Головна Історія До історії Жовківської королівської бібліотеки

До історії Жовківської королівської бібліотеки

515
0

Історія формування Жовківської бібліотеки розпочалась на поч. XVII ст., коли у новозбудованому замку оселилась родина Жолкевських. Засновник замку та міста Станіслав Жолкевський був високоосвіченим чоловіком, який не тільки багато читав та любив книги, але й сам писав їх. Найбільш знаною є книга «Початок та прогрес Московської війни», написана на основі реальних подій, в яких він брав безпосередню участь. Ця книга побачила світ у 1612 році. Поряд із С. Жолкевським колекцію замкових книг поповнювали і його нащадки роду Жолкевських, Даниловичів та Собєських. Із історичних документів відомо про захоплення книгами матері Яна Собєського — Теофіли, яка не лише колекціонувала книги в замку, але й дарувала їх для  монастирської бібліотеки отців Домініканів із власним екслібрисом.

Найбільший розквіт Жовківської бібліотеки припадає на період, коли замок перейшов у спадок до Яна Собєського. Він володів кількома книгозбірнями, які були зосереджені у різних його володіннях, однак, найбільша з них знаходилась у Жовкві.

Найімовірніше, книги зі самого початку зберігались разом із архівом у надбрамній вежі, а вже згодом у 70-х рр. бібліотеку було розміщено на першому поверсі палацового корпусу Жовківського замку. У 1687р. до Жовківського замку через підскарбія пана Нарожніцького направлено бібліотекаря, який протягом двох років здійснював впорядкування бібліотеки. За це йому було заплачено з королівської каси 225 злотих та надано безкоштовне помешкання в замку. Загалом відомо про 10 інвентарних описів книг Жовківської бібліотеки різних періодів, в яких фігурує різна кількість книг — від 2 до 3 тис. томів різними мовами та на різну тематику.

У 1696 р. король помирає, не залишаючи по собі заповіту. В результаті цього запускається трирічний процес поділу його майна, на яке претендували дружина та троє його синів. Власне, з 1699 р. відомі інвентарні описи бібліотеки, складені в Любліні, однак чітко не відомо про кількість книг, яка відійшла до кожного із спадкоємців. Однак вдалось виявити інвентарний опис, який опосередковано відноситься до бібліотеки, оскільки охоплює опис усіх матеріальних цінностей, які знаходились в Жоківському замку станом на 1728 рік, серед них і приміщення бібліотеки.

Згідно з описом 1728 року, в бібліотеці знаходилось 960 книг. Поряд з книгами тут також зберігались архівні документи. Переважно книги були написані латинською та французькою мовами, про що свідчать записи в цьому документі. Це, швидше за все, та кількість книг, яка залишилась в Жовківському замку після розподілу майна Яна ІІІ Собєського. Інтер’єр бібліотеки складали два великі стелажі, з’єднані між собою в куті кімнати, над ними символічно висіли два портрети: портрет Папи Римського та Св. Петра. Поряд з великими книжковими стелажами знаходилась невелика шафка із різними навчальними матеріалами, наприклад, математичними табличками, глобусами, різними природничими речами, збільшувальна лупа для читання. Поряд з тим, у бібліотеці знаходились і предмети для інтелектуальних розваг, наприклад, шахи зі слонової кістки та столик для настільних ігор, дуже схожий на більярдний. У Жовківській бібліотеці зберігалась невелика колекція графіки, яка нараховувала 36 зображень.

Інтер’єр бібліотеки прикрашала велика кількість картин, виконаних на папері, полотні, мідній блясі та дереві переважно на релігійну тематику. Було також багато портретів, зокрема Папи Римського Інокентія ХІІІ, Єпископа Вірменського та невідомих монахів.

Після смерті Яна ІІІ книгозбірня, яка залишилась в Жовкві після майнових поділів, доповнилась книгами його синів. Крім того, докладно не відомо, чи книги, які дістались їх матері, Марії Казимирі, були передані її синам по її смерті у 1716 році.

По смерті старшого сина Яна ІІІ – Якуба, Жовківський замок разом із бібліотекою перейшов до його дочки Марії Кароліни. Згодом вона здійнила волю свого батька, подарувавши Жовківську королівську бібліотеку краківському єпископу Андрієві Залуському, яка нараховувала 800 томів. Тобто Жовківська книгозбірня зберігалась в замку до 1741 року, саме тоді її було відправлено до Варшави. Відомо також і про той факт, що у 1794 р., в період придушення Катериною ІІ повстання під проводом Т. Костюшки в Варшаві, було конфісковано значну частину бібліотеки Залуських, як військовий трофей, і вивезено до Санкт-Петербурга, де і до сьогодні знаходиться значна частина Жовківської бібліотеки. На даний час книги з Жовківської королівської бібліотеки знаходяться в бібліотеках Польщі, Білорусі, Росії, Великобританії.

Наталія П’ЄХ,
завідувач наукового відділу Жовківського ДІАЗу.