Головна Листи Гепатити — проблема сучасності

Гепатити — проблема сучасності

289
0

Хронічні вірусні гепатити (ХВГ) нині є серйозною проблемою сучасної медицини. Серед ХВГ найбільш небезпечними є гепатити з гемоконтактним (через кров) механізмом передачі — гепатит С та гепатит В.

За оцінками Всесвітньої організації охорони здоров'я у світі близько 180 млн. людей страждає на хронічний гепатит С. 350 тис. щороку вмирають внаслідок ускладнень, спровокованих цією хворобою. Хронічним гепатитом В страждає у світі близько 400 млн. людей. Щорічно від 500 до 700 тис. осіб помирає від цієї інфекції.

Рівень захворюваності постійно зростає, і за даними Всесвітньої організації охорони здоров'я 57 % випадків цирозу печінки і 78 % випадків первинного раку печінки спровоковано гепатитами В і С.
Україна — лідер в Європі з розповсюдження гепатиту С, великою проблемою є дороговартісні діагностика та лікування соціально-небезпечного захворювання.

За 6 місяців 2016 року у Львівській області зареєстровано 21 випадок вірусного гепатиту С (14 вип. за 6 місяців 2015 р.). Серед дитячого населення випадків інфікування вірусним гепатитом С не зареєстровано. Найвищі показники захворюваності серед дорослого населення області зареєстровані у віковій групі 20-29 років — 6 випадків, 30-39 років — 4 випадки.
Шляхи інфікування встановлені у 15 випадках.

Із числа встановлених факторів: хірургічне втручання; пологи, (зокрема в м. Жовкві); забір крові, отримання стоматологічних послуг у приватних стоматкабінетах; перукарські послуги; ін’єкційне введення наркотичних речовин; статевий контакт.
За 6 місяців 2016 року захворюваність на вірусний гепатит В в області зросла в 1,6 раза, порів-няно з минулорічними показниками, зареєстровані 72 випадки (інт. пок. 2,86) проти 44 (інт. пок. 1,80) за аналогічний період минулого року.
Шляхи інфікування встановлені у 55 випадках (76,4 %), у 17 (23,6 %) не встановлені. З числа встановлених факторів: при отриманні стоматологічних послуг у стоматкабінетах, в т. ч. м. Жовква, проведення оперативних втручань в ЛПЗ, проведення медичних маніпуляцій (ін’єкцій під час стаціонарного лікування у ЛПЗ, забір біологічного матеріалу, порушення протиепідемічного режиму на робочому місці серед медиків, (у операційної медсестри — поріз), пірсинг, манікюр; статевий шлях; довенне введення наркотичних речовин; контакт з хворим на хронічний вірусний гепатит В.

Як запобігти інфікуванню ві-русними гепатитами В і С ?
Переривання шляхів передачі вірусного гепатиту В забезпечують такі санітарно-гігієнічні заходи: в побуті необхідно використовувати індивідуальні засоби особистої гігієни, уникати травмувань. Під час отримання медичної допомоги у медичних закладах, косметологічних процедур у салонах необхідно звертати увагу на наявність стерильних одноразових виробів медичного призначення, стерильного інструментарію, дезінфікуючих засобів для обробки рук та стерильних одноразових медичних рукавичок у медичного персоналу. З метою профілактики статевого шляху передачі інфекції слід уникати випадкових статевих контактів, використовувати індивідуальні засоби захисту.  Попередження професійних заражень у лікувально-профілактичних закладах досягають чітким дотриманням правил протиепідемічного режиму, особливо у гемодіалізних, хірургічних, гінекологічних, пологових, стоматологічних та інших відділеннях, у лабораторіях, у яких медичний персонал контактує з кров'ю. При виконанні будь-яких парентеральних втручань та маніпуляцій необхідно використовувати гумові медичні рукавички.

Правильне розуміння проблеми і настороженість — гарант захисту не тільки Вашого здоров’я, але й здоров’я і безпеки Ваших близьких.

Марія СЛЮСАР,
лікар-епідеміолог.