Здійснюємо обрізку плодових дерев

    419
    0

    Мета обрізки дерев — прискорити їх вступ у пору плодоношення, сприяти отриманню крупніших плодів із гарним зовнішнім виглядом і кращими смаковими властивостями. Але цим не обмежується роль своєчасного і добре проведеного обрізування — ним можна прикрасити крону дерева, збільшити її освітленість, омолодити старі дерева.

    У дерев із сильно загущеною кроною, плоди ростуть виключно по зовнішній частині крони, внутрішня частина дерева закрита від світла, тому в цьому місці не утворюється листя і плоди! Такі дерева, як правило, значно менше плодоносять, плоди з кожним роком дрібнішають, а самі дерева частіше хворіють.

    Час обрізки дерев

    Восени обрізування можна проводити зразу ж після опадання листя, або вкінці зими, коли загроза великих морозів вже мине, а закінчують весною до набухання бруньок на деревах.

    Восени краще обрізувати плодоносні дерева зимостійких сортів яблуні, вкінці зими — на початку весни — менш зимостійкі, а також груші та сливи. Навесні обрізуйте айву, абрикос, вишню і черешню, а персик — перед цвітінням.

    Пам’ятайте! Закінчувати обрізування навесні треба до набрякання бруньок!!!! Набрякання бруньок — перший сигнал того, що сокорух вже розпочався. Запаси поживних речовин, що накопичувались досить довгий термін і зберігалися в корневій системі дерева, стовбурі, у товстих гілках — вже почали свій рух. Вирізання гілок, вкорочення верхівок дерева у цей період украй небажане!

    Основні правила обрізки дерев

    Варіант А – зріз зроблено правильно; Варіант Б – неправильно

    •Обрізка дерев — делікатна справа. Зрізуючи гілки, не можна залишати пеньків і робити глибоких і широких ран, тому що при таких зрізах вони дуже погано заживають.

    •При вкорочуванні тонких пагонів секатором слідкуйте за тим, щоб нижній край зрізу був нарівні основи бруньки, а верхній — нарівні її вершини. При високому зрізі шип висохне, а рана гірше заростатиме, при низькому — бруньку можна пошкодити і вона засохне.

    •Вкорочувати гілочки треба над бруньками із зовнішнього боку крони.

    •Інструмент для обрізки дерев потрібно добре нагострити і налагодити.

    •Місця зрізу обов'язково замажте олійною фарбою, приготовленою на натуральній оліфі (комбіновані оліфи не застосовують!) — кращими є сурик, сажа, вохра; не бажані зелена фарба і свинцеві білила, які можуть викликати опіки деревини. У крайньому випадку використовуйте водоемульсійну фарбу для внутрішніх робіт, що залишилася після ремонту квартири. Але найкраще приготувати садовий вар.

    Рецепти садового вару

    Рецепт перший: смола-живиця 830 г, просіяний деревний попіл —80г, спирт — 80г, баранячий жир — 30 г. Смолу, вар і жир розтопити і додати в суміш попіл, регулярно помішуючи. Після охолодження влити спирт.

    Рецепт другий: смола — 800 г, сало свиняче — 400 г, віск бджолиний — 400 г. У розплавлену смолу додати віск, сало, ретельно перемішати. Можна також приготувати вар із синтетичних матеріалів — петролатуму і парафіну.

    Є ще багато різних рецептів садового вару, які будуть викладені окремо на нашому сайті. У кожного рецепті є свої позитивні якості. Напевно для аматорів та любителів садівництва простіше буде придбати готовий садовий вар у спеоціалізованих магазинах (де продають насіння, добрива…) у готовому вигляді, тим більше, що вартість цього продукту копійчинна.

    Не використовуйте нітролаки, нітроемалі, комбіновані оліфи!

    Обрізка дерева та формування крони

    Розріджено-ярусна крона набула найбільшого поширення. При її формуванні створюється міцна крона, скелетні гілки розміщують ярусно, що сприяє довговічності, сильному росту і високій врожайності дерев. За цим типом крони формують дерева яблуні, груші, черешні, вишні, сливи та абрикоси.

    Перший рік. Однорічний саджанець без гілок вкорочуйте на висоті 70 см від землі. Після розпускання бруньок листя обірвіть знизу до висоти 30 см.

    Перший рік до обрізки і після обрізки

    Зріз потрібно зробити над добре розвиненою брунькою дуже гострим ножем або гострим секатором.

    Другий рік. У дворічних саджанців відберіть 2-4 пагони для закладання першого ярусу скелетних гілок . Якщо кути розходження між пагонами становлять 90°, залиште три, чотири, інші виріжте на кільце. При наявності великої кількості пагонів у зоні формування крони частину їх послабте обрізуванням до 10 см і вже на 3-4-й рік після садіння виріжте на кільце. Вибрані для скелетних гілок пагони вкоротіть на третину або чверть їх довжини залежно від сорту. Якщо ж у дворічних саджанців виростають пагони довжиною 40-60 см, у них виріжте недозрілу деревину, а центральний провідник зріжте так, щоб він був на 20-25 см вище верхівок скелетних.

    До і після обрізки на другий рік.

    До і після обрізки на другий рік.

    Третій рік. На третій рік на центральному провіднику закладайте гілки другого ярусу на відстані 70-90 см від першого, а також гілки другого порядку на скелетних гілках першого ярусу. Першу гілку другого порядку залишайте на відстані 50-60 см від стовбура, другу — на відстані 45- 50 см від першої. У другому ярусі залиште тільки дві гілки з кутом відходження 45°. Гілки, довші 30см, що виросли між першим і другим ярусом, укорочуйте наполовину для формування плодової деревини на скелетних гілках першого ярусу.

    Третій та наступні роки обрізки дерева

    При формуванні крони значну частину гілок, пагони-конкуренти скелетних гілок і центрального провідника, а також вовчки, що виросли на внутрішньому боці скелетних гілок, виріжте на кільце. Якщо конкурент росте краще від провідника, слід вирізати останній.

    Щоб не загущувалась крона, на скелетних гілках вирізуйте пагони, що ростуть всередину крони, а на центральному провіднику ті, що відходять під гострим кутом, перехрещуються, труться дна об одну. Обростаючу деревину розміщуйте на скелетних гілках і центральному провіднику через 15-20 см так, щоб вони не конкурували із скелетними гілками. Для переведення сильно-рослого пагона в плодову обростаючу гілочку його укоротіть до 40 см. Сорти з сильним гілкуванням вкорочуйте менше, зі слабким — більше. Крону більшості дерев вдається створити за 4-5 років. Якщо на стовбурі дерева закладено 5-7 великих скелетних гілок крони, а на них по 1-2 скелетні гілки другого порядку, можна вважати, що крона дерева сформована. Якщо в цей час центральний провідник не відхиляється вбік і продовжує рости, а дерево досягло висоти 4 м. провідник зрізуйте на бокову гілку 2-3-річного віку.

    При обрізанні грубих гілок пилою, будьте уважні! Щоб запобігти відчахуваню гілок і пошкодженню стовбура, гілку спочатку необхідно підрізати знизу на відстані З0-40 см від стовбура, потім відпилюйте її зверху і вже після цього відріжте пеньок на кільце і замиловарте.