони — джерело кисню в атмосфері. А ще національне багатство служить джерелом технічної, лікарської та харчової сировини. До того ж, ліс є дахом для багатьох лісових мешканців. І пам’ятаймо, що ліс — це не лише безцінний дар природи, але її краса, втілення життя і здоров’я. Кожен об’єкт природи, яскравий або скромний, великий або маленький, по-своєму привабливий. Адже краса рідної природи розкриває і красу людської праці, народжує бажання зробити свій край ще прекраснішим.

Тому колектив Жовківського дочірнього лісогосподарського підприємства ЛГП «Галсільліс» під керівництвом багаторічного директора Василя Сала береже і примножує природні багатства району. Вирощування лісу — надзвичайно важка праця, як і будь-яка на землі. Її результати майже недосяжні віку тих, хто садить і плекає це зелене диво планети. У колективах лісництв значна увага приділяється відновленню лісів. Цьогоріч посаджено 17,6 га лісових культур, за якими постійно проводяться догляди.

Приміром, відвідавши розсадник Жовківського лісництва (лісничий Роман Малоїд), що в Туринці, ми наочно побачили як вирощують сосну, дуб, модрину, смереку, інші породи. Як зауважив лісничий: «Ми вирощуємо ліс, а він, своєю чергою, вирощує нас, формує свідомість, виховує любов до рідного краю». На площі 0,1 га вирощено 16,1 кг лісового насіння, у тому числі 14,3 кг насіння сосни, 1,8 кг модрини. Така кількість повністю забезпечує потребу лісництв.

Здобутків у непростій лісівничій справі було б неможливо досягти без щоденної наполегливої роботи колективів на місцях. Так, за 7 місяців поточного року на підприємстві проведено всіх рубок догляду за лісом на площі 210 га, з них по догляду за молодняком на площі 29 га.

Від проведення рубок заготовлено 2819 м3 деревини, зокрема 739 м3 ділової. За цей період реалізовано 3200 м3, з них 785 м3 ділового лісу. Також на підприємстві поліпшилася сортиментна структура заготовленої деревини. Збільшився вихід таких цінних сортиментів, як пиловник, баланси, фансировина. Із заготовленого ділового лісу 60 відсотків складає пиловник І-ІІІ сортів. Заготовлено і відповідно реалізовано понад 400 м3 балансів. Цьогоріч більше, ніж торік, заготовлено і реалізовано технологічної деревини (понад 1800 м3). Із початку року від реалізації лісопродукції одержано понад 3,2 млн. грошових надходжень, що на 880 тис. більше, ніж за відповідний період торік.

Усе це в кінцевому рахунку покращило фінансово-економічний стан підприємства. Так, чистий прибуток складає 130 тис. грн., а рентабельність виробництва — 4,9 відсотка. Середньомісячна заробітна плата працівників зросла до 8555 грн., що на 2,8 тис. грн., більше, ніж у відповідний  періоду минулого року.

У лісовому підприємстві впроваджено і діє електронний облік деревини. Всі рубки догляду за лісом доводяться до відома виконкомів місцевих рад, населення району.

Ми мали можливість наочно переконатись у цьому процесі, перебуваючи в одному з кварталів Рава-Руського лісництва, де проходила вибірково-санітарна рубка деревини і, водночас, навантаження на лісовозний автомобіль УРАЛ з фірми СП «Вест-транс» (керівник Олег Павлюк). Доречно зауважити, що дане підприємство є одним з перших і постійних клієнтів Жовківського ДЛГП ЛГП «Галсільліс». Своєю чергою п. Павлюк поділився своїм баченням щодо можливостей співпраці з лісовим господарством. «Сьогодні важко за-
куповувати стільки сировини, скільки би хотілося. Бо усе йде через торги. Я думаю, це питання мало би вирішуватися на рівні району. Адже Жовква перейшла на твердопаливне опалення. Потреба в деревині зросла в рази. Тут здалося б і це враховувати. Але все зависло в повітрі. Кожен сам по собі…», — резюмував підприємець.

І він має рацію. Бо в кінцевому результаті це би позитивно впливало на фінансовий стан, на зміцнення матеріально-технічної бази лісового господарства.

Хотілося б згадати імена тих, чия праця та старання достойні особливої відзнаки: М. І. Купецький заготовив від рубок догляду за лісом 443 м3 деревини, де від реалізації одержано 532 тис. грн.; П. Я. Добросинець — 370 м3 деревини на суму 462 тис. грн.; І. В. Білик — 272 м3 деревини відповідно на суму 364 тис. грн.; О, М. Годісь — 170 м3 деревини, де від реалізації одержано 304 тис. грн.  (лісники Жовківського лісництва).

А. С. Онисько заготовив і реалізував 323 м3 деревини на суму 415 тис. грн.; Б. І. Лущик — 273 м3 деревини на суму 337 тис. грн. (лісники Рава-Руського лісництва).

Великою проблемою у кожному лісовому підприємстві сьогодні є всихання лісу. До цього призводять короїди — первинні шкідники і короїди-лобоїди — вторинні. Як зауважив у розмові лісничий Рава-Руського лісництва Роман Солтис, їхнє підприємство старається завчасно проводити обстеження насаджень, де вибирають не дуже пошкоджені дерева, які ще не втратили повністю сортність. Далі заготовляють гірничу стійку й третій варіант — дрова паливні. Тобто деревину використовують повністю: «від зенка до вершка».

Цьогоріч працівниками ДСЛП «Лісозахист» проведено обстеження насаджень, в результаті якого встановлено всихання на площі 157 га загальною кубомасою 3568 м деревини.

Суттєво вплинуло на можливості підприємства створення Регіонального ландшафтного парку «Равське Розточчя». Відтак від Рава-Руського лісництва від негативно впливає на заготівлю деревини від рубок догляду, а також й реалізації.

Незважаючи на складну ситуацію, яка склалася на даний час в лісовому господарстві Жовківського ДЛГП ЛГП «Галсільліс», колектив підприємства докладає чимало зусиль для виконання прийнятих на 2018 рік планових завдань соціально-економічного розвитку.

Зоряна ГУМНИЦЬКА,

Ярослав ГЛУТКОВСЬКИЙ

На світлинах: не так часто вони зустрічаються — кращі лісівники Жовківського лісництва Орест Годісь, Петро Добросинець, Роман Малоїд, Ігор Білик (зліва направо);

за туринківським розсадником доглядає лісокультурниця Оксана Білик;

механізоване навантаження деревини на лісовозний автомобіль УРАЛ із фірми СП “Вест-транс”;

лісничий Роман Солтис демонструє вражений короїдом стовбур сосни;

Андрій Онисько на площі з молодими насадженями сосни та дуба.