Наталія Гусак наголосила на необхідності покращувати інформування пацієнтів про можливості програми «Доступні ліки».
Сьогодні, 18 вересня, відбулася зустріч керівниці Національної служби здоров’я України Наталії Гусак з керівниками усіх громад Львівської області за участі начальника Львівської ОВА Максима Козицького, а також директорки Західного міжрегіонального департаменту НСЗУ Тетяни Кудик, профільного заступника начальника ЛОВА Івана Собка та т.в.о. директора департаменту охорони здоров’я ЛОВА Наталії Літвінської.
Метою зустрічі було обговорення необхідності кращої поінформованості населення Львівщини, зокрема, жителів районів та сільської місцевості, про можливості, що їх надає програма «Доступні ліки», у межах якої частина ліків для пацієнтів є безкоштовною в аптеках.
«У Львівській області цьогоріч було виписано 654 тисячі електронних рецептів на «Доступні ліки». За цим показником Львівщина займає одну з провідних позицій серед інших регіонів України. Важливо, щоб кожен українець, який потребує ліків за програмою реімбурсації, знав про таку можливість та міг отримати ліки недалеко від дому. З початку 2023 року мешканцями Львівщини погашено 561 тисячу е-рецептів, тобто майже 86%. Це невисокий показник по країні», – зазначила Наталія Гусак.
Наразі за програмою реімбурсації «Доступні ліки» можна отримати в аптеках безкоштовно медичні препарати від:
- серцево-судинних захворювань;
- діабету 2-го типу;
- цукрового та нецукрового діабету;
- бронхіальної астми;
- епілепсії;
- розладів психіки та поведінки;
- хронічного обструктивного захворювання легенів;
- хвороби Паркінсона;
- імуносупресивні препарати.
У серпні 2023 року список поповнили знеболювальні для паліативних хворих, а з жовтня можна буде отримувати тест-смужки для визначення рівня глюкози у крові.
«Задля розширення доступності програми реімбурсації «Доступні ліки» для пацієнтів необхідна тісна взаємодія Національної служби здоров’я України з місцевою владою. Зокрема аналіз наявної на місцях аптечної мережі у співвідношенні з кількістю жителів громад, стимулювання аптек доєднуватися до програми, розв’язання проблем транспортного сполучення з населеними пунктами, де є аптеки з «Доступними ліками». Також необхідно покращувати інформування пацієнтів про можливості й переваги програми «Доступні ліки», – додала Наталія Гусак.
Якісні послуги для українців є доступними за пакетами медичних послуг і голови громад та головні лікарі зобов’язані подбати про те, щоб їх надавати – на цьому під час зустрічі наголосив начальник Львівської ОВА Максим Козицький.
«Навіть в умовах повномасштабної війни програма «Доступні ліки» продовжує працювати та розширюється, зі серпня в її межах можна знеболювальні для паліативних хворих, а з жовтня – тест-смужки для визначення рівня глюкози у крові. Загалом у переліку – понад 500 найменувань препаратів. За програмою реімбурсації з електронним рецептом пацієнти можуть отримати ці ліки безкоштовно або з частковою доплатою. Але, на жаль, жителі Львівської області не завжди знають про таку програму, мають спотворену інформацію або не можуть скористатися нею повноцінно.
По-особливому складна ситуація у сільській місцевості. Людям фізично важко добратися до аптек, де можна отримати ліки за цією програмою. Зокрема близько 10 тисячам жителів Львівщини доводиться долати 15-20 кілометрів до найближчої аптеки, майже 20 тисячам – до 15 кілометрів», – зазначив Максим Козицький.
Також з метою поширення інформації про програми «Доступні ліки» керівництво НСЗУ зустрілося сьогодні з представниками ЗМІ Львівщини.
Довідково:
Перелік лікарських засобів, які можна отримати за програмою «Доступні ліки», можна знайти за посиланням: http://surl.li/lfyad
Для того, щоб отримати препарати за програмою реімбурсації «Доступні ліки», потрібно отримати електронний рецепт від лікаря. В залежності від захворювання, рецепти виписують лікарі різного профілю:
- пацієнти з серцево-судинними захворюваннями, бронхіальною астмою, діабетом 2-го типу, хронічним обструктивним захворюванням легень, а також ті, хто потребують препаратів для знеболення та тест-смужок для визначення рівня глюкози у крові, мають звернутися за рецептом до сімейного лікаря;
- пацієнтам з нецукровим та цукровим діабетом рецепт виписує ендокринолог, а також сімейний лікар, якщо раніше пацієнт отримав план лікування у ендокринолога;
- пацієнтам з епілепсією, хворобою Паркінсона, розладами психіки та поведінки рецепт виписує невролог або психіатр. При наявності складеного психіатром або неврологом плану лікування, рецепт може виписати лікар первинки;
- пацієнтам, яким необхідно приймати імуносупресивні препарати, рецепт виписує трансплант-координатор.
Для отримання електронного рецепта потрібно записатися на прийом до лікаря первинної медичної допомоги (педіатра, терапевта, сімейного лікаря). В залежності від захворювання, лікар випише рецепт або направить до вузького спеціаліста. Далі пацієнт отримує SMS-повідомлення на свій номер з таким текстом: «Ваш рецепт: ХХХХ-ХХХХ-ХХХХ-ХХХХ. Код підтвердження: ХХХХ». Також пацієнт може попросити лікаря надати інформаційну довідку, яка буде містити номер рецепта, код підтвердження та інформацію про лікарський засіб. Інформаційна довідка не є електронним рецептом та має лише інформаційний характер.
Термін дії рецепта 30 днів.
Щоб отримати ліки необхідно звернутися до однієї з аптек, яка бере участь у державній програмі реімбурсації. Всі аптеки, які приєдналися до програми, мають наліпку «Доступні ліки» або «Інсуліни»:
В аптеці потрібно повідомити 16-значний номер та код електронного рецепта або пред’явити інформаційну довідку.
Дізнатися, де найближча аптека з необхідними ліками можна:
- зателефонувавши на гарячу лінію НСЗУ за номером 16-77 у робочі дні з 9:00 до 18:00 (понеділок-четвер) та з 9:00 до 16:45 (у п’ятницю);
- через чат-бот «Спитай Гриця» у Телеграмі та Вайбері