Ті громади, які повірили в реформу місцевого самоврядування, об’єдналися і взяли на себе велику частину повноважень, переданих державою разом з фінансовими ресурсами для здійснення цих повноважень, вже сьогодні демонструють свою спроможність стати успішними.
Про це сказала заступник директора Департаменту з питань місцевого самоврядування та територіальної організації влади Мінрегіону Людмила Даменцова під час семінару для голів місцевих рад – потенційних центрів майбутніх об’єднаних громад Харківської області.
«Довіра до реформи, вміння приймати рішення та брати на себе відповідальність за їх результат – ось основна риса тих об’єднаних громад, які першими заявили про готовність змінити життя своїх людей на краще, створити для них комфортне середовище. Адже кожному було зрозуміло, що миттєво за один день все не зміниться. Але свідома готовність розпочати, йти шляхом змін, долати труднощі і поступово вибудовувати нові взаємовідносини влада-людина є тим фундаментом, на котрому зросте спроможна громада, яка здатна самотужки вирішувати всі питання місцевого значення, не озираючись ні на район, ні на область», — сказала Людмила Даменцова.
Вона наголосила, що в центрі уваги реформи місцевого самоврядування на першому місці стоїть людина та її інтереси.
«Люди мають знати, що децентралізація несе в собі економічне зростання. Громади отримують ресурси на розвиток своєї інфраструктури, самі розпоряджаються своїм бюджетом, отримують можливість залучати інвестиції на свої території, створювати робочі місця. Децентралізація веде до наближення послуг до конкретного мешканця окремо взятої громади. Децентралізація адаптує послуги – освітні, медичні, комунальні, адміністративні та інші — до потреб мешканців громади. Оскільки громадам краще знати, що необхідно їм для того, аби створити максимально сприятливі умови і для життя людей, і для розвитку бізнесу. Іншими словами, громадяни неодмінно отримають користь від реалізації такої реформи», — зазначила Людмила Даменцова.
Заступник директора департаменту з питань місцевого самоврядування та територіальної організації влади поінформувала, що деякі створені громади вже відкрили Центри надання адміністративних послуг, наприклад Гуменецька громада Хмельницької області, Зимнівська громада Волинської області. Багато громад, за її словами, найближчим часом скористаються можливостями, які пропонують міжнародні донорські організації у відкритті ЦНАПів європейського зразка.
«Хто не боїться труднощів, тому всі й допомагають. Так і з об’єднаними громадами. Їм сьогодні допомагають створювати не лише Центри надання адмінпослуг. Мінрегіон спільно з міжнародними партнерами організовує спеціальні навчання для голів об’єднаних громад, для працівників ЦНАПів, здійснюється підготовка фахівців з розробки інвестиційних проектів, проектів розвитку. Ми розуміємо, що створені громади необхідно підсилити кваліфікованими кадрами. На початку року кожній громаді надавалася допомога в різного роду організаційних питаннях. Нікого не залишили наодинці з труднощами, з якими природно на перших порах зіткнулися громади», — сказала Людмила Даменцова.
За її словами, кожна наступна новостворена об’єднана громада може розраховувати на підтримку – консультаційну, правову, організаційну. Також додала, що зберігається інтерес міжнародних донорських організацій до об’єднаних громад. Вони готові долучатися до фінансування окремих проектів розвитку цих територій.
Наш кореспондент.