Головна Соціальне життя Правова обізнаність — головний критерій бути захищеним

Правова обізнаність — головний критерій бути захищеним

671
0

15 березня – Всесвітній день захисту прав споживачів. Зрозуміло, що цей день не відзначається так широкомасштабно, як інші національні та міжнародні свята, але прикута увага до такої дати  дає чимало корисного для громадян. Адже усі ми – незалежно від віку, статі, освіти, соціального статусу та займаної посади – споживачі.

Упродовж усього життя  споживаємо продукти, товари та послуги й платимо за них. Людина народжується і стає споживачем медичних послуг, іде з життя через ритуальні. Тому кожен повинен знати, на що він має право і на що може розраховувати. Основним документом, який регулює відносини між споживачами товарів (робіт, послуг) і виробниками, виконавцями, продавцями в умовах різних форм власності, а також встановлює права споживачів та визначає механізм реалізації державного захисту їх прав є Закон України «Про захист прав споживачів».

Із метою задоволення будь-яких власних побутових потреб кожен із нас майже щодня дня вступає у відносини з різного роду підприємствами, установами, організаціями. Це може стосуватися придбання продуктових і побутових товарів у магазинах роздрібненої торгівлі, послуг побутового обслуговування та задоволення будь-яких інших потреб. Упевнені, що багато  хто може пригадати негативні випадки, обумовлені наявністю недоліків у придбаних товарах, неможливістю їх використання впродовж гарантійного терміну, незадовільною якістю виконаних робіт тощо. У більшості подібних випадків, зважаючи на обмаль часу або низьку вартість товару чи послуги, а також необізнаність громадян щодо можливих шляхів врегулювання таких питань, вони просто не вживають ніяких заходів для захисту своїх прав у відповідній ситуації. Водночас, правова обізнаність при виборі товару (послуги) дозволяє уникнути непорозумінь або врегулювати їх в рамках, передбачених чинним законодавством.

Ми попросили пересічних грамадян поділитися, як їх обслуговують у крамницях і на ринку, чи були випадки повернення неякісного товару?

Пані Марія, м. Жовква:

— Потрапити на гачок несумлінних підприємців нині, на жаль, можна часто. Буває, товар залежується і тоді вони всіляко «стараються» його вміло зреалізувати. У таких випадках завжди повертаю неякісне, ще й роблю зауваження. У супермаркетах треба уважно слідкувати за акціями, бо можуть легко обманути, невчасно замінити цінники і порахувати товар за більшими цінами. Для захисту своїх прав не зверталася ніколи, бо не знаю куди.

Пані Олександра, м. Жовква:

— Нині власники крамниць, звісно, намагаються догодити клієнтові. Через конкуренцію на ринку товарів і послуг кожна людина має вибір крамниць, майстерень, де тобі краще запропонують, підкажуть, допоможуть. А несумлінних підприємців, продавців оминаю. Знаю, що впродовж 14 днів маю право повернути товар. Правда, з тим проблем не виникало. Щоб не постраждати від несумлінних продавців, обов’язково треба зберігати чек товару.

У судді Жовківського районного суду Володимира Мікули ми попросили розповісти, чи трапляються у судовій практиці розгляди справ щодо порушення законних прав споживачів: «Кожен громадянин має право звернутися у суд і, відповідно до Закону України «Про захист прав споживачів», він звільняється від сплати державного мита. Але у районний суд споживачі практично не звертаються, бо самі залагоджують непорозуміння, та й люди між собою знаються.  Це більше практикується у великих містах. У нас розглядають судові позови щодо банківських кредитів».

Уляна ЛАЩІВСЬКА.

Від редакції. Щодо порушення прав споживачів радимо звертатися в Головне управління Держпродспоживслужби у Львівській області або в управління Держпродспоживслужби у Жовківському районі. Подаємо кординати:

Головне управління Держпродспоживслужби у Львівській області – м. Львів, вул. Промислова 9, тел.: 252-69-29;  e-mail: office@consumer.lviv.ua;

— Управління Держпродспоживслужби в Жовківському районі – м. Жовква, вул. Дорошенка 13, тел./ факс: (252) 21-164; e-mail: vet_med@ukr.net.