Головна Свято Герої не вмирають – їх дух нас кличе в бій

Герої не вмирають – їх дух нас кличе в бій

406
0

4 листопада в селі Равське відбулося вшанування пам’яті сотника Української Повстанської Армії, лицаря Золотого хреста бойової заслуги I ступеня Дмитра Пелипа. 

Вшанувати пам’ять командира «Ема» прибули представники Всеукраїнського об’єднання «Свобода», зокрема, депутат Львівської облради Володимир Тістик, голова Жовківської РДА Богдан Юрдига, депутати Жовківської районної ради Ігор Іванюк, Василь Максимик, Михайло Старий, Василь Пац та голова фракції ВО «Свобода» Рава-Руської міської ради, боєць батальйону «Січ» Микола Зінько. Участь у заході взяли представники РаваРуського осередку ГО «Союз Українок», а також члени Самооборони імені Дмитра Пелипа. 

Настоятель місцевого храму отець Василь (Момоход) спільно з чотирма отцями з сусідніх парафій відслужили Молебень за душу загиблого командира. Звертаючись до громади, отець Василь зауважив: «Дмитро Пелип був великою людиною, мудрим стратегом і командиром, він бачив перспективу України, розумів, за що йде у бій сам і веде на боротьбу своїх хлопців. Минуло 70 років від дня його трагічної загибелі, а країна знову потребує таких жертовних героїв, які сміливо підуть у бій за нашу свободу. Не перефарбованих, не пристосованих, а впевнених, які би ступали слідами славних предків».

Вихованці Равської школи під керівництвом вчителів підготували в пам’ять про Дмитра Пелипа поетичнопісенний виступ. Про життя та подвиг славетного повстанця розповіла вчителька історії Равської школи Ганна Цікало.

До численної громади звернувся голова Жовківської райдержадміністрації Богдан Юрдига: «Кожне покоління українців мусить змагатися за свою свободу. У боротьбі твориться українська нація – нація героїв. Боротьба – це завжди поступ і вдосконалення особливо, коли вона охоплює всі народні маси та об’єднує їх у цілісну соборну державу. Важливо, щоб ті жертви, які сьогодні Україна зазнає у війні, не були даремними, щоб наша боротьба завершилася перемогою. А це можливо лише тоді, коли кожен на своєму місці долучиться до перемоги. На сході сьогодні воює 40 тисяч військових, а український народ – це більше 40 мільйонів, тому ми повинні забезпечити наших воїнів усім необхідним. Тільки спільними зусиллями, єдністю і братолюбством ми здолаємо ворога та збудуємо Україну, гідну своїх героїв».

Депутатсвободівець Ігор Іванюк у своєму виступі зазначив: «Воля або смерть» – з таким гаслом йшло на боротьбу кілька поколінь свідомих українців. З цим же гаслом стояв Майдан, з ним сьогодні хлопці воюють за Україну. Але ми повинні розуміти, що перед захопленням територій, ворог полював на наші душі. Внутрішнє, духовне поневолення сильніше від фізичного. Бо легше звільнити від окупації територію, але значно важче позбутися духовного рабства. Тому ми повинні брати приклад з таких людей як Дмитро Пелип. Ці великі вільні люди вміли відсівати зерно від полови. Так і ми сьогодні думаймо, аналізуймо, не піддаваймося на маніпуляції, щоб не було нам соромно приходити на могили Героїв». Для місцевої школи та настоятеля храму отця Василя свободівець передав книги Ірини Фаріон «Мовна норма: знищення, пошук, віднова» з автографом та побажаннями від авторки.

Коли поглянути на пам’ятник Дмитру Пелипу, ми побачимо молоде, доброзичливе обличчя. Так розпорядилася доля, що цей світ Дмитро Пелип залишив зовсім молодим. Між датою народження і датою його трагічної загибелі майстри на пам’ятнику поставили коротке тире. Але в цьому проміжку насправді є надзвичайно багато. Це босоноге дитинство і перша прочитана в «Просвіті» книжка; розповіді батька про бої Січових Стрільців і пісні, що закликали до бою; це щасливі роки, проведені в «Пласті», і важкі роки в’язниці, які ще більше загартували дух молодого патріота. Врешті – це військовий вишкіл і сама війна – страшна і кровопролитна. Війна, у якій кожен партизан ставав йому братом і сином, а тому так боляче було прощатися із загиблими. Ця війна зрештою забрала й самого командира «Ема». Але коли Дмитро Пелип йшов до лав УПА, він прекрасно розумів за що бореться і чим ризикує. І ця його свідома присвята боротьбі за волю України повинна стати прикладом для кожного з нас.

ДОБРОВОЛЬЦІ САМООБОРОНИ  ПРОДОВЖАТЬ БОРОТЬБУ ГЕРОЯ

Жовківська сотня самооборони продовжує боротьбу Героя України Дмитра Пелипа, взявши його ім’я на своє знамено. Цього року 2 березня в Жовкві відбулася посвята Жовківської сотні імені Дмитра Пелипа та прапора районної самооборони. На посвяті були присутні майже три сотні самооборонівців, які брали активну участь у Революції Гідності. Також районна самооборона є активною громадською організацією, яка захищає права громади, проводить люстрацію на місцях та домагається виконання законів. На сьогодні частина самооборонівців бере участь у бойових діях на Сході України, решта – займається волонтерством, збираючи все необхідне для побратимів на фронт.

Направду, сотник УПА Дмитро Пелип був і назавжди залишиться героєм для свого народу, і для цього він не потребує орденів чи відзнак.

Найбільшою нагородою для командира «Ема» є те, що його боротьба не була даремною. Що всетаки впали імперії зла, та постала незалежна Україна, що і сьогодні є люди, які готові відстоювати його цінності та ідеали. Є люди, які готові, як і він, боротися за свою землю.

Марія ІВАНЕЦЬ.