Головна Інтерв'ю Нові правила надання громадянам пільг

Нові правила надання громадянам пільг

278
0

Торік у грудні було внесено зміни у низку законів, які передбачають надання пільг. Проте їх відчують лише з 1 липня 2015 року. За більш детальним роз’ясненням з приводу осіб чи сімей, які мають право скористатися пільгою, районний часопис звернувся до начальника відділу персоніфікованого обліку осіб, які мають право на пільги, управління соціального захисту населення Жовківської РДА Ольги Василівни СТОРОЖУК.

— Ольго Василівно, скажіть, будь ласка, яким категоріям пільговиків призначатимуть пільгу і чи  враховуватиметься  дохід сім’ї?

— Зміни до законодавчих актів, якими передбачено врахування доходів при наданні пільги, прописані у Законі України від 28.12.2014 року № 76-VIII. Після того, як ці зміни набули чинності, Постановою КМУ від 04.06.2015 року №389 було затверджено «Порядок надання пільг окремим категоріям громадян з урахуванням середньомісячного доходу сім’ї» (далі — Порядок).

З 1 липня 2015 р. середньомісячний сукупний дохід сім’ї впливає на право на пільгу для таких категорій пільговиків:

— учасники війни;

— сім’ї загиблих (померлих) ветеранів війни;

— особи, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною;

— вдови (вдівці) та батьки померлих осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною;

— особи, які мають особливі трудові заслуги перед Батьківщиною;

— жертви нацистських переслідувань;

— діти війни;

— багатодітні сім’ї, дитячі будинки сімейного типу та прийомні сім’ї, в яких не менше року проживають троє або більше дітей, сім’ї, в яких не менше року проживають троє і більше дітей, враховуючи тих, над якими встановлено опіку чи піклування;

— особи, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, віднесені до категорії 3;

— дружини (чоловіки) та опікуни (на час опікунства) дітей померлих громадян з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, віднесених до категорії 3, смерть яких пов’язана з Чорнобильською катастрофою;

— сім’ї, які мають дитину-інваліда, інвалідність якої пов’язана з наслідками Чорнобильської катастрофи;

— батьки та члени сімей осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, які загинули (померли) або зникли безвісти під час виконання службових обов’язків;

— особи, звільнені із служби цивільного захисту за віком, через хворобу або за вислугою років, та які стали інвалідами під час виконання службових обов’язків;

— працівники міліції, особи начальницького складу податкової міліції, особи рядового і начальницького складу кримінально-виконавчої служби;

— звільнені із служби за віком, хворобою або вислугою років працівники міліції;

— діти (до досягнення повноліття) працівників міліції, осіб начальницького складу податкової міліції, рядового і начальницького складу кримінально-виконавчої служби, загиблих або померлих у зв’язку з виконанням службових обов’язків, непрацездатні члени сімей, які перебували на їх утриманні;

— сільські педагоги, медичні та фармацевтичні працівники, бібліотекарі, музейні працівники, працівники державних та комунальних закладів культури, спеціалісти із захисту рослин;

— пенсіонери, які раніше працювали у сфері захисту рослин, в державних та комунальних закладах культури чи освіти, а також педагогічні, медичні, фармацевтичні працівники у сільській місцевості та селищах міського типу і проживають у них.

— Як розраховується податкова соціальна пільга та дохід сім’ї?

— З 1 липня 2015 року деяким категоріям громадян (див. перелік вище) пільги надаватимуться, якщо середньомісячний сукупний дохід сім’ї пільговика в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців не перевищує розмір податкової соціальної пільги. Відповідно до п. п. 169.4.1. Податкового кодексу України, податкова соціальна пільга дорівнює розміру місячного прожиткового мінімуму для працездатної особи на 1 січня відповідного року, помноженого на 1,4 та округленого до найближчих 10 гривень. На 1 січня 2015 р. прожитковий мінімум на одну працездатну особу встановлено у розмірі 1218 грн. (ст. 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2015  рік», і це 1218х1,4 = 1705,20 грн. Після округлення до найближчих 10 грн. – 1710 грн.

Тож, якщо середньомісячний дохід родини пільговика за січень-червень поточного року перевищує зазначену суму з 01.07.2015 р. втрачається право на пільгу.

— Скажіть, а як саме розрахувати дохід?

— Сума доходу на одного члена сім’ї  визначається так: сума доходів всієї родини за 6 місяців ділиться спершу на 6 (місяців), а потім ще на кількість членів сім’ї пільговика.

До членів сім’ї пільговика під час надання пільг належать особи, на яких згідно із законодавчими актами, зазначеними у пункті 2 Порядку, поширюються пільги: дружина (чоловік); їх неповнолітні діти (до 18 років); неодружені повнолітні діти, визнані інвалідами з дитинства I та II групи або інвалідами I групи; непрацездатні батьки; особа, яка перебуває під опікою або піклуванням пільговика та проживає разом із ним.

А ще до сукупного доходу сім’ї пільговика включаються нараховані:

1) пенсія;

2) заробітна плата;

3) грошове забезпечення;

4) стипендія;

5) соціальна допомога (крім частини допомоги при народженні дитини, виплата якої здійснюється одноразово, частини допомоги при усиновленні дитини, виплата якої здійснюється одноразово, допомоги на поховання, одноразової допомоги, яка надається відповідно до законодавства або за рішеннями органів виконавчої влади та місцевого самоврядування, підприємств, організацій незалежно від форми власності);

6) доходи від підприємницької діяльності.

Для працездатних осіб, у яких відсутні доходи (крім осіб, які навчаються за денною формою навчання у загальноосвітніх, вищих навчальних закладах, осіб, призваних на строкову військову службу), та фізичних осіб — підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування та є платниками єдиного податку: першої групи, до сукупного доходу за кожний місяць враховується дохід на рівні прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб на відповідний місяць.

Для фізичних осіб — підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування та є платниками єдиного податку: другої групи,  до сукупного доходу за кожний місяць враховується дохід на рівні двох прожиткових мінімумів, установлених для працездатних осіб, для фізичних осіб — підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування та є платниками єдиного податку;  третьої групи — трьох прожиткових мінімумів, установлених для працездатних осіб.

У додатку до Постанови Кабміну, якою затверджений Порядок, є декларація. Її має заповнити пільговик, вказавши у ній доходи всіх членів сім’ї, в управлінні соціального захисту населення доходи перевірять й ухвалять рішення про призначення чи не призначення пільги.

При цьому є виключення для родин, які складаються лише з пенсіонерів або пенсіонерів та неповнолітніх дітей та (чи) інвалідів з дитинства, які ніколи не одружувались та отримають пенсію чи допомогу від держави. Для таких осіб управління соціального захисту населення  в змозі самостійно визначити доходи через відповідні бази. Тож заповнювати декларацію немає потреби.

Щоб реалізувати право на пільгу (отримати пільгу) з 1 липня, необхідно звернутися до управління соціального захисту населення до 1 вересня 2015 року.

Пільгу надаватимуть упродовж 6 місяців. Тому кожні шість місяців право на пільгу потрібно підтверджувати.

У разі зменшення доходу сім’ї пільговик має право звернутися до управління соціального захисту населення  для визначення права на отримання пільг із місяця звернення.

— Скажіть, а коли припиняється надання пільг?

— Якщо пільговиком приховано або навмисно подано недостовірні дані про доходи будь-кого із членів сім’ї пільговика, що вплинуло на визначення права на пільги, — з місяця, в якому виявлено порушення; за заявою пільговика — з місяця, що настає за місяцем її подання, якщо інше не обумовлено заявою.

Сума пільги, перерахованої (виплаченої) надміру внаслідок свідомого подання пільговиком документів з недостовірними відомостями, повертається ним на вимогу структурного підрозділу з питань соціального захисту населення.

У разі, коли пільговик добровільно не повернув надміру перераховану (виплачену) суму пільги, питання про її стягнення вирішується у судовому порядку.

Хочу наголосити, що нічого не змінилось для інвалідів війни, учасників бойових дій, ліквідаторів та постраждалих від аварії на ЧАЕС (1, 2 категорій), ветеранів та інвалідів військової служби, органів внутрішніх справ та їхніх вдів (вдівців). Вони і надалі отримуватимуть пільгу, незалежно від доходів.

— Дякую за бесіду.

Зоряна ГУМНИЦЬКА.