Головна Інтерв'ю Приділити увагу кожній дитині

Приділити увагу кожній дитині

534
0

Дбати про дитинуобовязок кожного з нас, насамперед, це основне завдання її батьків. Жити у повноцінній і благополучній сімїмрія кожної дитини. Та не завжди рожева мрія дитинства відкриває свої барви перед дитиною. Прикро, що є діти, які не отримують належної уваги, виховання і любові. Тим не менш є і ті, хто піклується про таких дітей. Таку почесну місію у Жовківському районі виконує служба у справах дітей. Про реалії діяльності та фахову роботу ми вирішили розпитати у керівника служби з питань дітей Віри Павлівни Павлової, яка очолює її вже з 2002 року.

Розкажіть,  будьте ласкаві,  про особливості та специфіку роботи служби у справах дітей. Яка основна мета цієї установи?

— Спираючись на чинне законодавство, наша служба має чіткі умови юридичної та правової регламентації. Служба у справах дітей входить у структуру Жовківської райдержадміністрації та є юридичною особою.

У службі у справах дітей Жовківської районної державної адміністрації затверджено штат у кількості 13 штатних одиниць, згідно із Законами України «Про органи і служби у справах дітей та спеціальні установи для дітей» та «Про забезпечення організаційноправових умов соціального захисту дітейсиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування». Тобто робочий колектив складається із 13 осіб. У службі діє два відділи: відділ опіки та піклування та з питань захисту прав дитини. Основною метою діяльності є добробут дитини у щасливій сім’ї. Ми намагаємось надати ту необхідну матеріальну, гуманітарну та виховну допомогу сім’ям, дітям, які знаходяться на обліку. В обов’язки служби входять: 1. Ведення обліку (державного реєстру) дітей, які опинилися у складних життєвих умовах,  дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.  2. Проводити заходи соціального захисту та контролю дітей, що стоять на обліку (стежимо за добробутом кожної дитини, проводимо планові рейди, надаємо виховну та психологічну допомогу батькам та дітям). 3. Надавати активну матеріальну допомогу та стимулювати різні програми з підтримки дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківської опіки.

Як саме працює служба у справах дітей на практичному рівні, які методи та підходи використовуються при виконанні фахових обовязків?

— Основа діяльності служби у справах дітейце опіка про дитину. Ми ведемо кожну нашу дитинку від початку її реєстрації до державного обліку і до досягнення нею повноліття. При цьому основним завданням для нас є збереження повноцінної сімї, тобто ми стимулюємо батьків, аби ті усвідомили свій справжній батьківський обовязок і створили належний мікроклімат у родині. Існує 4 причини, за якими ми ставимо дітей на облік: якщо батьки не виконують своїх обовязків; якщо відносно дитини вчиняється насилля; коли дитина самовільно залишає місце проживання, без належного контролю; якщо є випадки примушування дитини до найважчих форм праці. Якщо такі випадки виявлені, то служба відповідно реагує спільно з органами міліції та органами опіки на місцях та приймає рішення про внесення дитини до реєстру та призначення їй соціального супроводу. В таких ситуаціях ми завжди намагаємось вислухати дитину, зрозуміти суть проблеми і, виходячи з цього, проводимо виховну роботу з батьками. Розуміємо, що кожна дитина повинна мати сім’ю, і наше завдання направити цю сім’ю у правильне родинне русло. Працівники служби розяснюють батькам про кримінальну та адміністративну відповідальності за  неправомірні дії проти власної дитини. Допомагаємо реабілітуватись та контролюємо ситуацію, підтримуємо дитину, яка опинилася у вирі неприємних обставин. Окрім цього, ми допомагаємо дитині зрозуміти, що вона не сама і завжди їй можуть допомогти. Бувають ситуації, що в таких сім’ях трапляються конфлікти, і бесіди не завжди допомагають, тому ми змушені оперативно реагувати та робити непланові виїзди у разі загострення ситуації. В окремих випадках, коли ситуація критична, ми вилучаємо дитину з сім’ї на деякий час, без позбавлення батьківських прав, до моменту нормалізації ситуації в сім’ї. Коли існує загроза здоров’ю чи життю дитини, можемо ініціювати позбавлення батьків їх батьківських прав. Це найважче і робити таке доводиться лишень, в поодиноких випадках. Та, попри такі реалії, ми не втрачаємо оптимізму і до останнього боремося за те, щоб зберегти сім’ю і подбати про дитину. Досить неприємним на сьогодні є такий факт, що діти добровільно пишуть заяви до органів опіки про позбавлення батьківських прав. Адже законодавство передбачає, що дитина в 14-річному віці має право самостійно вирішувати своє опікунство. Варто відзначити, що таких випадків цього року було аж три.

Попри це, ми опікуємося і соціальним станом дітей, позаяк дбаємо про її добробут у сім’ї та стежимо за належним рівнем забезпечення. Нерідко доводиться надавати матеріальну допомогу у формі  речей, одягу, солодощів, продуктів харчування тощо. Служба захисту дітей, спільно з Жовківською РДА, активно залучають меценатів та різні благочинні збори для покращення благополуччя дітей, які цього потребують. Оскільки ті кошти, які виділяє держава батькам, нечасто йдуть для блага дитини. І, попри незначне фінансування, ми всіляко намагаємось сприяти розвитку і просуванню діяльності служби, аби наші діточки були задоволені.

Яка загальна тенденція чисельності дітей, які потребують допомоги служби у справах дітей, чи зростає їх кількість? Чого вдалося досягти цьогоріч?

— Ми тішимося, що цього року кількість дітей, які позбавлені батьківської опіки, набагато зменшилась. Для прикладу, станом на 31.10.2014 року на обліку служби у справах дітей, які опинилися у складних життєвих обставинах, перебуває 66 дітей. З них — 64 дитини, батьки яких ухиляються від виконання батьківських обовязків, та 2 дітей, які систематично самовільно залишають місце постійного проживання. Це доволі низький показник, якщо брати до уваги, що в районі проживає близько 22 тис. дітей.

Цього року ми виконали низку планових завдань. Зокрема, протягом 10 місяців 2014 року було обстежено житловопобутові умови проживання  129 сімей, діти в яких опинилися у складних життєвих обставинах, 81 батькам вручені офіційні застереження про недопущення протиправних дій відносно дітей та дотримання батьками обовязку щодо виховання та розвитку дітей. З цього приводу, працівниками служби у справах дітей було підготовлено 51 проект розпорядження голови РДА щодо захисту прав дітей у Жовківському районі  та розглянуто 25 заяв та звернень  щодо захисту житлових  і майнових прав дітей. Відповідно до умов роботи служби, ми проводимо щорічні рейди, яких цьогоріч було чотири. Прослідкували дотримання вимог законодавства про працю дітей, в ході яких перевірено 12 підприємств, порушень не виявлено. Своєрідним заходом є контроль за дітьми на вулиці, тому було проведено рейди “Вулиця”, “Підліток”, “Вокзал, в ході яких виявлено 19 дітей (18 — вилучено з вулиці, 1 — з компютерних клубів). Відтак ми  ініціювали притягнення до відповідальності 17 батьків. Важливим моментом діяльності є влаштування дітей
сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, в сімї громадян. Цього року на обліку у службі у справах дітей перебуває 3 сімї кандидатів в усиновлювачі. Одна подружня пара, яка перебувала на обліку кандидатів в усиновлювачі, усиновила трьох малолітніх дітей у вересні 2014 р., інша — усиновила двох малолітніх дітей в іншій області у жовтні. Благородна справазнайти сім’ю для дитини, це, мабуть, найсуттєвіше, насамперед, для дитини, а також для наших працівників. Досить вагомим рубежем цьогорічної роботи стала  спільна із соціальними службами допомога родинам із зони АТО. Варто відзначити, що у Жовківському районі на сьогодні  проживає 27 сімей, тимчасово переселених із Автономної Республіки Крим: з міст Севастополя, Слов’янська, Луганська, Краматорська, в яких виховується  42 дитини. На цей час сімї забезпечені тимчасовим житлом та продуктами харчування. Службою у справах дітей Жовківської районної державної адміністрації спільно з всеукраїнською громадською організацією «АсоціаціяМоя Родина», сімям із дітьми було надано гуманітарну допомогу (одяг, взуття, канцелярські товари) та сертифікати на придбання продуктів харчування у супермаркеті “Сільпо” на суму 350 гривень.

Хочу додати, що за останні роки у Жовківському районі започаткована досить хороша тенденціяце облаштування житлом дітей, позбавлених батьківського піклування, та дітейсиріт. Уперше така практика була здійснена у 2011 році за ініціативи депутатів районної ради, зокрема, тоді ще заступника голови районної ради Б. Юрдиги: тоді придбано житло для двох діточок. А сьогодні це вже стало доброю традицією. Таким чином, у цьому році за сприяння служби у справах дітей проведена реєстрація права власності на квартиру в смт. Куликові за 3 дітьми-сиротами родини Чиж. Крім того, проводиться процедура щодо передачі у власність будівлі в селі Добросин 1 дитинісироті. Також, проводиться робота щодо придбання житлового будинку в с. Лаврикові Жовківського району для двох дітей, позбавлених батьківського піклування, та двох осіб із їх числа родини Липак.

Які проблеми ускладнюють  роботу служби у справах дітей? Що планується здійснювати в майбутньому, які перспективи розвитку?

— До таких проблем, які гальмують роботу служби у справах дітей можна віднести згрупованість кадрів. Вони зосереджені лише у містах та райцентрі. Звідси виникає проблема, що не  завжди робочий персонал може здійснити позаплановий виїзд у той чи інший населений пункт, адже територія дуже велика і населених пунктів168. При цьому доводиться спілкуватись по телефону, запорошувати на співбесіди та залучати місцеві органи опіки. Та все ж у міру своїх трудових можливостей ми виконуємо призначену роботу. Існує проблема з фінансуванням, позаяк відрядження нам не оплачують, тож нерідко доводиться власним коштом діставатись на місце виїзду. Рятує те, що є службовий мікроавтобус, проте не завжди можна доїхати в потрібне місце і це також кошти. З цього приводу нам допомагають частково державні програми, за якими частину коштів передбачено на виїзди та, окрім цього, ряд спеціальних заходів допомоги дітям. Ці програми є додатковим рушієм майбутнього розвитку, адже за цими програмами передбачено додаткове фінансування окремих проектів, які сприятимуть добробуту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківської опіки. Значною мірою впливає на роботу такий фактор як неможливість постійного контакту з батьками. Недостатній рівень технічного оснащення. І вагомим чинником є фінансове стимулювання праці. Та попри такі реалії, ми працюємо з дітьми, а дітице головне. Однією з перспектив і, водночас, нагальних проблем є відсутність притулку, де можна на деякий час розмістити дітей, тимчасово вилучених зпід батьківської опіки. Державна програма подолання соціального сирітства передбачає створення спеціального центру «Матері і дитини», в якому можна було б розмістити дітей на деякий період. Це наші головні майбутні плани, адже такий заклад значно спростить роботу і додасть комфорту діточкам. Наразі активно співпрацює з нами Жовківська центральна лікарня, яка допомагає розмістити дітей та надати їм за потребою належне лікування. З року в рік ми намагаємось зорганізувати нашу роботу все більш якісно та робимо усе можливе, аби якомога більше уваги вділяти кожній дитині, яка потребує батьківської ласки, любові і тепла.

Дякую за цікаву бесіду! Зичу успіхів!

Спілкувався Віталій СЛУКА.