Головна Економіка В Жовкві відбулися публічні дебати на тему «Навіщо громадам об’єднуватися?»

В Жовкві відбулися публічні дебати на тему «Навіщо громадам об’єднуватися?»

279
0

Об’єднана громада — нова якість життя

Із 2014 року в Україні запроваджено реформу місцевого самоврядування та децен-тралізацію владних повноважень. Це комплексна реформа, яка впливає на якісні зміни у всіх сферах життя людини.

Щоб бути ефективною, будь-яка реформа потребує активної підтримки людей, які зрозуміють, як вона торкнеться кожного, як зміниться якість життя і яке майбутнє забезпечить дітям.

Саме із приводу децентралізації влади днями у м. Жовкві відбулися публічні дебати на тему «Навіщо громадам об’єднуватися?». Організатором заходу виступив швейцарсько-український проект “Підтримка децентралізації в Україні DESPRO” за підтримки Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України. У дебатах взяли участь голови та депутати місцевих рад, представники педагогічних та медичних колективів Жовківського, Яворівського, Бродівського, Пустомитівського, Золочівського районів Львівщини, а також інших регіонів України. Серед учасників були й працівники Львівської обласної державної адміністрації та Львівської обласної ради, Жовківської та Яворівської районних адміністрацій та рад, а також голови кількох об’єднаних громад Львівщини.

Із вітальним словом до присутніх звернулися голова Жовківської  райдержадміністрації  Надія Щур та голова Жовківської районної ради Роман Горбань, які запевнили, що конструктивне обговорення питань децентралізації додасть розуміння, як вона працює та яких на сьогодні результатів досягнуто.

Під час дискусії учасники торкалася важливих питань, зокрема можливостей для активізації місцевого економічного розвитку, перспектив розвитку інфраструктури, освітньої сфери та сфери охорони здоров’я. До речі, віддати свій голос за прихильників чи противників об’єднання громад на публічних дебатах мали можливість усі присутні в залі, скориставшись спеціальним пультом, а результати були відображені відразу на великому екрані.

У команді, яка презентувала переваги ОТГ, перебували: директор з науки та розвитку Інституту громадянського суспільства Анатолій Ткачук, голова Омельницької об’єднаної сільської територіальної громади Полтавської області Олександра Шереметьєва, староста села Червона Діброва Глибоцької селищної об’єднаної територіальної громади Чернівецької області Володимир Чеботар.

А от від опонентів створення ОТГ у Жовківському районі були Жовківський міський голова Петро Вихопень, заступник голови Яворівської районної ради Володимир Мацелюх, голова Асоціації місцевих рад Жовківського району, адвокат Ігор Максимів.

У виступах сторони «Проти» були побоювання щодо проведення реформи децентралізації у час ворожої агресії (цього не було в жодній європейській країні, де пройшла децентралізація), сумніви щодо достатньої кількості субвенції, яка покриє витрати на заклади соціальної сфери та занепокоєння стосовно ще більшого занепаду віддалених від центру населених пунктів у разі об’єднання громад. Люди сумнівалися, що у разі створення ОТГ, субвенції на розвиток йтимуть переважно в села, а міста в той час будуть деградувати. Також вбачають проблему в ставленні держави до об’єднаних громад, оскільки вона скидає на них повноваження, які ОТГ не мають виконувати.

«Ми не проти децентралізації і об’єднан-ня громад, ми “за”, але не за існуючих умов, бо як можна йти на об’єднання, коли держава постійно змінює правила гри!?», — звучало із уст опонентів.

Прихильники ж децентралізації переконували присутніх, що це єдина реформа в Україні, яка має свою конституцію, мету та послідовність дій. Оскільки маленькі села в Україні змушені виживати, то об’єднання є для них необхідністю. Також це суттєво збільшить бюджети та сприятиме активнішому розвитку міст і сіл.

Анатолій Ткачук, зокрема, зауважив, що на запитання «навіщо громадам об’єднуватись?» вже дали відповідь понад 4 млн. українських громадян, та реалізовано проектів у цих межах на суму понад 3 млрд. гривень.

Наводячи приклади із буднів ОТГ, Олександра  Шереметьєва розповіла, що за 2 роки громадою реалізовано  48 проектів. У розв’язанні нелегких щоденних проблем важливо мати міцний колектив однодумців, що підтримують не лише словами, а й наполегливою працею.

Голова Жовтанецької ОТГ Ярослав Деркач поділився своїм півторарічним досвідом очільника громади, наголосив, що таки є проблеми у ставленні держави до ОТГ, проте це не перешкоджає перспективі розвитку сіл і міст в об’єднаній громаді.

Присутні почули також слушні зауваження щодо «плюсів» та «мінусів» децентралізації від молодого та перспективного, до речі, першого керівника Магерівської ОТГ, що на Жовківщині, Петра Домініка. Його підтримав й депутат цієї ОТГ Юрій Семочко.

Активними у дебатах були жовківський мер Петро Вихопень та юрист Ігор Максимів, що доводили бажання бути переконаними на 100 % у доцільності та вчасності проведення реформи у нашому районі.

Важливо, що на початку заходу 35% присутніх в залі були налаштовані проти процесу об’єднання громад, однак наприкінці дебатів думка майже 16 % — змінилася, тобто їх вдалося переконати у доцільності створення ОТГ.

Такий результат зустрічі ведуча та модератор Марина Бриль назвала перемогою. Важливо, що люди зрозуміли, що об’єднаній громаді держава делегує низку повноважень у різних соціальних сферах, вона стає привабливою територією для потенційних інвесторів, і у неї з’являться усі можливості для того, аби спільно зі своїми мешканцями напрацювати стратегічні напрямки розвитку, накреслити чіткий план реалізації першочергових завдань, які визначить громада, а головне самі люди зможуть контролювати обрану ними владу.

Надія Байбула, Зоряна Микитюк.