Головна Економіка Любельська шахта: райдужні перспективи і поки що невтішні реалії

Любельська шахта: райдужні перспективи і поки що невтішні реалії

715
0

Все, що стосується в проекті екологічної безпеки й охорони праці, проконтрольовано незалежною англійською консалтинговою компанією Wardell Armstrong (WA) на відповідність сучасним європейським і світовим промисловим критеріям. Висновки цієї фірми за всіма піднятими питаннями були позитивні.

Проект будівництва шахти дуже дорого-вартісний, тому що передбачено усі передові на сьогоднішній день технології і норми. Лише оснащення двох лав високопродуктивними струговими установками з механізованим кріпленням і автоматичним управлінням (компанії Caterpillar) коштуватиме більше 100 млн. дол., прокладення залізничної колії – 31 млн. дол., станція знесолення, яка використовується лише у Польщі та Ізраїлі, – 16.8 млн. дол.

Реалізовано усі підготовчі роботи до будівництва шахти. Від їх початку втілення  акціонерами – приватними особами та відомими інвестиційними фондами вкладено понад 34,7 млн. дол. США (згідно зі щорічними аудиторськими звітами компанії Deloitte & Touche). Державних коштів не використано жодної копійки.

— У даний час суттєво зменшене фінан-сування будівельно-монтажних робіт, — розповідає Я. Гумен. – Чисто символічно працюємо на будівельному майданчику. Це пов’язано з очікуванням надання суверенної державної гарантії, яку вимагають банки Китаю і США.

Згідно з листом компанії ССМС (майбутнього генерального підрядника), надісланого ДП «Сі-Сі-Ай-Любеля», Банк Розвитку Китаю висловлює попередню згоду щодо фінансування проекту на суму 70-85 % загального бюджету будівництва за умови державної підтримки проекту у вигляді суверенної гарантії щодо забезпечення виконання боргових зобов’язань. Законом України «Про інвестиційну діяльність» передбачено державну підтримку та стимулювання інвестиційної діяльності в Україні. Однією з форм державної підтримки є надання державних і місцевих гарантій для реалізації інвестиційних проектів з метою забезпечення виконання боргових зобов’язань за запозиченнями суб’єкта господарювання та кредитування за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів.

ДП «Сі-Сі-Ай-Любеля», у відповідності до постанови КМУ № 701 від 9 червня 2011 року «Про затвердження Порядку державної експертизи інвестиційних проектів»,  22 квітня 2015 року надало два пакети матеріалів у Міністерство енергетики та вугільної промисловості з метою проведення державної експертизи. Її висновок необхідний для внесення будівництва шахти «Любельська» до переліку проектів, які претендують на отримання державної підтримки у вигляді суверенної гарантії для забезпечення боргових зобов’язань. На жаль, за твердженням голови ради директорів Lubel Coal Company Ltd Б. Покрасса, спостерігається відверте блокування проекту посадовими особами Міністерства енергетики та вугільної промисловості. Ще минулого року пан Покрасс надіслав звернення Прем’єр-міністру України А. Яценюку, голові Львівської ОДА О. Синютці з проханням вплинути на подальший розвиток Львівсько-Волинського кам’яновугільного басейну і прискорити розгляд проекту будівництва Любельської шахти для отримання державної підтримки у вигляді існуючої суверенної гарантії на кредит Банку розвитку Китаю.

Таке ж клопотання до Прем’єр-міністра щодо надання державних гарантій проекту будівництва шахти «Любельська» скерували 15 народних депутатів України, членів МФО «Львівщина».  «Функціонування шахти на повній проектній потужності дозволить створити понад 3 тисячі робочих місць та забезпечить надходження до державного і регіональних бюджетів України понад 170 млн. дол. США на рік у вигляді податку на прибуток, плати за користування надрами та відчислень до соціальних фондів», — наголошується у депутатському зверненні від 19 березня 2015 року. Проект будівництва має стратегічне значення для країни та вугільної промисловості і повністю підготовлений до основного етапу реалізації. Можливі формати фінансування процесу передбачають участь держави також і у якості акціонера.

Тож час покаже, чи вистачить політичної волі, мудрості і професіоналізму державним управлінцям дати державну гарантію на будівницто шахти на Жовківщині. Адже соціально-економічні реалії, попит ринку як вітчизняного, так і закордонного, проект будівництва Любельської шахти, у який уже вкладено мільйонні суми у доларовому еквіваленті, однозначно потребує продовження. Це перспектива розвитку не лише нашого регіону, а й держави, зменшення енергетичної залежності.

Проаналізуємо діяльність ДП «Сі-Сі-Ай-Любеля» у районі у цифрах й економічних показниках. Від 1.01.2012 р. до 31.12.2015 р. підприємство сплатило податку на доходи фізичних осіб 4060472, 87 грн.,  плати за землю – 4780849,08 грн., внески у пенсійний фонд (ЄСВ) – 6779916,63 грн. Сума податку на землю на 2016 рік становить 2660494, 56 грн., у тому числі у місцеві бюджети Бишкова надійде 245 тис. грн. податку на землю, Деревні – 460 тис. грн., Добросина – 104,5 тис.грн., Замочку – 119,6 тис. грн., Куляви – 1003,4 тис. грн., Любелі – 295,6 тис.грн., Боянця – 11,3 тис. грн., Купичволі – 79,5 тис. грн. За договорами сервітуту за проходження лінії електропередач і розташування електричних опор власникам землі виплачено 1656287,86 гривень.

Існує також проблема із відшкодуванням підприємству ПДВ за виконані проектні та будівельно-монтажні роботи. За період 2009-2013 р. зі 17 судових позовів ДП «Сі-Сі-Ай-Любеля» до ДПІ у Жовківському районі 16 справ вирішено на користь підприємства. Але ж скільки за цим  стоїть перевірок, нервів і витраченого часу.  І підприємство довело у численних судових засіданнях свою правоту. Зі загальної суми задоволених позовів – 5 млн. 947,1 тис. грн. станом на 03.03.2016 р. відшкодовано ПДВ в розмірі 4 млн. 611,7 тис. грн. Підлягає відшкодуванню – 1 млн. 335,4 тис. грн.

Уляна Лащівська.