Головна Історія Суботів — родинна резиденція гетьмана

Суботів — родинна резиденція гетьмана

413
0

Туристичний маршрут «Золота підкова Черкащини» має високий статус державної програми. Якщо Львівська підкова хизується  своїми замками, черкаська – найперше, українським духом. Ще б пак, адже мова йде про місця, пов’язані з життям та смертю загальновизнаних великих українців – Шевченка і Хмельницького.

Cуботів – родинне гніздо та резиденція Богдана Хмельницького. Його заснування навіть пов’язане зі Жовквою. Батько Богдана Михайло Хмельницький одержує ці землі у 1616 р. від коронного гетьмана, засновника Жовкви,  Станіслава Жолкевського, у якого він служив, а  пізніше у його зятя Яна Даниловича (інші джерела оповідають, що М. Хмельницький купив). Отримавши посаду чигиринського старости, Михайло, Богданів батько, перебирається на Черкащину, вочевидь, і син Богдан із ним.

Михайло Хмельницький облаштовує на горі, при впадінні в Тясмин річки Суби, від якої і пішла назва села, свій хутір із пасікою, згодом розбудовує дерев’яний замок. (До речі, виявляється, що назва «Суботів» вимовляється з наголосом на перший склад. Тобто не від суботи – дня тижня, а від місцевої річки Суби.) До 1809 р. Суботів мав статус містечка, тут проходили ярмарки.

Його син Богдан продовжує розбудовувати родинне гніздо. У 1653-1654 рр. навпроти гетьманського палацу за кошти Б. Хмельницького побудовано Іллінську церкву, яка згодом стала його усипальницею. Церква була одночасно й оборонною спорудою. У 1657 року її реставрували, звели біля неї дзвіницю. За часів тоталітаризму храм двічі закривали. З 1990 року церква знову діюча. Поруч із храмом знаходяться три кам’яні хрести, які відтворив на малюнку  Т. Г. Шевченко, перебуваючи у Суботові. Зображення Іллінської церкви відображене на зворотному боці 5-гривневої купюри.

Поруч із храмом розташоване замчище Б. Хмельницького. Археологами досліджена лише невелика його частина. Повз знайдені кам’яні мури проходимо вузенькою вуличкою до трьох криниць. Це ще одна пам’ятка, пов’язана з ім’ям Богдана Хмельницького. За переказами, ці криниці викопані за наказом гетьмана на місці козацького шпиталю.

Суботів – місце, яке зацікавить кожного українця і його обов’язково варто відвідати. Тут ви порините у героїчне минуле, почерпнете багато нової інформації.

Уляна Лащівська.