Головна Соціальне життя Вплив страхового стажу на розмір пенсії

Вплив страхового стажу на розмір пенсії

420
0

Формула розрахунку пенсії встановлює пряму залежність розміру пенсії від страхового стажу та заробітку. Починаючи з 1 січня 2004 року, Законом України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» введено термін «страховий стаж» – період, упродовж якого особа підлягає загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванню, та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

У разі, коли працівнику нарахована заробітна плата на рівні або більше, законодавчо встановленого мінімального розміру, з якої сплачено єдиний соціальний  внесок, то такий місяць повністю враховується у страховий стаж, і заробітна плата за цей місяць береться для обчислення пенсії. Якщо сума нарахованої заробітної плати менша за мінімальний рівень, страховий стаж становить неповний місяць і обчислюється пропорційно нарахованій заробітній платі. Таким чином, чим більший страховий стаж та заробіток, з якого сплачений єдиний соціальний внесок, тим більша пенсія буде в майбутньому!

Якщо найманому працівнику офіційно виплачується мінімальна заробітна  плата, з якої сплачується єдиний соціальний внесок, а решта заробітку видається неофіційно – то з неофіційного заробітку єдиний соціальний внесок не сплачується і, як наслідок, він не враховується для призначення чи перерахунку пенсії, позбавляє права на отримання соціальних пільг та виплат, гарантованих державою (допомоги у випадку безробіття, оплати «лікарняного»). У результаті людина втрачає значну частку майбутньої пенсії.

Своєчасна і повна виплата заробітної плати працівникам та
повна сплата платежів єдиного соціального внеску – це обов’язок кожного роботодавця щодо соціального захисту своїх пра-цівників.

Тільки офіційно оформлений найманий працівник може відчувати себе соціально    захищеним.

Змусити роботодавців чесно платити заробітну плату можна лише за участі самих працівників. Необхідно вже зараз відстоювати свої конституційні права — вимагати від роботодавців офіційного оформлення трудових відносин та сплати єдиного соціального внеску з усієї суми отриманого заробітку.

Кожна застрахована особа може самостійно перевірити правильність нарахування та своєчасність сплати єдиного соціального внеску своїм роботодавцем, одержати інформацію про нараховану заробітну плату в реєстрі застрахованих осіб. Для цього необхідно звернутися в органи Пенсійного фонду України або при наявності електронно-цифрового підпису, зареєструватись на веб-порталі електронних послуг Пенсійного фонду України (http://portal.pfu.qov.ua).

Отже, для реєстрації у якості користувача веб-порталу ПФУ необхідно виконати наступні кроки:

1. З’ясувати, до якого терито-ріального органу ПФУ необхідно звернутись для оформлення заяви.

2. Прийти до Пенсійного фонду та оформити заяву. Фахівці Фонду допоможуть у її заповненні. Внесені у заяву відомості перевіряються, вносяться до інформаційної системи Пенсійного фонду. Друкується розписка про одержання заяви, а також (важливо!!!) “реєстраційний код”. Цей код необхідний для реєстрації на веб-порталі.

3. Завершити реєстрацію, зайшовши на веб-портал ПФУ в мережі Інтернет (http://portal.pfu.gov.ua), вибравши пункт меню “Реєстрація на порталі”. Заповнити реєстраційну форму. Логін та пароль бажано вибирати такими, що не містять справжніх імен та прізвищ. Виконання такої рекомендації підвищить рівень захисту персональних даних. На  введену електронну адресу прийде лист, необхідний для підтвердження реєстрації. Після підтвердження прийде повідомлення веб-порталу про успішне закінчення реєстрації. Реєстрація на веб-порталі здійснюється тільки один раз!

Надалі  доступ  до електронних послуг,  які передбачають персоналізований доступ (одержання виписок, надсилання запитів, скарг, запис на прийом тощо), здійснюється після авторизації на веб-порталі (“Вхід”)).

Надія Завадка,  начальник відділу ведення електронних реєстрів та підтримки інформаційно-аналітичних систем.