Головна Право Про стан законності на території Жовківського району у 2015 році

Про стан законності на території Жовківського району у 2015 році

230
0

Упродовж 2015 року прокуратура провела значний обсяг роботи щодо захисту прав і свобод громадян та економічних інтересів держави.

У сфері представництва інтересів громадян та держави в суді прокуратура  особливу увагу звертала на захист інтересів держави. Так, у 2015 році пред’явлено 12 позовних заяв на суму майже 1,2 млн. грн. (у бюджетній  сфері — 1 на суму  124 тис. грн.,  у сфері земельних правовідносин — 6  на суму 802 тис. грн., про відшкодування шкоди, завданої  злочинами, — 3 на суму 20 тис. грн.). Сьогодні задоволено 4 позовні заяви на суму 66 тис. грн., які набрали законної сили. Реально виконано рішень на суму 65 тис. грн.

Ще часто допускаються порушення органами державної влади та місцевого самоврядування  у сфері земельних відносин, які полягають у переданні в оренду земельних ділянок з порушенням чинного законодавства та в подальшому їх незаконне використання. Крім цього, органами державної влади та місцевого самоврядування не ініціюються питання про внесення змін у договори оренди землі при збільшенні орендної плати. Реагуючи на такі випадки, прокуратура  впродовж 2015 року заявила  6 позовів про стягнення заборгованості за  договорами оренди землі, про скасування рішень органів місцевого самоврядування та зобов’язання повернути безпідставно набуті земельні ділянки, про стягнення втрат сільськогосподарського виробництва, про зобов’язання до внесення змін до договорів оренди земельних ділянок у зв’язку зі  змінами податкового законодавства на суму  1046 млн. грн., з них добровільно відшкодовано близько 1 млн. грн. Вжиті прокуратурою заходи дозволили повернути з незаконного користування 59 га землі та значно наповнити бюджет податком від оренди землі.

Одним з пріоритетних напрямків залишається нагляд за додержанням прав і свобод дітей.

У вказаній сфері прокуратура провела перевірки щодо додержання житлових і майнових прав дітей, конституційних прав неповнолітніх під час їх адміністративного затримання та під час здійснення профілактики злочинності.

На вказаному напрямку прокуратура заявила 1 позов на захист житлових та майнових прав дітей, внесено 3  доручення на усунення виявлених порушень, до відповідальності притягнуто 4 посадовців, поновлено права 53 дітей.

Упродовж 2015 року мала місце тенденція до росту злочинності серед неповнолітніх. Зокрема за звітній період вчинено 10 кримінальних правопорушень, що удвічі більше, ніж за аналогічний період попереднього року. Усі злочини вчинені з  корисливих мотивів та посягали на приватну власність громадян. Причому 2  кримінальні  правопорушення вчинили жителі Яворівського району.

Вказані  кримінальні  правопорушення вчиняли учні загальноосвітніх шкіл та  студенти Рава-Руського професійного ліцею, причому один з них — у групі з повнолітнім. До того ж ці діти проживають у сім’ях з низьким рівнем матеріального забезпечення, де батьки не працюють.

Реагуючи на негативні тенденції, прокуратура вжила організаційно-практичних заходів з метою стабілізації криміногенної ситуації у молодіжному середовищі на території району.  Зокрема питання стану попередження правопорушень серед неповнолітніх було предметом обговорення на координаційній нараді  керівників правоохоронних органів району  щодо стану боротьби зі злочинністю і корупцією й злочинністю серед неповнолітніх, за результатами якої розроблені спільні конкретні заходи.

У сфері нагляду за додержанням законів під час виконання судових рішень у кримінальних справах та інших примусових заходах, пов’язаних з обмеженням особистої свободи громадян, залишається проблемним питанням додержання конституційних прав громадян при застосуванні посадовими особами поліції та контролюючими органами такого владного повноваження, як право притягати осіб до адміністративної відповідальності. Саме тому прокуратура забезпечує систематичний нагляд за станом законності у даній сфері.

Як показали проведені прокуратурою перевірки, часто працівники Жовківського ВП Кам’янко-Бузького ВП ГУНП України у Львівській області доставляють громадян для складання протоколу про адміністративне правопорушення без їхнього офіційного затримання. Крім цього, виявлено порушення норм чинного законодавства при утриманні ізолятора тимчасового тримання та пункту тимчасового тримання Рава-Руського прикордонного загону та порядку поміщення громадян.

За результатами проведеної на даному напрямку роботи внесено 5 документів реагування про усунення порушень чинного законодавства, за результатами розгляду яких до відповідальності притягнуто 2 посадові особи.

2015 року значні зусилля прокуратурою спрямовувались  на забезпечення здійснення ефективного процесуального керівництва у кримінальних провадженнях. За період  2015 року працівники прокуратури здійснили процесуальне керівництво у 2553 кримінальних провадженнях, які розкривали слідчі Жовківського ВП Кам’янко-Бузького ВП НП ГУНП України у Львівській області. За результатами проведеного досудового розслідування вказаних кримінальних проваджень 200 скеровано в суд з обвинувальними актами, що на 24 %  більше, як за аналогічний період попереднього року, з них 20 — з угодою про примирення, 18 — з угодою про визнання винуватості.

Упродовж 2015 року за участі процесуальних керівників прокуратури підтримано державне обвинувачення щодо 176 кримінальних проваджень, за результатами розгляду яких судом постановлено процесуальні рішення.

Під час здійснення досудового розслідування та судового розгляду не допущено порушення конституційних прав громадян та передбачених КПК України прав учасників процесу.

О. Телефанко, керівник Червоноградської місцевої прокуратури, старший радник юстиції.