Головна Листи Жовківщина – батьківщина зірки міжнародного права

Жовківщина – батьківщина зірки міжнародного права

410
0

Працівники Жовківського державного історико-архітектурного заповідника продовжують серію тематичних вечорів про відомих історичних постатей нашого древнього міста, які тут народилися або працювали. Запрошені у замкову вежу Жовкви ознайомились із життям і діяльністю відомого юриста-міжнародника Герша Лаутерпахта. Дехто відкрив для себе його ім’я вперше.

Сер Герш Лаутерпахт народився 16 серпня 1897 року у місті Жовкві та проживав тут до 13 років. Далі родина переїхала у Львів. Герш навчався в університетах Львова, Відня, Лондона.

Герш Лаутерпахт – австрійський, а згодом англійський юрист єврейського походження, спеціаліст із міжнародного права. У 1938-1955 роках – професор Кембриджського університету, у 1952-1954 рр. – член Комісії міжнародного права ООН, у 1955-1960 рр. – суддя Міжнародного суду в Гаазі.

Основною ідеєю його творчості було перетворення норм міжнародного права
в основу тодішніх відносин між країнами. Лаутерпахт є одним із авторів концепції прав людини як норми міжнародного права. Він був ініціатором внесення до Статусу ООН пункту про дотримання прав людини як однієї з цілей цієї організації. Один з перших, хто заговорив про індивіда як суб’єкта, поважав моральні цінності кожного – це відобразилось у проекті створення “Загальної Декларації Прав Людини”, якою тепер користується усе людство.

Про правові аспекти діяльності Герша Лаутерпахта розповіла Лариса Тимочко – юрист-міжнародник, аспірантка кафедри міжнародного права ЛНУ ім. І. Франка. Людмила Байбула – науковий співробітних Жовківського ДІАЗу – на основі продемонстрованих віднайдених фактів цікаво ознайомила із народженням відомого правознавця у нашому місті, навчанням у Львові. Жовква може пишатися, що стала батьківщиною зірки міжнародного права світового масштабу.

Л. Тимочко запропонувала встановити у м. Жовкві меморіальну дошку Г. Лаутерпахту. Так як будинок, де він народився, не зберігся, то питання місця вшанування його пам’яті буде додатково вивчатися.

Міський голова Петро Вихопень запропонував звернутися до сина Г. Лаутерпахта, який живе у Великобританії, за пропозицією і підтримкою. Налагодивши дружні стосунки, нещодавно на родинному будинку відомого науковця в галузі комп’ютерних технологій, начального пластуна Любомира Романківа (нині тут діє Центр дитячої і юнацької творчості) встановлено меморіальну дошку в честь його імені й присвоєно звання “Почесний громадянин Жовкви”. В урочистостях взяв участь сам Л. Романків.

Директор Жовківського ДІАЗу Володимир Герич підтвердив, що питання потребує додаткового вивчення.

Аналогічні тематичні вечори проводитимуться і надалі.

Уляна ГОЛОВЕНЬКО.