Головна Економіка Обмінники оголосили приховану війну банкам

Обмінники оголосили приховану війну банкам

1063
0

Обмінні пункти валют в Україні сьогодні можна сміливо позначити як повноцінних, цілком вагомих гравців валютного ринку. Вони мають свій курс валют, велику клієнтську базу і користуються все більшим попитом серед населення. Якщо в недалекому минулому через небанківські обмінники офіційно проводилося не більше 1% всіх операцій з обміну валют в країні, то на сьогоднішній день вони займають майже 50% цього сегмента ринку. Можна припустити, що відбувся відтік клієнтів, але насправді справи йдуть зовсім інакше: небанківські обмінні пункти прийшли до необхідності декларувати власні реальні обороти коштів.

Конкуренти або колеги по цеху?

Після легалізації роботи обмінників стало ясно, що їх оборот торгів готівковою іноземною валютою практично дорівнює обсягу офіційних операцій з конвертації валюти фізичних осіб в банківських касах. Тенденції до зростання на валютному ринку небанківських послуг намітилися ще взимку 2017 року і зросли практично в 30 разів у порівнянні з груднем 2016 року.

У звітності небанківські обмінні пункти вказують, придбана ними валюта надходить назад на внутрішній український ринок. Сальдо їх операцій складає близько 6 мільйонів доларів щомісяця. Легалізації сприяло зняття обмежень, що стимулюють розвиток тіньових операцій. Наприклад, в січні поточного року в парламенті скасували необхідність платити 2% пенсійного збору з продажу іноземний валюти населенню. З урахуванням того, що курс валют в банках і обмінниках досить близький, приховування факту продажу населенню валюти давало обмінним пунктам конкурентну перевагу перед офіційними обмінними пунктами.

Однак це далеко не всі фактори, які спонукають українців проходити повз офіційних банківських обмінних пунктів. У стихійних обмінниках не встановлено лімітів на продаж валюти. При необхідності провести велику транзакцію, її просто дробили на кілька частин або просто не оформляли офіційно. Після того як в квітні 2017 НБУ збільшив ліміт до 150 000 гривень, ситуація в корені змінилася. У підсумку, відсутність збору в ПФ, збільшення максимальної суми операції дозволило легалізувати значну частину ринку валютних операцій.

Боротьба за першість

Структура валютного ринку змінюється, демонструючи факт нарощування впливу на нього небанківських організацій. У травні і червні 2017 року обмінники продали в два рази більше валюти, ніж банківські організації. І все це на тлі загальної дестабілізації економіки і скорочення припливу іноземної валюти від населення. Тому сьогодні можна сміливо говорити про те, що в питаннях здійснення валютних операцій неофіційні обмінники користуються більшою популярністю у пересічних українців, ніж банки.