Лікар — це професія, дана Богом. Необхідно поєднувати у собі багато якостей. Недарма Гіппократ сказав, що лікар має мати погляд сокола, руки дівчини, мудрість змії і серце лева. Аби лікувати людей, потрібно ще добре знати свою справу, бути професіоналом.
Професія лікаря в усі часи вважалася однією з найшанованіших. І у суспільстві цілителі людських тіл і душ так само користуються високим авторитетом. Хоча у нашій країні сьогодні нерідко можна почути невтішні слова на адресу медицини і медичних працівників. Проте саме ці люди щодня рятують тисячі життів й іноді творять справжні дива, демонструючи свій найвищий професіоналізм й дивовижні можливості сучасної медицини.
9 лютого відзначатимемо Міжнародний день стоматолога. Представники цієї професії — особливі. Вони виконують клопітку, почасти надскладну і завжди — надзвичайно важливу справу. Стоматологи щодня допомагають людям стати щасливими, адже дарують їм красу усмішки, впевненість у собі, гарне самопочуття. До речі, зубний біль визнаний найнестерпнішим, зокрема для діток. І дуже часто стоматологи стають справжніми рятівниками для пацієнтів.
Оскільки стоматологічна галузь тісно пов’язана з іншими медичними науками (загальна медицина, логопедія, психологія, та ін.), якісний результат вимагає від спеціаліста відповідних глибоких знань й обізнаності. Тому досвідчені стоматологи просто вражають своїми навичками та вміннями. З професійним підходом до справи вони перетворюються на чарівних скульпторів обличчя, на творців осяйної усмішки і білосніжних зубів.
Як працюється сьогодні державним лікарям-стоматологам? Як забезпечується ефективність галузі в непростий для країни час? Відповіді на ці та інші запитання ми почули від завідувача стоматологічного відділення Жовківської центральної районної лікарні Івана Ігоровича ЦИМБАЛИ.
— Іване Ігоровичу, скажіть, стоматологія — це прибуткова перспективна робота сьогодні?
— Усюди, де люди важко працюють, можливо багато чого досягти. А там, де не працюють, лінуються, досягти неможливо нічого. Робота наша — непроста.
— Ви вважаєте, що державний стоматолог має малу зарплатню?
— Медицина у нашій державі є безкоштовною. А заробітна плата надзвичайно низька. Лікарі у державних установах змушені за свої кошти ще й придбати необхідні предмети для лікування. Це — від бинта до уколів. Звичайно, ті, які хочуть працювати. Тому що державне забезпечення мізерне. Єдине, на чому хотів би наголосити, це те, що ми стовідсотково забезпечені дезрозчином. Тобто, стерильність — на найвищому рівні.
— Чому Ви вирішили стати лікарем. Ба, більше, лікарем-стоматологом?
— Це довга історія. Відповідаю завжди так: у дитинстві у мене дуже боліли зуби. От я і вирішив, коли виросту, то неодмінно стану стоматологом (сміється — авт.). А насправді, я виріс у сім’ї лікарів. Це зіграло велику роль у виборі професії.
— Що вважаєте найважливішим у своїй діяльності?
— Найважливіше у моїй діяльності — це задоволений пацієнт. Коли пацієнт виходить від лікаря з добрим настроєм, з гарною усмішкою — це найкращий подарунок для лікаря. Думаю, для усіх лікарів, а не тільки для стоматологів.
— Як вибрати хорошого, надійного стоматолога?
— З одного боку всі лікарі — чи державні, чи приватні — вчилися в одному й тому ж самому виші. З іншого, якщо переді мною постало би таке питання, звичайно, прислухався б до рекомендації інших пацієнтів, лікарів. Особливо це спрацьовує у маленьких містечках.
— А від чого залежить стан наших зубів, і що необхідно робити, щоб були вони здоровими?
— Насамперед, з профілактики. Профілактика необхідна у навчальних закладах, дошкільних установах. У сім’ях треба привчати малечу з раннього віку до гігієни ротової порожнини. Два рази на день чистити зубки обов’язково. І пасту, і щітку необхідно змінювати щотри місяці. Гігієна ротової порожнини обов’язкова раз на рік. А людям, які мають патології, частіше. Відвідувати стоматолога раз на півроку для огляду. В нас є так звані групи ризику, до яких належать пацієнти з неблагополучних сімей, вагітні жінки, люди, які працюють на підприємствах зі шкідливими речовинами і т. д., — їм необхідно один раз на три місяці проходити огляд.
— Як часто потрібно звертатися до стоматолога?
— Раз на півроку, незалежно, чи у вас болять зуби, чи ні. В більшості випадків ми звертаємося тоді, коли вже терпіти немає сил. Це неправильно.
— Як, на Вашу думку, чи можна отримати кваліфіковану стоматологічну допомогу в державній установі?
— І в державній, і в приватній стоматології є свої плюси і мінуси. Звичайно, в державній обслуговування безкоштовне, а в приватника треба оплатити. У нас діють певні програми, наприклад, безкоштовне протезування для пенсіонерів. Це великий плюс.
— Що скажете про страхову медицину?
— Це наше майбутнє. Ми уже стоїмо на порозі цього. Думаю, для лікарів це буде добре. Адже вони не будуть заглядати, образно кажучи, в гаманець пацієнта.
— Яке побажання Ви б хотіли висловити через газету?
— Побажати хочу всім лікарям-стоматологам Жовківського району та Львівської області міцного здоров’я, миру та спокою, любити своїх пацієнтів, а пацієнтам — чарівних усмішок.
— Дякую за бесіду.
Наостанок. Іван Ігорович, окрім державної роботи, ще й займається громадською діяльністю. Не так давно стартував проект із забезпечення
стоматологічною допомогоюмобілізованих, які проходять військову підготовку. Завдяки всеукраїнському стоматологічному проекту "Санація", небайдужим людям, лікарям, на території "Центрального військового міс-течка" (Яворівський полігон) облаштований і уже три місяці діє кабінет стоматології.
Зоряна ГУМНИЦЬКА.