Головна Політика Безвізовий режим? Так!

Безвізовий режим? Так!

175
0

6 квітня Європарламент проголосував за безвіз для України. Проте реально він запрацює, наймовірніше, влітку.

Нещодавно ми раділи за грузинів, які отримали право на безвізові поїздки до Європи. Тепер свято прийшло і на нашу вулицю. За резолюцію про внесення України до переліку третіх країн, громадянам яких скасовують візові вимоги, проголосував 521 депутат Європарламенту, проти були 75 депутатів, ще 36 утрималися. Під час дебатів напередодні найбільші групи ЄП підтвердили, що підтримають безвіз, тож результат голосування був відомий наперед.

Важливо також не забувати, що голосування в Європарламенті — це не кінець процедури. Рішення мають ухвалити Комітет постпредів ЄС і Рада Євросоюзу, потім його мають підписати та опублікувати.

Подальший календар подій виглядає так. Комітет постійних представників країн-членів ЄС (він же COREPER) затвердить безвізовий режим для України 26 квітня. Так стверджує брюссельський кореспондент “Радіо Свобода” Рікард Йозвяк. Рада ЄС планує розглянути безвіз 11 травня.

Підписання рішення планують 15 травня, а публікація його в “Офіційному віснику ЄС” — 22 травня. Механізм повинен запрацювати на 21-й день після публікації, тобто 11 червня.

Що буде потрібно для подорожі в ЄС

Є кілька ключових моментів, які варто пам’ятати.

  1. Безвіз розповсюджується лише на короткострокові поїздки. Він надає право на перебування в ЄС упродовж 90 днів у проміжку 180 днів. Простіше кажучи, українці мають право перебувати в країнах ЄС кожні півроку по 90 днів.
  2. Безвіз не надає права на роботу, навчання тощо в країнах Європейського Союзу. Йдеться лише про ділові чи туристичні поїздки (наприклад, із релігійною метою чи для відвідування родичів).
  3. Для безвізової поїздки потрібно оформити біометричний паспорт. Старий паспорт можна лишити. Якщо в ньому є мультивіза — нею можна користуватися.

І взагалі можна не робити біометрику, а їздити зі старим закордонним паспортом, звертаючись, як і раніше, в посольства по візи.

  1. Дія безвізового режиму розповсюджується на країни, які підписали Шенгенську угоду. Це 22 з 28 країн-членів ЄС. Але безвіз не діятиме у Великій Британії та Ірландії (обидві не підписали Шенгенську угоду).

Матимемо право їздити до країн, які не є членами ЄС, але до угоди долучились. Це Ісландія, Ліхтенштейн, Норвегія та Швей-царія. Також безвізовий режим розповсюджується на країни ЄС, які не входять у Шенгенську зону, але зобов’язалися підтримувати Шенгенське законодавство. Це Румунія, Болгарія, Хорватія.

Що треба показати на кордоні

Якщо коротко, то з собою потрібно мати лише ті документи, які доведуть прикордоннику, що ви говорите правду про мету своєї поїздки.  Це бронь готелю або запрошення, якщо збираєтесь жити в друзів чи родичів. Запрошення може бути у довільній формі, а не такій, як її досі вимагали в консульствах. Або ж це може бути запрошення для участі у конференції, виставці, лист від ділових партнерів тощо.

Можуть попросити зворотній квиток, хоча для подорожуючих на авто ця вимога не діє. Зате можуть попросити “автоцивілку” – поліс страхування цивільної відповідальності власника автомобільного транспорту. Але цей поліс потрібен кожному водієві, так само, як права. Також зворотній квиток не вимагатимуть у тих, хто їде в справах бізнесу.

Аби підтвердити платоспроможність, достатньо продемонструвати платіжну електронну картку і, якщо попросять, баланс — у вигляді роздрукованого з банкомату чеку чи дзвінка на гарячу лінію банку.

Зазначимо, що всі ці речі інколи просять і зараз у тих, хто подорожує зі шенгенською візою. Прикордонник може спитати про мету поїздки, зворотній квиток, місце, де плануєте проживати.

Наш спецкор.