Головна Свято Шевченкове гасло у Зашкові – «Кайдани порвіте!»

Шевченкове гасло у Зашкові – «Кайдани порвіте!»

382
0

До 200-ліття від дня народження Т. Шевченка у Зашкові готувались завзято, натхенні подіями Майдану. Адже сповна пророче звучать тепер Шевченкові слова, вигартувавшись у горнилі нової боротьби за «свою правду й свою волю».  Кобзар ще близько двох століть тому запитував: «Діждемось колись Вашингтона з новим і праведним законом?».

Художній вечір «Свою Україну любіть!», що відбувся 16 березня в Зашкові, активісти Народного дому розпочали із вшанування хвилиною мовчання Небесної Сотні під акомпанемент сумної «Пливе кача по Тисині». Традиційний сценарій організатори – завідувач НД Оксана Макар та музкерівник Тетяна Маркіна й учасники — активно модернізували. До прикладу, звучали не просто пісні, а й попурі; не лише хорове виконання, а й експериментальне хорово-репове, як у Гімні Євромайдану; не тільки соло, тріо, хор, а й родинний пісенно-музичний номер; не лише пісні, вірші, а й супровідний відеоряд за допомогою медіапроектора; звучала не лише українська мова, а й ще шість; заквітчаного Шевченка на тильній декорації та з «Кобзарем» на авансцені доповнила добірка художніх ілюстрацій Шевченкових цитат, стенд із Небесною Сотнею праворуч у залі та соціальні майданівські листівки при вході до Народного дому.

Новаторським було й саме завершення – перед традиційним «Заповітом» насамкінець молодь Зашкова підтримала поширений цьогорічний флеш-моб декламування Шевченкового «Заповіту» різними мовами і відтворила акцію італійською, іспанською, хорватською, німецькою, польською та англійською. А після хорового виконання «Заповіту» перспективно і сучасно пролунав Гімн Євромай-дану.

Вихованці Зашківського дитсадка під керівництвом Марії Макар на святі мали окрему частину, чим додали безпосередньої щирості дню народження нашого Кобзаря. Вразили грою актори-аматори зашківського Народного дому під час інсценізації «Наймички». Відверті, натхненні, перейняті сповна персонажі заглибились в образ так, що зуміли отримати від глядачів усю гаму почуттів – від сліз до усмішок та бурхливих аплодисментів. Окрасою вечора стали твори Шевченка у виконанні родин Шалько та Кіт під акомпанемент бандури.

Якщо задуматись, то ні сторіччя, ні 200-річчя від дня народження Шевченка українці не мали змоги відсвяткувати з повною потугою. Бо як 1914, так 2014 роки просякнуті боротьбою за свободу народу та гідність людини. Мабуть, по-людськи ми б організовували святкування з усім академічним розмахом, але Шевченко любить інакше – з народом, на Майдані. Можна навіть стверджувати, що не ми, народ влаштували святкування Шевченкових днів, а він сам організував їх. Адже з перших днів Шевченків портрет на сцені Майдану, його слова стали революційними гаслами, а під знаменом зі Шевченкового «Кавказу» «Борітеся – поборете! Вам Бог помагає!» помер перший герой Небесної Сотні Сергій Нігоян.

З таким усвідомленням суті справи взялися зашківчани до організації місцевого святкування Шевченкового ювілею, одухотворені великим запалом та пророчою вірою Шевченкових слів, що втілені у Гімні Євромайдану «Кайдани порвемо, правду й волю в своїй хаті разом ми відстоїмо!».

Олеся Пастущак.

Світлини автора.