Головна Цікаво Мова – це скарб народу

Мова – це скарб народу

1059
0

Рідна мова – це одночасно і культура, і оформлення думки. Різноманіття мов є величезним надбанням людської спадщини. За даними ЮНЕСКО у світі існує 6000 живих мов. Половина з них перебуває на межі зникнення.  96 % мов використовує тільки 4 % населення. 80 % африканських мов не мають писемності. Щорічно вимирає десяток мов, і ця тенденція у майбутньому посилюватиметься. День рідної мови був установлений, щоб сприяти визнанню й використанню саме своєї рідної мови, особливо це стосується мов національних меншин. Для виживання мови необхідно, щоб нею говорило щонайменше 100000 чоловік. У всі часи мови зароджувалися, існували, потім вимирали, іноді навіть не залишивши сліду. Визнання й пошана всіх мов є ключем до збереження миру. Кожна мова самобутня. Вона має власні вислови, які відображають менталітет і звичаї народу. Так само, як і наші імена, ми отримуємо рідну мову від нашої матері в дитинстві. Вона формує нашу свідомість, просочується закладеною в ній культурою.

Мова для кожного народу стає ніби другою природою, що оточує його, живе з ним всюди і завжди. Без неї, як і без сонця, повітря, рослин, людина не може існувати. Згадаймо слова В. Сосюри: «Без мови рідної, юначе, й народу нашого нема». Рівень розвитку рідної мови є джерелом духовного розвитку народу. А на думку Є. М. Верещагіна і В. Г. Костомарова, «національна мова входить у поняття національної культури, бо природні умови, географічне положення, рівень і спеціалізація народного господарства, тенденція суспільної думки, науки, мистецтва – всі великі й малі особливості життя народу знаходять відбиток у мові цього народу». Тому знати, берегти і примножувати рідну мову – це обов’язок кожної людини. Народ, який не усвідомлює значення рідної мови, її ролі в розвитку особистості, не плекає її, не може розраховувати на гідне місце в суцвітті народів.

 Наша мова пройшла нелегкий шлях. Однак, попри всі перешкоди, для багатьох мільйонів людей вона була і є рідною, є мовою їхніх дідів, батьків і буде також мовою їхніх дітей. Ми щиро віримо, що краса і сила української мови пригорне до себе серця мільйонів інших людей.

Підготувала Зоряна ГУМНИЦЬКА.