Головна Листи Ой чиє то сіно, чиї то покоси…

Ой чиє то сіно, чиї то покоси…

443
0

Поки зашківські господарі думають, чим годувати худобу цілу зиму, біля дороги Дорошів-Зашків лежать десятки тюків сіна, які від дощів вже почорніли і заросли травою. І нічого тут не поробиш. Ще минулого року фермер М. Панчук, згідно договору оренди з Жовківською РДА, забрав у громади Зашкова сінокіс. І поки селяни через суд домагаються повернення своїх земель, їхній новий власник гноїть десятки тонн заготовленого сіна на полях.

Почалась ця сумна історія в травні 2012 року, коли при в’їзді в урочище «Калинівка» на мості через річку з ліричною назвою Недільщина з’явилася огорожа з написом «Прохід і проїзд заборонено. Приватна власність». Тоді люди дізналися страшну правду – їхні сінокоси Жовківська райдержадміністрація надала в користування на умовах оренди місцевому фермеру аж на 49 років! Обуренню громади не було меж. Де відтепер будуть косити сіно та випасати худобу? Адже для багатьох у наш нелегкий час корова на господарстві – останній шанс на виживання. Обурювало ще й те, що новий власник позбавив людей права на вільне пересування, викопавши канаву через дорогу, яка споконвіку з’єднувала села Зашків та Гряда.

Жителі села вважають, що земельні ділянки надані з порушенням вимог Земельного кодексу України, без врахування інтересів територіальної громади Зашкова. Ще у 2005 році директор фермерського господарства «Атлант» М. Панчук звертався до Зашківської сільської ради із заявою про надання йому пасовища в урочищі «Калинівка», однак рішенням сесії йому було відмовлено у задоволенні цього клопотання, оскільки ці землі призначені для ведення особистого підсобного селянського господарства.

Та відмова не зупинила завзятого фермера. Панчук пішов іншим шляхом і звернувся до Жовківської райдержадміністрації не як директор ФГ
 «Атлант», а як фізична особа із заявою про надання йому земельної ділянки для сінокосіння та випасання худоби. Відповідно до розпорядження голови Жовківської райдержадміністрації від 11.01.2010 року № 4 гр. М. Панчуку надано дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, а розпорядженням голови рай-держадміністрації від 18.05.2011 року № 343 зазначений проект було затверджено. Таким чином, Панчуку надали в оренду терміном на 49 років дві земельні ділянки сільськогосподарського призначення загальною площею 47 га.

Проте, слід врахувати, що таке розпорядження голови Жовківської районної державної адміністрації на той час було незаконним. Насамперед тому, що як фізична особа М. Панчук не мав у власності жодної одиниці великої рогатої худоби, відтак не мав правових підстав на отримання земель для випасання худоби. При тім, чиновники Жовківської районної державної адміністрації на момент прийняття розпорядження прекрасно знали цей факт.

Зважаючи на це, селяни почали звертатись до органів влади різних рівнів, а також до засобів масової інформації. 14 травня 2012 відбулися стихійні збори громадян, на яких були присутні голова Жовківської РДА Степан Ціолковський, голова Жовківської районної ради Тадей Швай, депутати сільської і районної рад. Тоді районне керівництво пообіцяло допомогти у вирішенні проблеми. Телеканал ZIK висвітлив цю подію у вечірніх новинах.

Коли подія набула суспільного розголосу, Жовківська районна державна адміністрація зробила спробу подати позов до суд про визнання договору недійсним, але чомусь не виконала ухвали суду про надання документів, відтак цей позов було залишено без розгляду. Повторного подання так і не було.

Не дрімала і сама громада. Селяни створили ініціативну групу і вирішили звернутись до суду самостійно через Зашківську сільську раду, а депутат обласної ради  Тарас Козак пообіцяв надати юридичний супровід. Та тут справа теж зависла майже на 10 місяців. Перше судове засідання, яке відбулося в жовтні 2012 року, результатів не дало. За таких обставин виникла необхідність подання нової позовної заяви. Вона була подана лише в квітні 2013 року. Чому так «оперативно» спрацювала сільський голова, чіткої відповіді ніхто не отримав. Та грець з ним, півроку туди, півроку сюди, головне, що тішило селян – справа зрушилася з місця, і є надія, що суд зобов’яже Жовківську райдержадміністрацію розірвати укладені договори та відмінити прийняті рішення.

Для підтримки позовної заяви Зашківської сільської ради  20 червня 2013 року на черговій 24-й сесії Жовківської районної ради було прийнято звернення до прокуратури Жовківського району з проханням вжити заходів  прокурорського реагування та вступити у справу в інтересах держави на стороні Зашківської сільської ради за її позовом до Жовківської райдержадміністрації про розірвання договору оренди між громадянином Панчуком М. Г. та Жовківською райдержадміністрацією. Та, судячи з відповіді, що надійшла на адресу голови Жовківської районної ради (вх. № 794/01-29 від 12.07.2013 року), районна прокуратура не вбачає підстав для прокурорського реагування у цій справі. Хоча, за інформацією, яку Жовківська РДА надала представнику позивача, документів, які б підтверджували наявність поголів’я ВРХ у фізичної особи Панчука М. Г., немає. Отже, землі виділені особі, яка не має у особистій власності худоби. Для чого тоді  Панчуку ці землі? Судячи з того, що тонни сіна гниють просто на полі, на сьогодні вони не так вже й необхідні для ведення господарства. А може ця земелька поблизу Львова була йому потрібна для зовсім іншої мети?

Коли верстався цей матеріал, відбулося чергове засідання Жовківського районного суду. Та, на жаль, позовні вимоги Зашківської сільради про зобов’язання Жовківської РДА розірвати укладений договір з М. Панчуком знову не задовольнили.

Мені вдалося зв’язатися з представником позивача Ігорем Накловичем. Адвокат прокоментував ці події так: “Проблема в тому, що Жовківська районна адміністрація стала на захист інтересів громадянина М. Панчука, нехтуючи своїми обіцянками, даними місцевій громаді. Спочатку суду надали довідку районної адміністрації про те, що в особистій власності Панчука відсутня ВРХ і представник районної адміністрації підтримала позов. Потім адміністрація кардинально змінює своє ставлення до позову. На останньому засіданні, на якому було ухвалено рішення суду, представник Жовківської адміністрації позов заперечила, а в суд було надано 2 довідки. Першу довідку видала Великодорошівська сільська рада про те, що гр. Панчук М. Г. є власником 51 голови ВРХ. У другій, виданій управлінням сільського господарства Жовківської районної адміністрації, йшлося про наявність ВРХ у ФГ «Атлант». Суд при винесенні рішення чомусь не зауважив, що довідка Великодорошівської сільської ради видана на підставі заяви Панчука про те, що агрофірма «Атлант» передала 51 одиницю ВРХ громадянину М. Панчуку в серпні 2013 року, тоді як землі були передані ще в 2012 році.

Варто також наголосити, що Панчук не виконує умов укладеного договору, несвоєчасно вносить оплату за використання землі (орендна плата виплачена лише після подання позову до суду) та досі не заплатив штрафні санкції за несвоєчасну виплату орендної плати, не утримує передану йому землю в належному стані. Такими діями він завдає збитків державі та місцевій громаді. У цей час тонни гнилого сіна на полях лежать як пам’ятник бюрократії та свавіллю місцевої влади”.

P.S. Попри все, громада Зашкова вірить у справедливість. Люди сподіваються, що Жовківська райдержадміністрація все-таки стане на бік правди і захищатиме інтереси цілої громади, а не конкретної особи. Також зашківці очікують, що нове керівництво прокуратури Жовківського району з’ясує обставини цієї справи та розставить усі крапки над «і».

Гринько Качмар.