Головна Інтерв'ю Галина Фесюк: «Працюємо на відродження, розвиток та примноження культури»

Галина Фесюк: «Працюємо на відродження, розвиток та примноження культури»

527
0

Культура завше була важливою ланкою у формуванні світогляду людини, рушієм його матеріальних та духовних цінностей. Сформоване людством упродовж тривалої історії, в контексті останніх подій сьогодення, поняття культури набуває нових форм і цінносте

Розмовляю із Галиною Фесюк, людиною авторитетною, доволі відомою та знаною не тільки на теренах Жовківщини, а й далеко за її межами.

— Галино Петрівно, віднедавна ви стали керівником відділу культури і туризму Жовківської районної державної адміністрації. Очевидно, ви прийшли у галузь культури зі своєю стратегією?

— Так, відповідно до розпорядження голови Жовківської РДА від 4 грудня 2015 року, я переведена із головного спеціаліста на посаду керівника, тому в галузі культури не нова людина. Лише продовжила втілювати розроблені програми та плани в життя, які сама ж ініціювала. Зрештою, на відміну від минулорічних програмних заходів, сьогоднішня відрізняється ґрунтовнішою наповненістю та має на меті запровадити в практику фестивалі та конкурси, від яких можна отримати не тільки моральне задоволення, але й поповнити бібліотечний фонд новими книжками, вдосконалити нові форми діяльності культурно-мистецьких заходів, наприклад, флеш-мобом на міських площах району, проведенням креативних заходів, ініційованих громадськими організаціями та молоддю.

— Які заходи плануєте провести у 2016 році?

— Рік вже розпочався. Минає й березень. І ми маємо непогані результати. У Народних домах, бібліотеках, дитячих школах мистецтв, дитячій музичній школі Жовківського району реально проведено понад 100 культурно-мистецьких заходів. У порівнянні з минулим 2015 роком, на цей час їх значно збільшилось, вони стали масовішими і креативнішими. Наприклад, в лютому проведено Всеукраїнський літературний  конкурс ім. Леся Мартовича, в якому взяли участь 290 письменників з 20 областей України та із-за кордону: Німеччини, Америки, Італії,  а за рахунок учасників бібліотечна система поповнилась на 195 книжок. Актуальними та змістовними стали заходи, приурочені річниці Майдану, Міжнародному Дню поезії, відзначенню 202-ї річниці від дня народження Тараса Шевченка, флеш-моби з читання віршів на площі Вічевій, пісенні вернісажі, районний Різдвяний Фестиваль Коляди та Фестиваль вертепів, і це далеко неповний перелік. Головне, що робота у Народних домах активізувалася. Впродовж 2016 року ми ще плануємо провести Фестиваль патріотичної пісні у м.Куликові, Молодіжний фестиваль у Зашкові, 10-й Фестиваль «Розточчя-2016», мистецьку акцію «Музика в храмі», книжковий фестиваль «Книгофест у Жовкві», а в листопаді будемо звітувати на львівській сцені з усіма найкращими колективами.

— А що плануєте в галузі туризму?

— Так, відділ культури і туризму опікується ще й галуззю туризму. Минулого року працівники культури Жовківського району фактично підняли на дуже високий рівень Міжнародний Велоєвротиждень, що проходив уперше в Україні, і в якому взяли участь 12 країн Європи. Культурну програму цього заходу: відкриття і закриття – організовували культпрацівники району, проводили цікаві зустрічі на веломаршрутах у районі, брали активну участь у велопоїздці маршрутами. Тому, одним із вагомих заходів цьогоріч теж стане проведення презентаційного велопробігу, приуроченого 150-річ-чю від дня народження Івана Франка «Іван Франко – шляхами Розточчя», адже саме він хотів жити на Жовківщині, написав тут казку «Лис Микита», був знайомий із відомими особистостями краю – краєзнавцем о. Іваном Гавришкевичем, письменницею Ольгою Дучимінською, священиком Осипом Олеськівим та о.Василем Загаєвичем. Окрім цього, до Міжнародного дня туризму будемо проводити 6-ту Всеукраїнську конференцію «Життя навколо туристичної галузі», в травні, з нагоди Дня музеїв, відбудеться «Музейницька акція «Етнографія, археологія та побут – багатство душі народу». Також маємо випустити каталог-книгу «Свічадо Жовківського краю». У районі діють готелі та ресторани, що обслуговують туристів. А вже цього тижня активісти Жовківського району взяли участь у масовому сходженні «Говерляна-2016». Плануємо провести круглий стіл з готельно-ресторанним бізнесом та працівниками туристичної галузі.

— Виглядає, що галузь, яку очолюєте у Жовківському районі, працює дуже добре?

— Не зовсім. Окрім впровадження нових форм роботи з пропаганди класичної, народної та сучасної музики, роботи з молоддю, інших заходів, галузь культури потребує зміцнення матеріально-технічної бази, а вона вимагає величезних коштів, адже Народні доми та бібліотеки багато років не ремонтувалися, на них майже не було фінансування. Окрім цього, вони перебували у підпорядкуванні місцевих рад і фінансувалися за залишковим принципом, як кажуть у народі: «Нате вам те, що залишилося». З 1 січня 2015 року всі заклади культури знову переведено у підпорядкування відділу культури і туризму Жовківської райдержадміністрації, і тому фінансування направлено з держаного бюджету. Відповідно, всі культпрацівники стали працювати злагоджено та відповідальніше, але у нелегких умовах. Здебільшого, у будівлях взимку холодно, 9 Народних домів зовсім не опалюються, позаяк котельні давно вийшли з ладу, а в багатьох – приміщення старі, є й дерев’яні, в яких покрівля тече. Який сьогодні вихід, якщо державних грошей не вистачає? Потрібно ставати більш активнішими і сучаснішими, брати уча-сть у написанні проектів, а громаді активно співпрацювати з церквою, освітою, культурою. Адже відомо, якщо хочеш забити цвях в економіку, спочатку забий його в культурі.

—  Які питання турбують Вас найбільше?

— У сьогоднішній час, коли на Сході України йде війна, ми мали б ставати дружнішими, єднатися думками, працею, ідеями, і тому працівники культури у місцевих громадах розвивають та організовують культурні осередки, проводять заходи, в яких мала б брати участь місцева громада, часто люди не йдуть. Чому? Це мені болить, бо від активності глядачів залежить й робота працівника, а найголовніше – кожен захід спрямований на культурне та духовне відродження і збереження української пісні, культури, загалом, творчості.

— І останнє. Як вам сьогодні працюється?

— Саме через те, що є активна і безпрецендентна підтримка голови Жовківської районної державної адміністрації п. Надії Щур, розуміння колег, які фактично на ентузіазмі тримають галузь культури району, і високо професійні творчі колективи, працювати легко. Є й багато планів та задумів, які хочеться втілити в життя, з нетерпінням чекаю, що наші заклади культури виграють в конкурсі мікропроектів, і ми проведемо капітальні ремонти Народних домів та бібліотек, також беремо участь в інших трьох обласних конкурсах із технічного забезпечення та на кращий Народний дім; у деяких закладах за рахунок платних послуг плануємо провести поточні ремонти, закупити одяг сцени. Приємно зазначити, що є співпраця із меценатами, які нас розуміють і підтримують. І тому ми мали можливість поїхати на Донеччину з колядою, з вишитим рушником, який пришивали до Краморського рушника, на Фестиваль дерунів у Коростень та взяли участь в інших заходах. Головне, щоб культурний осередок Жовківщини працював на розвиток культури і збагачення культурними цінностями.

— Дякую за розмову.

Спілкувався Ярослав Глутковський.