Головна Економіка Стан туристично-рекреаційного потенціалу та екскурсійної діяльності у Жовківському районі

Стан туристично-рекреаційного потенціалу та екскурсійної діяльності у Жовківському районі

572
0

Одним із стратегічних напрямків розвитку процвітаючої держави є розвиток туризму та рекреації, як один із найбільш прибуткових і динамічних галузей економіки.

Тому туризм повинен стати одним із основних питань у Програмі соціально-культурного розвитку Жовківського району на 2014 рік. Розвиток даної галузі є життєво необхідним для швидкого працевлаштування населення у сфері послуг та у сфері виробництва товарів народного споживання, залучення інвестицій та розбудови місцевої інфраструктури. Це сприятиме збереженню та покращенню життя, підтримуватиме інші традиційні сфери діяльності. А саме обслуговування, в тому числі готельно-ресторанний бізнес, транспортне та інформаційне забезпечення.

На 2014 рік відділ культури і туризму створив Програму розвитку із збереження та охорони культурної спадщини і розвитку туризму. Основною метою Програми є здійснення заходів, спрямованих на розвиток даної галузі у Жовківському районі, популяризація та сприяння, збереження й охорона культурної спадщини, залучення інвестицій в розвиток туристичної галузі для створення конкурентоспроможного національного туристичного продукту на теренах Жовківщини.

Основні напрямки розвитку туристичної галузі в районі зорієнтовані на пізнавальний, екологічний, молодіжний, краєзнавчий, велосипедний туризм, активні форми відпочинку.

Галузь туризму вимагає також постійного руху в інформаційному просторі. Тому метою розвитку у Жовківському районі в 2013 році відділ культури і туризму розробив план заходів, реалізація якого потребувала залучення працівників різних сфер: культури, освіти, науковців і журналістів, які постійно інформували про стан розвитку галузі.

Згідно цього плану протягом 2013 року проведено заходи з формування та популяризації туристично-рекреаційного потенціалу Жовківського району, а саме презентація слайд-шоу об’єктів культурної спадщини та туристичних атракцій Жовківщини перед працівниками ДІАЗу у м. Жовкві та держслужбовцями, презентація слайд-шоу туристичного маршруту «Стежками Розточчя», проведено семінари «Культурна спадщина Жовківського району – для жовківчан та туристів», круглі столи «Відомі люди Жовківщини» та «Підготовка до Євротижня – 2015». Виготовлено туристичний інформатор «Історія, культура, туризм» та розроблено буклет для проекту Жовківської районної ради «Жовківщина туристична». Розміщено на сайті інформацію у вигляді 16 матеріалів про туристичний потенціал, інфраструктуру та туристичні і мистецькі акції на Жовківщині.

Для представників вітчизняних, а також іноземних делегацій (Франція, Німеччина, Польща) було організовано пізнавальні екскурсійні тури, в тому числі прес-тур, Жовківським районом за маршрутами «Шляхами Жовківського краю», «Два дні на Жовківщині», «Жовква – ідеальне місто із світовими пам’ятками».

Відповідно до оцінки розвитку туристичної галузі у Жовківському районі стан туристично-рекреаційного потенціалу та екскурсійної діяльності у Жовківському районі задовільний.

У 2013 році в порівнянні з минулими роками комфортний відпочинок, якість обслуговування та доступна ціна закладів харчування та розміщення значно зросли. Відповідно збільшилась відвідуваність туристів у готельно-ресторанних комплексах Жовківського району: «Стиль» (м. Жовква), «Акварель» (м. Жовква), «Клен» (с. Сопошин), «Вікторія» (с. Туринка), «Рава» (м. Рава-Руська), «Варшава» (с. Малехів), «Марс» (с. Малехів), «Статус» (с. Малехів) «Малехів» (с. Малехів), «Будьмо» (с. Малехів), «Берекавиця» (с. Зашків), «Диканька» (смт. Куликів), «Сьоме небо» (В. Дорошів), «Райський куток» (с. Лавриків), «Да Вінчі» (м. Рава-Руська), «Гермес» (м. Рава-Руська), «Старий замок» (с. Добросин).

Туристи найчастіше відвідують туристичні атракції та музеї, що зосереджені у м. Жовкві, м. Дубляни, селах Заглина, Гійче, Крехів, Деревня, Зашків.

Упродовж 2013 року туристи відвідали: м. Жовкву (історико-архітектурні пам’ятки) – за повідомленнями ДІАЗу 18,337 тис. екскурсантів; м. Жовкву (історико-архітектурні пам’ятки міста та інші туристичні маршрути району) – за повідомленнями ТІЦ у м. Жовкві – 20 тис. екскурсантів; с. Крехів (Крехівський монастир, церква св. Миколая, 18 ст.) – 20 тис. ексурсантів; м. Жовкву (музей «Жовківський замок») – 6047 тис. екскурсантів;
м. Дубляни (музей Степана Бандери) – 1903 тис. екскурсанти; с. Деревню (Народний музей ім. Маркіяна Шашкевича) – 900 екскурсантів; с. Зашків (музей Євгена Коновальця) – 2 тис. екскурсантів.

Занесену в світову спадщину ЮНЕСКО церкву Святого Духа в с. Потеличах, Джерело «Маруся» у с. Заглині щорічно відвідує багато паломників, але їх число не діагностовано. Тому запропоновано користувачам цих пам’яток вести зошит реєстрації туристів, аби мати картину відвідування.

За обчисленими цифрами відомо, що Жовківщину відвідало  69 187 тис. екскурсантів з України, Польщі, Росії, Білорусії, Нідерландів, Німеччини, Литви, Австрії, США, Канади, Франції, Бельгії, Швейцарії, Іспанії, Італії, Мальти, Китаю, Індії, Австралії, Португалії, Ізраїлю, Молдавії, Кореї.

Географія туристів, у порівнянні з 2012 роком, розширилась, а відвідування збільшилось на 2,5 тисяч.

Найпопулярнішими є маршрути «Один день з життя короля», з оглядом основних архітектурних пам’яток міста і відвідуванням «Куликівських традицій» і «Цукерні на площі»;  «Сакральна Жовква» – огляд святинь Жовкви; Жовква-Крехів, Жовква-Крехів-Страдч, Жовква-Страдч та індивідуальні програми на замовлення (с. Крехів, Зашків, Воля-Висоцька, Потелич, Гійче, Мацошин, Бесіди, Стара Скварява, Куликів, Купичволя, Рава-Руська); «Стежками героїв» – м. Дубляни (музей Степана Бандери) – с. Зашків (музей Євгена Коновальця) – с. Гійче (пантеон австрійських поховань); «Літературні постаті Жовківщини» — смт. Куликів (музей Агати Турчинської) – с. Деревня (музей о. Маркіяна Шашкевича) – с. Волиця (музей Михайла Возняка).

У Жовківському районі працює дитячий центр оздоровлення, відпочинку та туризму «Росинка», що в с. Зіболки, який щорічно відвідує близько 1 тис. школярів, в основному, пільгових категорій – діти-сироти, діти, позбавлені батьківської опіки, діти з малозабезпечених сімей, переможці шкільних олімпіад і т.п.

У галузі туризму існує й ряд проблемних питань: паспортизація і знакування пам’яток, відсутність громадських туалетів, впорядкування діяльності роботи екскурсоводів,  відсутність паркінгу в місті, відсутність власного приміщення для ТІЦ у м. Жовкві, незадовільний стан дороги до агрооселі «Оселя у Іванни», жителі неохоче створюють агрооселі у туристично-привабливих місцях Розточчя.

Саме тому, відділ культури і туризму пропонує долучитися до розвитку туризму Жовківську міську раду та органи місцевого самоврядування району, громадськість і бізнесові структури  району, спеціалістів у галузі туризму для нормального функціонування цієї важливої галузі.

Галина ФЕСЮК,

головний спеціаліст відділу культури і туризму.