Із початку 90-х років ХХ століття туберкульоз знову вийшов на світову арену. За прогнозами Весвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), третина населення Земної кулі інфікована туберкульозною паличкою. Ось чому у квітні 1993 року ВООЗ проголосила туберкульоз глобально небезпечним захворюванням. В Україні епідемія туберкульозу зареєстрована з 1995 року, у Львівській області — з 1997 року.
Не оминула епідемія і Жовківський район. Захворюваність на туберкульоз у районі залишається на високому рівні. За остатні 5 років (з 2012 до 2016 рр.) на 33 % зросла кількість хворих на туберкульоз уперше виявлених, що виділяють мікобактерії. Більша частина тих, що захворіли, припадає на особи працездатного віку.
Туберкульоз – це інфекційне захворювання, що викликається специфічними збудниками (мікобактеріями) і характеризується ураженням усіх органів і систем людини, переважно легень. Основне джерело туберкульозу – хворий, який виділяє мікобактерії (від 20 млн. до 6 млрд. мікобактерій туберкульозу ). Під час кашлю, співу, голосної розмови збудники розповсюджуються від хворої людини на відстань 1,5 – 5 м. Більшість інфікованих людей не хворіють на туберкульоз, оскільки їхня імунна система успішно бореться зі збудником. Велику вірогідність захворіти мають такі категорії людей: особи, які були в контакті з хворим на активну форму туберкульозу (для дітей, особливо маленьких, достатньо короткочасного контакту, щоб відбулося зараження); діти та підлітки, які хворіють на хронічні захворювання, часті простудні захворювання, цукровий діабет та ін.; особи, які вживають алкоголь, наркотики, погано харчуються, перебувають у стресових ситуаціях та несприятливих екологічних умовах; особи, які інфіковані вірусом імунодефіциту або вже хворіють на СНІД.
Туберкульоз може маскуватися під різні хвороби. Однак, є декотрі ознаки, які дозволяють запідозрити цю недугу: постійна невмотивована слабкість; тривалий кашель (впродовж 3-х тижнів і більше); погіршення апетиту; тривале підвищення температури тіла до 37,0 С – 37,5 С; пітливість, особливо вночі.
Якщо людина захворіла на туберкульоз, при відсутності лікування хвороба прогресує і може набути дуже тяжкого перебігу, а іноді призвести до смерті.
Не оминуло це захворювання і дітей. Особливістю в клінічній структурі туберкульозу у дітей є: збільшення лімфовузлів, тривалий кашель, який практично не піддається лікуванню, дитина в’яла, відсутній апетит, можлива періодична температура 37 С і вище тривалий час.
Одним із основних засобів профілактики та боротьби з туберкульозом серед дітей є вакцинація і ревакцинація, які дозволяють створити тривалий, стабільний, післявакцинальний, специфічний протитуберкульозний імунітет.
Єдиним методом раннього виявлення туберкульозу дітей є щорічна масова туберкулінодіагностика.
Практично єдиний спосіб на даний час в нашій країні своєчасної діагностики туберкульозу серед дорослих – профілактичне флюорографічне обстеження. У нашому районі працюють три флюорографічні кабінети: у містах Жовкві, Дублянах, Раві-Руській.
Тому пам’ятайте: якщо Вас турбує тривалий кашель, який при лікуванні не зменшився, температура 37 С упродовж міся-ця і більше, швидка втома, надмірне потовиділення, задишка, кровохаркання, не гайте часу, зверніться до лікаря, і Вам будуть створені всі умови для швидкого одужання. Бо лише від Вас залежить Ваше здоров’я.
І. І. ВОЛОЩЕНКО,
зав. відділення епідеміологічних досліджень,
лікар-епідеміолог Жовківського РВ ДУ
«ЛОЛЦ МОЗ України».