Головна Економіка Ринок картоплі: виробництво збільшується, а ціни знижуються

Ринок картоплі: виробництво збільшується, а ціни знижуються

218
0

Цьогорічна осінь подарувала гарний врожай картоплі. Майже усі господарі задоволені зібраним другим хлібом. У підвалах панує приємний картопляний запах, що нагадує про близький прихід зими.

— Цей рік благодатний для всіх сільськогосподарських культур, зокрема, й для картоплі, — констатував начальник відділу управління агропромислового розвитку Жовківської РДА Андрій Сухораб, — на це вплинули сприятливі погодні умови, перш за все: достатня кількість вологи і температурний режим.

Протягом останніх років у Жовківському районі збільшується площа вирощування картоплі. Так, у 2013 р.  у всіх категоріях господарств вона становила 7987 га., а вже цьогоріч — 8997 га. До того ж, основні площі зосереджені у приватному секторі. Тому селяни, зібравши врожай, сподівалися заробити копійчину-другу за плоди своєї праці, як це було минулоріч ( такої пори картоплю збували по 4,5-5 гривень за кілограм).  Проте цьогорічна ситуація на ринку картоплі — протилежна. Ціна на другий хліб —  удвічі менша, ніж минулорічна. Це при цьому, що за цей період пішли вгору ціни практично на все: продукти харчування, товари промислового виробництва, а особливо на нафтопродукти. Проте для селянина, який зранку до вечора клопочеться про врожай, економічні реалії чомусь протилежні. Його копітка праця не ціниться. На ній заробляють посередники та переробники.

Судіть самі: ціна картоплі на роздрібному ринку становить 2,5 грн. за кілограм і, звісно, ще можна поторгуватися, а на оптовому сільськогосподарському ринку «Шувар» — 1,8 грн. Тож, якщо пощастить, і заготівельники приїдуть за бульбою у село, то ціна, звісно, буде ще менша. До речі, цікава тенденція — через дороге пальне цьогоріч  машини заїжджають у приміські села, щоб скупляти картоплю, а в глибинки — виходить дорожче, тому й туди їдуть не часто, або й, щоб було вигідно, ще зменшують ціну. Так, наприклад, у с. Монастирку заготівельники пропонували 1,3 грн., але господарі відмовлялися продавати за таку ціну. Хто очікує, що подорожчає, а хто буде зберігати до весни.

За словами експертів, ціну на картоплю регулювати неможливо, бо вона залежить від ринку: попиту і пропозиції. Оскільки виробники картоплі — це одноосібні дрібні господарства, то вони не можуть диктувати ціну на ринку. Цим і користуються перекупники. Не всі селяни мають можливості для зберігання картоплі, тому пікове надходження її на ринок саме у вересні, коли всі копають. Відтак радять селянам зараз не збувати врожай, бо ціна «ажіотажна».

Традиційно найбільшими споживачами картоплі є південно-східні області — Запорізька, Харківська, Херсонська, Миколаївська, Одеська. Але цього року бульба добре вродила у центральних регіонах — на Вінниччині та Київщині. Тому, зважаючи на дороге пальне, з Півдня та Сходу до нас не поїдуть, а будуть скуповуватися поближче. Так, одним із чинників, який впливає на ціну, є те, чи вродила картопля в центральних областях.

Великі товаровиробники заздалегідь шукають ринки збуту і без посередників. Одноосібні селянські господарства сподіваються на сприятливі ціни, щоб покрити понесені витрати та ще й заробити. Щоб зменшити собівартість картоплі, треба збільшувати врожайність. На сьогодні з гектара площі можна зібрати 250-центнерний врожай (середня врожайність у районі становить 190 ц/га), якщо вносити усі необхідні добрива, оновлювати сорти, які підходять для нашої зони. Тоді й виробництво буде рентабельнішим.  Селянам радять збалансовувати посівні площі, прислухатися до попиту ринку, бо не варто садити тільки саму картоплю.

              Уляна Лащівська.