Головна Свято Бібліотеки: вчора, сьогодні і завжди

Бібліотеки: вчора, сьогодні і завжди

290
0

Нація, яка самоутверджується, потребує своєї бібліотеки. У багатьох видатних людей знаходимо високу оцінку ролі бібліотек у житті суспільства.

Бібліотекарі Жовківщини йдуть до нинішнього читача з правдивими сторінками книги з національної історії, літератури, мистецтва. У Жовківському районі функціонує 74 бібліотеки, мережа залишилась стабільною. З року в рік фонд документів бібліотек району хоч і повільно, але оновлюється. Важливу роль у формуванні документів у  бібліотеках відіграє залучення джерел фінансування з місцевого бюджету.

Багаторічний досвід активних взаємовигідних стосунків з органами місцевої влади приносить тільки користь. Цього року,  згідно з програмою поповнення книжкових фондів на 2016 рік,  придбано півтора тисячі примірників книг на суму 50 тис. грн. Особлива увага приділяється вивченню використання періодичних видань. Передплата часописів кожного року моніториться з урахуванням інтересів користувачів. Цього року на передплату періодичних видань з місцевого бюджету виділено 70 тис. грн. З метою популяризації нових надходжень у бібліотеках оформляються книжкові виставки, проводяться огляди, перегляди, презентації та обговорення. Більшість бібліотекарів використовують додаткові джерела фінансування, проводять акцію «Подаруй бібліотеці книгу». До даної акції долучаються не лише користувачі бібліотек, а й окремі автори, краєзнавці, письменники, депутати різних рівнів. У цьому році подарованих видань у бібліотеки району надійшло 544 примірники на суму 19 874 грн.
Сьогодні бібліотеки – це місце зустрічі не тільки з книгою, а й з людьми, осередок відпочинку, дозвілля. Незважаючи на те, що сучасна людина, крім книги, має безліч можливостей отримати необхідну інформацію, бібліотека живе. Найбільше ми пишаємося нашими користувачами. Їх запити, інтереси завжди були, є і будуть у центрі уваги бібліотекарів. Для них ми надаємо нові бібліотечні послуги, готуємо найрізноманітніші свята, конкурси та розваги. Тому саме активні користувачі та щирі друзі бібліотек опинились в центрі подій усіх заходів, які відбуваються в районі.

У роботі бібліотек закріпилась технологія соціального партнерства. Втішає співпраця з багатьма видавництвами. Все це дозволяє видавцям планувати свою видавничу роботу, а користувачам мати оперативну інформацію про книжкові новинки. Особливо тісні контакти з державним багатопро-фільним видавництвом «Каменяр». На знак співпраці 16-17 липня ц. р. стартував у м. Жовкві книжковий фестиваль. Найбільш масовим і святковим став круглий стіл під назвою «Книга у культурному просторі Жовківщини».
У повсякденному житті бібліотек з`являються нові, різноманітні форми роботи, що включають екскурсії, вікторини, майстер-класи, конкурси.  У лютому ц. р. відбувся Всеукраїнський літературний конкурс ім. Леся Мартовича, участь в якому взяли 290 учасників. Завдяки конкурсу поповнився бібліотечний фонд ЦБС на 180 примірників книг.

Соціокультурна діяльність бібліотек району спрямована на популяризацію творчого здобутку як місцевих письменників, поетів, митців, так і зарубіжних. Серед багатьох заходів заслуговують на увагу літературно-мистецькі вечори Богдана Бовшика, Мирослава Артемовича, Галини Фесюк, Софії Барицької, Стефанії Кулієвич, Ольги Будникової, Валентини Деркач.
Без обізнаності з культурним спадком минулого не можна пізнати корені національної культури, підвищувати духовність суспільства. Вже традиційними в бібліотеках стали заходи, присвячені державним подіям, літературним датам, релігійним святам. Велику увагу даній тематиці приділяють бібліотеки м. Жовкви, Рави-Руської, смт. Куликова, сіл Гряди, Смерекова, Замочку, Бишкова, Пирятина, Забір`я, Волиці, Гійчо, Річок, Куляви, Сулимова, Городжева, Кіптів.

Важливим інструментом інформування громади про роботу бібліотек є реклама. Бібліотеки району проводять дні відкритих дверей, дні читання, громадські слухання. Серед них «бібліотечні посиденьки». Позитивна динаміка спостерігається за окремими показниками роботи, зокрема у ряді книгозбірень покращилась матеріально-технічна база. Важливим є сьогодні, в яких приміщеннях знаходяться бібліотеки. За сприяння органів місцевого самоврядування, спонсорської допомоги та за рахунок власних коштів покращені умови в бібліотеках м. Рави-Руської для дорослих, смт. Куликові, с. Надичах, Сулимові, Відневі, Волиці, Гійча, Гряди, Замку, Старої Скваряви, Мацошина, Великих Передримих, Шабельні.

Ведуться ремонтні роботи в бібліотеках м. Жовкви, Рава-Руській бібліотеці для дітей, у селах Річки, Рата.
Значне зрушення відбулося в плані комп`ютеризації та впровадження нових технологій. Організовують  нові послуги з використанням вільного доступу до інтернету бібліотеки м. Жовкви, Дублян, Рави-Руської, смт. Куликова, с. Замочку.
Сьогодні сільська бібліотека потребує допомоги. Адже для того,  щоб вона могла і надалі виконувати на сучасному рівні роль інформаційного центру своєї громади, їй потрібні нові книги, гарні приміщення, доступ до інтернету, розуміння та підтримка з боку влади і, звичайно, фахового бібліотекаря.

Щоб отримати суспільне визнання, бібліотеки повинні сьогодні зайняти активну, ніж учора, позицію. Тому, шановні колеги, наше першочергове завдання — зробити все, щоби бібліотеки, в яких ми працюємо, стали закладами, котрі задовільняли б потреби конкретної громади, брали активну участь в її повсякденному житті.
Вітаючи із Всеукраїнським днем бібліотек, бажаю Вам, дорогі колеги, бути здоровими й успішними, докласти зусиль для проведення якісних змін у житті бібліотек району.

Марія ДОВГАНЬ,
директор бібліотечної системи.