Головна Цікаво Про популярність вишиванок

Про популярність вишиванок

473
0

Здавна в Україні одяг займав особливе місце в житті людей, адже виконував велику кількість функцій: утилітарну, символічну, ритуально-обрядову, магічну, був показником віку, статі, місця в суспільстві. Етнічний костюм — жіноча вишиванка, вишита сорочка, являється частиною загальної культури народу, що формувалась під впливом історичних подій, конкретних природних, соціальних, побутових умов. Традиційне вбрання України відзначається великим розмаїттям у звязку з регіональною приналежністю, але всі його варіації обєднує один незамінний компонентвишита сорочкасамобутній твір народного мистецтва. На чистому полотні сорочки бабусі, матері, дочки, онучки з любовю вишивали вигадливі візерунки,  що розказували про життя і вірування українців. Чого тільки не зустрінеш на автентичній українській вишиванці: тут і барвисті квіти, і строгі геометричні орнаменти, а все це виконано найрізноманітнішими швами (їх налічувалося близько 200).

Сьогодні, в такий нелегкий період становлення нашої держави, після доленосної революції гідності, зростає інтерес до культурної спадщини у всіх її проявах: музика, мовна сфера (легенди, колоритні прислів’я, слова), танці, традиції й обряди, а також вишиванки. Все частіше в гардеробі сучасного українця можна зустріти вишиванку, а то й не одну. Крім святкового одягу, вона з легкої руки дизайнерів, перетворюється на цікаві зразки етнодизайну, що призначені для щоденного використання. Отож, українська вишиванка у всіх своїх варіантах стає все потрібнішою і бажанішою з кожним роком.

Вже більше року у центрі Жовкви, по вулиці Б. Хмельницького, відкрито салонмагазин «Один день казки». Христина Сувала навчалася у Львівському коледжі легкої промисловості, Київському університеті технології і дизайну,  рік працювала у Львові, а уже три роки — у Жовкві. Дівчина, модельєрконструктор за спеціальністю, започаткувала свій бізнес на рідних теренах. Христина проживає у Деревні. Творча думка і дизайнерський підхід надихнули на здобуття спеціальної освіти, а відтак і відкриття своєї справи. Три рази змінювала адресу діяльності у Жовкві, на нинішньому місці думає працювати стабільно.

— Спочатку розпочинали із пошиття весільних плать, а тому і назва салону така романтична «Один день казки», адже кожна дівчина мріє відчути себе королевною на найважливішій у її житті подіъ, — розповіла Христина Сувала. —  Для молодих весілляне тільки радісний дена, а й казковий час. Тому до нього готуються зазделегідь і хочуть усе влаштувати якнайкраще. Особливе значення наречені приділяють весільному вбранню, адже вони, звісно, у цей день будуть у центрі уваги. Щоразу все більш популярними ставали вишиванки, а у весільному одязіелементи українського. Три роки тому я теж, як одружувалась, обрала білу сукню з українською вишивкою, червоними маками. Тепер наречені дуже часто підбирають весільний одяг в українському стилі. Це гарно, стильно і, головне, патріотично. На таке весілля запрошують гостей і передбачають дрескод – вишиване вбрання.

Окрім весільного гардеробу, у салоні можна замовити пошити або взяти на прокат вечірнє плаття, костюм для першого причастя або для будьякої урочистої події. За словами Христини, найчастіше вибагливі жінки замовляють костюми або плаття в одиночному варіанті. Над цим треба більше попрацювати, і такі дизайнерські зразки коштуватимуть дорожче, але клієнти на це погоджуються.

У магазині-салоні оформлено відділ «Вишиваночка», де можна придбати усе для вишивки — нитки, бісер, тканину, фурнітуру. Особливо перед Великоднем масово купували пасхальні рушнички для вишивання бісером. Нині особливо ціниться ручна роботу, дуже популярні ікони, картини, сорочки, вишиті бісером.

Уляна Лащівська.

До речі, цьогорічні події у державі позначились на вбранні випускників.  Багато з них віддали перевагу саме українській вишивці. Це не тільки обєднує нас, українців, а й виховує молоде покоління у дусі патріотизму і  любові до рідної землі.