Головна Герої У с. Липнику відбулося урочисте відкриття військового цвинтаря

У с. Липнику відбулося урочисте відкриття військового цвинтаря

281
0

Недільного дня у с. Липнику відбулося урочисте відкриття військового цвинтаря за участю тірольців (Австрія). Головним організатором заходу став директор Державного історико-архітектурного заповідника у м. Жовкві Володимир Герич за сприяння голови Жовківської районної державної адміністрації Надії Щур.

Делегація представників Австрії та Тіролю вшанувала військових, що загинули у Першій світовій війні і похоронені на військовому цвинтарі у с. Добросині, опісля відбула до с. Липника, де учнівський та педагогічний колективи короваєм зустрічали гостей. В актовому залі школи відбулася офіційна зустріч та культурна програма. До урочистостей долучилися місцеві священики, інтелігенція, громада села, школярі та молодь.

Згодом усі учасники заходу процесійно вийшли до місцевого цвинтаря, впорядкованого силами місцевої громади та товариства "Чорного Хреста" з Тіролю.

Після освячення монумента на цвинтарі Володимир Герич запрошував до слова директора Кам’янко-Липницької ЗОШ Ярослава Суховича, голову Регіонального відділення "Австрійський Чорний Хрест" у Тіролі Германа Готтера, керівника апарату Жовківської РДА Людмилу Бобель, начальника відділу охорони культурної спадщини Львівської ОДА Андрія Левика, депутата районної ради Василя Максимика.

У своєму виступі голова Регіонального відділення «Австрійського Чорного Хреста» у Тіролі  Герман Готтер наголосив на історії початку робіт на цвинтарі у Липнику: «У вересні 1917 року  розпочали закладати цей солдатський цвинтар цісарсько-королівської армії. Тут спочиває більше тисячі військовослужбовців австро-
угорської, німецької і на той час царської російської армії».

«Ми вшановуємо їхню пам'ять, але одночасно і пам'ять усіх жертв Першої світової війни. Ми не хочемо і не повинні забути цих загиблих. Також не можемо  закривати очі перед подіями, які торкнулися Європи і вашої Батьківщини. У цьому Регіональне відділення «Австрійського Чорного Хреста» бачить своє завдання.

Я хотів би сьогодні на цій церемонії вшанування пам’яті подякувати не лише нашим українським друзям – Володимиру Геричу, Петру Греню, Яремі Чурилику, Остапові Козаку, але і усім тим, хто допомагав відремонтувати солдатський цвинтар у селі Кам’янці-Липнику. Дивлячись на це місце останнього спочинку, я одночасно застерігаю робити усе можливе, щоб вирішувати конфлікти мирно і уникати застосування насилля. Я впевнений, що разом нам вдасться це зробити. Ми зобов’язані зробити усе можливе для збереження миру не лише у Європі, але й у цілому світі. Залучаймо до цього прагнення нашу молодь», — звернувся до присутніх гість із Австрії. Людмила Бобель подякувала організаторам заходу, а також звернула увагу на хорошу рису жовківчан, яка проявляється у толерантному ставленні до вшанування пам’яті кожного загиблого на жовківській землі, де поховані військові та мирні люди з Італії, Франції, Німеччини, Австрії.

«Перша світова війна ніколи не відійде на другий план у контексті історичних проблем. Саме в ній до збройного повстання було залучено 38 з 59 країн на початку ХХ ст. Особливої уваги та вивчення заслуговує її перебіг на території Жовківщини з усіма трагічними її сторінками. Сьогодні в умовах агресії Росії на сході України, анексії Криму, актуальним постає питання військово-патріотичного виховання нашої молоді. Тому відкриття меморіального цвинтаря у с. Липнику є добрим підгрунтям для вивчення причин і наслідків Першої світової війни у ретроспективі  сьогодення. Окрім цього, у 1991 році ми всією громадою розпочали відновлювати цвинтар, і тоді ж освятили», — наголосив у своєму виступі директор Липницької ЗОШ Ярослав Сухович.

Перед присутніми також виступив депутат районної ради Василь Максимик, звернувшись з подякою від імені Жовківської районної ради, депутатського корпусу районної ради і місцевої влади: «Саме 100 років тому австрійські війська прорвали оборону російської армії і погнали їх за межі Галичини, далі на Схід. У цих боях на нашій території загинула не одна тисяча солдат і офіцерів різних армій: австрійської, української, німецької, а також і російської армії. Всіх загиблих воїнів поховали на двох цвинтарях у селах Липнику і Гійчі. У 1993 році цвинтарі були відновлені  і відкриті громадою Жовківщини. Від Першої світової війни минуло 100 років, і відлуння від неї знову прийшло на нашу  українську землю. Російська агресія  щодо України не дає спокою жодному жителю нашої держави. Вся Україна переносить  із болем у серці неймовірну втрату і страждання наших воїнів, які захищають українську землю від російських агресорів ціною власного життя. Кожен із нас ставить перед собою запитання: хто відповідатиме за страждання і розруху на сході України, хто відповідатиме за полеглих наших воїнів, за поранених, за зниклих безвісти, а це справжній цвіт нації. Війна — це зло і горе, насильство, яке через століття забути неможливо. Велике спасибі людям, які відновили цвинтар, доклали великих зусиль, аби його впорядкувати. Вічна пам'ять полеглим воїнам усіх армій у Першій світовій війні і всіх воєн».

На завершення заходу Володимир Герич підкреслив: «Відкриття цвинтаря — це ще одна із гуманних рис українців — толерантне ставлення до кожного, хто поліг на українській землі, яка говорить про те, що ми з мертвими не воюємо».

Галина ФЕСЮК.