Головна Історія Героїчний учинок київської молоді

Героїчний учинок київської молоді

219
0

Бій під Крутами, що відбувся 29 січня 1918 року на залізничній станції під селищем Крути, тривав 5 годин між 4-тисячною більшовицькою армією Михайла Муравйова та загоном з київських студентів і бійців вільного козацтва, що загалом нараховував близько чотирьох сотень вояків. У перебігу військових дій бій вирішального значення не мав, та у свідомості багатьох особливої ваги набув завдяки героїзму української молоді. Особливо вразило сучасників поховання юнаків, які потрапили після бою у полон до більшовиків і у кількості 27 людей були ними страчені.

Трагічна загибель студентського куреня під Крутами стала символом патріотизму і жертовності у боротьбі за незалежну Україну.

Після цього про подвиг під Крутами було забуто на більш ніж 70 років. Натомість, про героїчний бій завжди пам`ятали українці, які проживали за кордоном. Відзначаючи дату проголошення незалежності України, вони згадували й про крутян. Один із яскравих представників української діаспори Євген Маланюк наголошував: «…народ, творячи з якоїсь події легенду – а Крути, без сумніву, є й будуть однією з найвеличніших легенд нашої нації, – знає, що він робить. Народна мудрість і національний геній – це найвища земна справедливість – творячи свої легенди і міфи, цебто підносячи дану історичну подію до височини надісториччя, ніколи – щодо вибору тієї події – не помиляються. Не помилилися вони й у випадку Крут».

У Галичині культ героїв Крут поширився серед пластової молоді, яка у 1926-му створила «Курінь Старших Пластунів ім. Бою під Крутами». Згодом ініціативу вшанування Героїв Крут перейняло львівське студентство. Друга Студентська конференція, що відбувалася 1931 року, ухвалила «вважати роковини бою під Крутами українським всестудентським святом». Наразі в Києві діє Пластовий курінь ч. 75 імені Героїв бою під Крутами.

З часу подій уперше про увічнення пам`яті студентів згадали в 1990-х роках, коли Народний Рух України встановив тут дерев`яний хрест.

На початку 2012 року на місці дерев`яного хреста на Аскольдовій могилі було встановлено справжній пам`ятник крутянцям: виготовлений із дорогого каменя «козацький хрест», у центрі якого висічений тризуб, під яким промовиста і символічна цитата із святого Євангелія – «найбільша любов – життя покласти за друзів».

Підготувала  Зоряна Гумницька.