Головна Особистості Велич особистості

Велич особистості

318
0

Олександр Якович Кониський (18 серпня 1836 – 12 грудня 1900) – один із видатних діячів на ниві українського письменства та громадської діяльності другої половини ХІХ століття, автор духовного гімну «Боже великий, єдиний». Упродовж сорокарічної інтенсивної літературної, наукової, громадської праці сповідував і невтомно працював на ідею національного відродження україн-ського народу.

Різносторонність праці О. Кониського вражає – це і поезія, і проза (від оповідань – до роману), і критика, і біографія Кобзаря, що й нині не втратила свого значення, і публіцистика, і праці з суспільних наук.
За широтою діяльності з О. Кониським можуть зрівнятися хіба що П. Куліш, Б. Грінченко та І. Франко (порівняння з останнім буде найдоречнішим, беручи до уваги і суспільствознавчі праці).

Однією з головних праць О. Кониського була повна біографія Т.Шевченка. Цій праці Кониський присвятив останні десять років свого життя. Він провів величезну роботу зі збирання необхідного матеріалу, відтак відвідав Звенигородщину, інші шевченківські місця на Україні, зустрічався з багатьма людьми, що знали Шевченка, роздобув чимало рукописів поета, його листи, спогади про нього, урядові документи тощо.

Тогочасна українська  критика прихильно зустріла книжку О. Кониського про Шевченка. Віддавав належне біографії й І. Франко, назвавши її "найдокладнішою з усіх, які досі були присвячені життю великого українського Кобзаря".
Створення духовного гімну «Молитва за Україну» (Боже великий, єдиний, нам Україну храни…), покладеного на музику Миколою Лисенком, також припадає на період його плідної праці над дослідженням життя та творчості Т. Шевченка. Гімн ніби став тим нектаром любові до України, який Олександр Кониський зібрав із квітів, що ростуть у саду творчості великого Кобзаря.
Олександр Якович Кониський залишив велику спадщину, яка і сьогодні працює на Україну, її розквіт і незалежність.
Підготувала

Зоряна МИКИТЮК.