Головна Освіта Образ Жінки в історії України

Образ Жінки в історії України

425
0

Із півдня українська земля горіла від навальних, грабіжницьких нападів орд Кримського ханства. Серед невільників сотнями й тисячами були українські жінки. На них чекала тяжка виснажлива праця, а наймолодші й найпривабливіші потрапляли до гаремів в усі тодішні володіння султанської Туреччини, Кримського ханства, навіть Єгипту.

Але навіть за цих умов рабського існування українські жінки не втрачали любові до своєї землі, свого народу. Деякі бранки, маючи в неволі дітей та проживши життя, не могли вже повернутися на Батьківщину, але робили все, щоб допомогти своїй Україні.

Історичні джерела свідчать, що притаманна українській жінці зовнішня та душевна краса, тонкий розум та почуття лідерства сприяли тому, що вона навіть у неволі досягала високого статусу в Османській імперії. Українки-невільниці навіть були дружинами султанів. Саме про одну з них, Настю Лісовську, поставили виставу учні 7 класу Сопошинської  ЗОШ I-III ступенів. Головну роль дружини Сулеймана – Роксолану — зіграла учениця Анастасія Кулик, а султана — Михайло Сохань,  під  керівництвом  вчителя історії Марії Кушнір. Ніколи за всю історію Туреччини жінка не посідала такого почесного місця. Роксолана отримала титул великої султанші Стамбула. Вона була не лише гарною дружиною, а й добрим порадником, першою жінкою Сходу і Європи. І йому це імпонувало.

А учні 9 класу Сопошинської ЗОШ відтворили долю двох видатних жінок-козачок: Марусі Чурай та Мотрони Кочубей. Адріана Гавронська зіграла роль Марусі Чурай, а Павло Ненчин – Григорія, у ролі Івана – Юрій Долиба. Мотрю Кочубей  зіграла Анастасія Горемикіна, а образ гетьмана Івана Мазепи відобразив Михайло Пушкар.

У козацькій Україні, як ніде в Європі, жінка була рівноправна з чоловіком. Вона мала юридичне право самостійно виступати на суді, про що тільки мріяли жінки інших європейських країн. Сама вибирала собі нареченого й могла розлучитися з чоловіком, якщо того забажає.

Почуття гідності та поваги, що оточували українську жінку в козацькі часи, сприяли тому, що вона підносилася до високого розуміння інтересів народу і Вітчизни.

Наш кореспондент.