Головна Політика Невже не можна законодавчо виключити можливість існування чорного ринку?

Невже не можна законодавчо виключити можливість існування чорного ринку?

254
0

Стрімка девальвація гривні стала звичайним явищем сьогодення. З дня на день ми спостерігаємо, як українська валюта падає у фінансово-економічну безодню. Гривня протягом минулого року зазнала рекордного падіння — девальвація дійшла майже до 60 відсотків. Фактори, які на це вплинули, зумовлені як зовнішніми чинниками, так і внутрішніми, констатують експерти. Анексія Криму, війна на Донбасі, дефіцит держбюджету, який закривається непідкріпленою емісією, подальше скорочення експортних доходів, проблеми з кредитуванням і зрештою — паніка серед бізнесу та населення. Національна валюта України стрімко дешевшає, а від неконтрольованої ситуації на валютному ринку страждає український народ. Із кожним днем знецінюється його дохід, у той же час зростають ціни на продовольчі і непродовольчі товари, послуги, стрімко падає якість життя.

Нагадаємо, що за проведення державної політики щодо забезпечення стабільності національної грошової одиниці  відповідають Національний банк України та Кабінет Міністрів України, яких законодавство наділило відповідними повноваженнями у цій сфері. Однак на сьогоднішній день цілком очевидною як для експертів, так і для пересічних громадян стала неефективність здійснюваної відповідної державної політики. Попри оптимістичні заяви керівництва Нацбанку 1 грудня 2014 року про
те, що «стан валютного ринку демонструє ознаки поступової стабілізації»,  досі курс гривні продовжує галопуюче падіння. Це явище відродило «чорний» валютний ринок, який тепер особливо процвітає.

Хоч у Держбюджеті на 2015 рік закладений курс 17 гривень за 1 долар, але вже на початку року офіційний курс досягає цієї позначки, а за межами банку — значно дорожче. Тому більшість українців не вірить у такий оптимістичний прогноз. Серед панічних настроїв поширюються думки про захмарне подорожчання іноземної валюти, яка і далі користується попитом. Проте у банках придбати долари чи євро нереально.  А от на чорному ринку — будь ласка.

«За 35 років роботи у банку такої різниці між курсом іноземної валюти у банку і «на руках» не було, — поділилася банкір, яка побажала не вказувати своє прізвище. — Хто піде до нас міняти долари, коли на ринку це можна зробити за значно вигіднішим курсом? Тому ми не купуємо, бо люди не звертаються до нас, відповідно і не продаємо. Усі валютні операції проводяться поза банком».

Ще минулого року Національний банк ввів обмеження продажу іноземної валюти — 200 доларів одній людині. Покупці займали чергу ще до відкриття банку і наполегливо її вистоювали. Бувало не всім щастило здійнити валютну операцію, бо доларів на всіх не вистачало. Тоді займали чергу ще раніше. Хто не зміг купити іноземної готівки, то міг відкрити валютний депозит. 

Після стрімкого стрибка курсу долара у банках його купити стало нереально. При продажу 16,89 (станом на 3.02.2015 р.) його не знайти зі свічкою. У касах банків дивувались запитанню «Чи можна купити долари або євро?». Відповідь скрізь однакова: «Ні».

Проте усі знають місця, де можна продати або ж купити будь-яку іноземну валюту. До того ж вона завжди у наявності. Тут долар можна було купити уже за 21 гривню. От вам і різниця з банком.  Якщо у банку біля вікна валютних операцій порожньо, то на ринку, у час пік, помітне пожвавлення із купівлею-продажем валюти. В обмінному пункті страхової компанії АСКА долари можна купити теж без проблем (21 грн. за дол.) і навіть паспорт не потрібно.

У банках при купівлі іноземної валюти потрібно пред’явити посвідчення особи, залишити копію документа,  а ще й сплатити внесок у пенсійний фонд: минулого року — 0,5 відсотка від суми, а з початку нинішнього року — 2 відсотки. Тож у чиїх кишенях нині ці кошти, які так потрібні нашим пенсіонерам? На думку експертів, в Україні існує спекулятивна схема, за якою перші особи заробляють неймовірні гроші. Виникла ситуація, що зараз курс формує не офіційний ринок, а чорний. І це відображається на готівковому валютному ринку однозначно. Невже не можна законодавчо виключити можливість існування чорного ринку? Чи, мабуть, у цьому є дуже «зацікавлені»?

Днями стало відомо, що Національний банк України забезпечить єдиний курс валюти на рівні ринкового. НБУ 5 лютого відмовився від використання індикативного курсу на валютному ринку і таким чином забезпечить єдиний курс на рівні ринкового.

Чи стабілізуватимуть такі дії НБУ  курс іноземної валюти? Чи перехід до ринкових механізмів курсоутворення  послужить приводом до чергового знецінення гривні? Чи можна буде вільно купити долари, євро, злоті у банку чи тільки на чорному ринку і знову за значно більшим курсом? Відповіді на ці запитання отримаємо з часом. Поки щодня стикаємося зі суцільним подорожчанням усіх груп товарів і послуг через єдину мотивацію — «долар росте». А ціни наздоганяють європейські, біда в тому, що зарплати і соціальні виплати залишаються стабільними у гривнях і  знеціненими до курсу іноземної валюти… І, як завжди, пересічним українцям залишається сподіватися на краще.

Уляна Лащівська.

Р.S. Станом на 10.02.2015 року у жодному банку Жовкви іноземної валюти у продажу не було і навіть за підвищеним курсом. А от на чорному ринку — будь ласка…