Головна Інтерв'ю Досудова доповідь у кримінальному провадженні – пояснює заступник начальника Жовківського РВ «Центр...

Досудова доповідь у кримінальному провадженні – пояснює заступник начальника Жовківського РВ «Центр пробації»

463
0

У 2019 році Жовківським РВ отримано 8 ухвал суду для підготовки досудових доповідей стосовно обвинувачених. Детальну інформацію щодо досудової доповіді нам надала заступник начальника Жовківського РВ філії державної установи «Центр пробації» у Львівській області, майор внутрішньої служби Ольга Боднар.

— Ольго Володимирівно, для чого потрібна досудова доповідь?

— Досудова доповідь –— формалізована інформація, що характеризує обвинуваченого з метою прийняття судом рішення про міру його відповідальності. Вона потрібна для того, щоб суддя мав можливість винести справедливий вирок, отримавши інформацію не лише про неправомірний вчинок, але й додаткову інформацію про особу, яку підозрюють у його вчиненні, дізнатися про обставини її життя, які могли стати причиною злочину, а також про заходи, які пропонує орган пробації для усунення таких обставин.

Суд бере до уваги досудову доповідь. Важливо звернути увагу, що її не можна використовувати у кримінальному провадженні, як доказ винуватості (невинуватості) обвинуваченого у вчиненні злочину.

— Як відбувається підготовка досудової доповіді?

— Якщо людину звинувачено у вчиненні злочину невеликої або середньої тяжкості, або тяжкого злочину, за який нижня межа санкції не перевищує 5 років позбавлення волі, суд постановляє ухвалу, якою доручає працівнику пробації скласти досудову доповідь. Працівник пробації повинен зібрати інформацію про обвинуваченого та відобразити її у досудовій доповіді, яку зобов’язаний подати до суду у встановлений ухвалою строк. Працівник пробації є незалежною особою, яка надає суду необхідну інформацію про обвинуваченого. За допомогою спеціальної методики він проводить дослідження соціального оточення обвинуваченого, його психологічної характеристики, аби з’ясувати обставини, що могли створити умови для вчинення злочину (так звані фактори ризику). Представник органу пробації з’ясовує кримінальну історію особи, її сімейний стан та стосунки у сім’ї, житлові умови, дані про місце праці, фінансове становище, наявність алкогольної або наркотичної залежностей, дані про фізичне та психічне здоров’я.

Наступного дня після отримання ухвали суду обвинуваченому надсилають або вручають особисто на підготовчому судовому засіданні виклик до органу пробації для проведення бесіди. Про кожну наступну зустріч повідомляють (вручають, надсилають) обвинуваченому окремим викликом. Від активної участі обвинуваченого у підготовці досудової доповіді та від достовірності інформації залежить висновок працівника пробації щодо перспективи позитивних змін. Інформація, яка буде надана для підготовки досудової доповіді, захищена законом. Із нею може ознайомитися лише обмежене коло осіб: працівник пробації, суддя, прокурор, захисник та потерпілий.

— Чи може обвинувачений подавати свої зауваження та уточнення?

— Особа, щодо якої складають досудову доповідь, може обговорити з працівником пробації зауваження та уточнення до змісту досудової доповіді. У разі непогодження з обвинуваченим, він може викласти зауваження письмово. Їх нададуть до суду разом із досудовою доповіддю.

Уляна КОПОТЬ