У комунальному закладі Львівської обласної ради «Львівський історичний музей» сьогодні, 10 вересня, презентували виставковий проєкт «Втрачені пороги», присвячений 80-річчю початку депортацій українців з Надсяння, Лемківщини, Холмщини, Західної Бойківщини. Внаслідок цих вимушених переселень у 1944–1951 роках рідні пороги покинули приблизно 750 тисяч українців.
Презентацію виставки відвідали голова комісії з питань культури, інформаційної політики та промоції облради Святослав Шеремета і заступниця голови комісії з питань історико-культурної спадщини та туризму обласної ради Соломія Риботицька.
«Від імені Львівської обласної ради дякую всім упорядникам та організаторам виставки за її реалізацію.
80 років від початку депортацій українців з рідних земель – це трагічна дата в українській історії. І таких дат, на жаль, багато є у нас. Тому ми повинні пам’ятати і доносити правду до всіх українців і до всього світу про те, що пережив український народ у ХХ столітті через тоталітарні комуністичні режими», – зазначив Святослав Шеремета.
Як наголосив директор Львівського історичного музею Роман Чмелик, своїми варварськими діями комуністичний режим завдав непоправної шкоди, що призвело до руйнування матеріальної та духовної культури, знищення історичної пам’яті про найзахідніші українські терени.
«Виставкою ми показуємо єдність українського народу, автентичність його культури і нестримну жагу до збереження в пам’яті всього українського», – підкреслив Роман Чмелик.
На виставці представлено понад 150 пам’яток, які походять чи тісно зв’язані із територією Закерзоння: предмети побуту та прикраси княжого періоду, віднайдені під час археологічних досліджень; раритетні зразки рукописних книг та стародруків з давніх церков, що не збереглися донині; унікальні зразки української фалеристики та сфрагістики, раритетні світлини та поштівки, архівні матеріали учасників збройного націоналістичного підпілля в регіоні; особисті речі депортованих та членів їх сімей.
Значна частина представлених експонатів є результатом пошукової, науково-дослідницької й реставраційної роботи музейників та демонструються вперше.
Нагадаємо, у Львівському історичному музеї 5 вересня відбулася міжнародна наукова конференція «Депортації на українсько-польському пограниччі середини ХХ ст. як злочини тоталітарних режимів проти людяності».
Детально про депортації 1944–1951 років – тут.