Головна Економіка Нерухомість та бізнес реєструватимуть місцеві органи

Нерухомість та бізнес реєструватимуть місцеві органи

220
0

На сьогодні, в рамках реформи реєстраційної служби, а також децентралізації відбувається передача частини державних функцій з реєстрації майна та бізнесу на місця. В майбутньому за державою планується залишити лише функції власника і адміністратора реєстрів, надання суб’єктам реєстрації допуску до даних реєстрів та визначення стандартів надання послуг з реєстрації.

З метою децентралізації та демонополізації адміністративних сервісів у сферах державної реєстрації бізнесу та речових прав на нерухоме майно суб`єктами державної реєстрації визначено виконавчі органи сільських, селищних та міських рад, Київська та Севастопольська міські, районні, районні у містах Києві та Севастополі державні адміністрації, нотаріуси, а також юридичні особи публічного права за умови їх акредитації в установленому порядку.

Нові зміни до законів відкривають можливість для реєстрації бізнесу та нерухомості не тільки в реєстраційних офісах, але й у нотаріусів і центрах надання адмінпослуг місцевих адміністрацій. Головним завданням було забезпечити громадян правом вільного вибору того, хто буде проводити реєстраційну дію. Це дозволить нашим громадянам проводити реєстрацію бізнесу в будь-якому куточку України, а нерухомості – в межах області.

Отже, з 01 січня 2016 року функції органів юстиції у зазначених сферах державної реєстрації поступово будуть передаватися на місця до моменту завершення цього процесу у визначений Законами строк – 30 квітня 2016 року. Впродовж цього часу органи юстиції передадуть повноваження з реєстрації сільським, селищним, міським радам, приватним нотаріусам та акредитованим суб’єктам. При цьому разом із повноваженнями, на місця буде передано і кошти, які люди сплачуватимуть за отримані послуги. Запроваджується нова система розрахунку розмірів адміністративного збору за проведення державної реєстрації нерухомості та бізнесу:

— кошти, отримані за послуги з державної реєстрації, що надаватимуться виконавчими органами сільських, селищних та міських рад надходитимуть до відповідних місцевих бюджетів;

— кошти, отримані за послуги з державної реєстрації, що надаватимуться державними адміністраціями надходитимуть до Державного бюджету України;

— кошти, отримані за послуги з державної реєстрації, що надаватимуться нотаріусами та акредитованими суб'єктами, у розмірі 40% надходитимуть до Державного бюджету України.

Тому вигідніше проводити реєстрацію на місцях – в органах місцевого самоврядування – і надходження коштів використовувати на розвиток місцевої інфраструктури. Це великі кошти, які місцева влада зможе використати не лише на розвиток послуг, а й на ремонт доріг, дитячих садків, шкіл та лікарень.

Завдяки демонополізації та створенню конкуренції у сфері реєстрації, місцеві жителі отримають якісний сервіс. Отже самій місцевій владі в особі виконавчих органів сільських, селищних та міських рад зараз надано право набути додаткові кошти в бюджети для розвитку громади і своєї території через прийняття рішення на сесії про створення відділу по реєстрації нерухомості та бізнесу.

 Відділом державної реєстрації речових прав на нерухоме майно Жовківського районного управління юстиції Львівської області лише за 2015 рік до Держбюджету було перераховано близько 1-го мільйона гривень.

Окрім передачі повноважень з державної реєстрації на місцевий рівень, Закони передбачають такі новели:

— запровадження можливості подання електронних документів для проведення реєстраційних дій;

— завдяки запровадженню електронних сервісів, громадяни можуть онлайн отримати довідки та витяги з реєстрів нерухомості, банкрутств підприємств та реєстрації бізнесу тощо. Подати документи про зміну імені, заяву з бажанням розірвати, або вступити в шлюб також можна як у паперовому, так і в онлайн режимі;

— уніфікація процедур державної реєстрації юридичних осіб, громадських формувань та фізичних осіб-підприємців;

— скорочення переліку документів, що подаються для державної реєстрації тощо.

 Прикінцевими та перехідними положеннями Законів передбачається, що територіальні органи, утворені Міністерством юстиції України в установленому законодавством порядку, припиняють надання послуг у вищезазначених сферах державної реєстрації на території відповідних адміністративно-територіальних одиниць за рішенням Кабінету Міністрів України, прийнятим у разі забезпечення виконавчими органами міських рад міст обласного та/або республіканського Автономної Республіки Крим значення, Київській, Севастопольській міськими, районними, районними у містах Києві та Севастополі державними адміністраціями реалізації повноважень у сфері державної реєстрації, але не пізніше 30 квітня 2016 року.

Сергій Фіть, заступник начальника з питань державної реєстрації.