Головна Економіка Використанням прогресивних методів захоплюються на Львівщині

Використанням прогресивних методів захоплюються на Львівщині

754
0

Добрий господар — приватник на селі чи великий сільгоспвиробник — прагне мати добротне стадо. А щоб отримати здорових високопродуктивних тварин, необхідно, зрозуміло, використовувати всі селекційні та генетичні можливості худоби. Саме над підвищенням продуктивності тварин, народженням здорового потомства працюють у ТзОВ «Львівський науково-виробничий центр «Західплемресурси», що у с. Гряді. Міністерством агрополітики України його атестовано як племінне підприємство.

ЛНВЦ «Західплемресурси» забезпечує покращення продуктивних та генетичних якостей сільськогосподарських тварин сільгосппідприємств та індивідуальних власників через використання прогресивних методів відтворення та біотехнологій, створення з цією метою мережі пунктів штучного осіменіння в більшості районних населених пунктів області, стабільне забезпечення їх спермопродукцією, рідким азотом та необхідним обладнанням; надання зооплемсервісних послуг, необхідних для успішного ведення тваринництва.

Сьогодні на підприємстві утримується 10 племінних бугаїв різних порід, зокрема 2 — українська чорно-ряба, 1 — українська червоно-ряба, 1 — абердин-ангус та 6 — лімузин. Дані плембугаїв не оцінені за якістю нащадків, тому, насамперед, вкрай важливо закупити бугаїв-плідників голштинської чорно-рябої породи, оцінених за якістю нащадків — 2-3 голови (імпортної селекції).

У відтворенні сільськогосподарських тварин першочергове значення має зберігання репродуктивних клітин. Найбільш ефективним методом довгострокового зберігання спермопродукції бугаїв-плідників є глибоке заморожування її у рідкому азоті за температури 196º С. Заморожування сперми у пайєтах останнім часом отримало широке застосування не тільки за кордоном, але й у нас на Україні. Адже цей метод має низку переваг. Це, насамперед, повна відсутність мікробної забрудненості спермодози під час заморожування, зберігання в рідкому азоті та осіменіння, оскільки впродовж усіх цих етапів сперма знаходиться у пластиковій соломинці, герметично закритій. Окрім того, є менші затрати праці, як при заморожуванні, так і під час штучного осіменіння та більш проста і якісна технологія осіменіння ректоцервікальним методом.

Саме за такою технологією працює лабораторія генофонду тварин ЛНВЦ “Західплемресурси”. Вона обладнана німецькою лінією Mini-tub, яка відповідає світовим стандартам. Спермопродукцію розфасовують у пайєти та ідентифікують, що є основною вимогою сьогодення. В спермобанку лабораторії зберігається 200 тис. спермодоз, зокрема з них 30 % — сперма чорно-рябих порід (голштинська і українська чорно-ряба), 55 % — червоних порід (симентальська та голштинська червоно-ряба) та 15 % — м’ясних порід (абердин — ангуська, лімузинська, шароле). Із роботою лабораторії нас ознайомила завідувач, кандидат сільсь-когосподарських наук Ірина Яремчук.
Важливо, що ЛНВЦ «Західплемресурси» надає сервісні послуги із питань відтворення сільськогосподарських тварин у п’ятнадцяти районах області із двадцяти, де нараховується 130 пунктів штучного осіменіння. Обслуговують ці пункти техніки штучного осіменіння, котрі працюють із «Західплемресурсами» за трудовими угодами.

Окрім цього, заморожену сперму реалізують в окремі господарства Рівненської, Волинської, Закарпатської та інших областей. Всього за 2017 рік відправлено понад 35 тис. спермодоз.

ЛНВЦ «Західплемресурси» щорічно осіменяє до 15 тис. корів і телиць у господарствах всіх форм власності, зокрема до 10 тис. голів — у господарствах індивідуального сектору. На жаль, ще велика кількість маточного поголів´я парується доморощеними бичками, які не здатні підвищувати необхідний рівень продуктивності нащадків і створюють загрозу в розповсюдженні таких захворювань, як туберкульоз, лейкоз, вірусний ринотрахеїт, комбілобактеріоз, вірусна діарея, захворювання органів відтворення тощо.

У Жовківському районі нараховується 6 пунктів штучного осіменіння: у селах Кам´янці-Липнику, Забір´ї, Новому Селі, Річках, Бишкові, Гряді (номери телефонів додаються).
Реалії такі, що лише до 2012 року надходили державні кошти з бюджетів обласного та районного рівнів на відшкодування вартості штучного осіменіння корів і телиць, що належать індивідуальним власникам. Завдячуючи цьому, власник за надані послуги сплачував лише до 100 грн. Упродовж останніх років галузь племінного тваринництва не фінансується, окрім Золочівського, Перемишлянського і Пустомитівського районів. У згаданих вище районах, за рахунок коштів районних бюджетів вартість штучного осіменіння здешевлюється на 50-75 відсотків, у решті районів області необхідно заплатити за кожне осіменіння 200-250 грн. Є надія, що й у Жовківському районі на 2018 рік буде прийнята аналогічна районна програма на здешевлення вартості штучного осіменіння. Селяни району були б дуже вдячні за це, адже шляхом штучного осіменіння можна покращити продуктивність корів на 50 % за тих самих затрат, а також за кілька років надій молока досягнув би до 8-10 тис. кг молока за лактацію від кожної корови (сьогодні він становить — до 4 тис. кг молока).

Не варто оминати й того, що на Жовківщині швидкими темпами розвивається галузь свинарства. Штучне осіменіння є основним методом якісного поліпшення продуктивних та генетичних якостей свинопоголів´я. Власників інформують про переваги застосування штучного осіменіння у відтворенні свиней, послуги надаються безпосередньо в місцях утримання тварин із забезпеченням ветеринарної безпеки та економічної ефективності. ЛНВЦ «Західплемресурси» щорічно закуповує племінних кнурців імпортної селекції для покращення генетичного потенціалу свинопоголів’я регіону, для цього необхідні знову ж немалі кошти (50 тис. грн. на рік ).

ЛНВЦ надає й послуги зі штучного осіменіння свиноматок. Утримують 9 племінних кнурів: 2 п´єтрени, 1 дюрок і 6 ландрасів. Сперму відправляють у всі райони області, щорічно штучно осіменяється до 1500 голів свиноматок.
Словом, власники худоби, які звертаються за допомогою і порадою до фахівців науково-виробничого центру, не шкодують, бо пересвідчились у перевагах штучного осіменіння тварин і покращенні якісних характеристик продукції. Бо справжня якість і партнерські стосунки — справа честі підприємства. Цього дотримується колектив на чолі з керівником Віктором Ширковим. Юрист за освітою він добре володіє ринковими аспектами ведення господарства і менеджерським баченням майбутнього сільськогосподарського виробництва у тваринницькій галузі.

Спеціалісти з надання послуг зі штучного осіменіння сільськогосподарських тварин у населених пунктах Жовківського району:
1. с. Забір’я — Кобрин Емілія Павлівна — 068-035-72-94
2. с. Кам’янка-Липник — Скугра Леся Миколаївна — 096-216-30-18
3. с. Бишків — Чернюх Михайло Васильович — 098-566-46-22
4. с. Нове Село — Ненчук Віра Михай-лівна — 095-358-76-74
5. с. Річки — Буй Григорій Павлович — 097-595-49-56
6. с. Гряда — Грек Андрій Ігорович — 097-214-67-97.

Уляна ЛАЩІВСЬКА,
Зоряна МИКИТЮК.