Головна Здоров'я Торік у Львівській області зафіксували 120 випадків захворювання сказом тварин

Торік у Львівській області зафіксували 120 випадків захворювання сказом тварин

0
0

Департамент екології та природних ресурсів поінформував до чиїх повноважень належить питання полювання на тварин та їх відстрілу.

За інформацією Головного управління Держпродспоживслужби у Львівській області спостерігається зріст випадків захворювання сказом  тварин, для порівняння, у 2020 році – зафіксовано 15 випадків, у 2023 – 93, а у 2024 зафіксовано 120 випадків.

Для зниження ризиків поширення випадків захворювання на сказ людей і тварин, профілактики та нерозповсюдження інфекційних та паразитарних хвороб на загальнодержавному рівні прийняті рішення про проведення протиепізоотичних заходів, в тому числі шляхом імунізації та регулювання чисельності шкідливих видів тварин.

Відповідні рішення на території області прийняті на рівні Державної надзвичайної протиепізоотичної комісії при Львівській обласній державній адміністрації.

На території області торік зробили весняну та осінню кампанії з пероральної імунізації диких м`ясоїдних тварин проти сказу. Всього розповсюдили 609 700 доз вакцини із охопленням площі 12194 км2 шляхом розкладання принад наземним методом вручну на території лісових та мисливських угідь на відстані не ближче 200 метрів від населених пунктів.

Весняна кампанія тривала з 21 травня по 31 травня 2024 року. Для вакцинації використана вакцина для пероральної імунізації м’ясоїдних тварин «Орісвак» в кількості 304850 доз. Всього організували 247 груп, в яких залучили 816 осіб.

Осіння кампанія тривала з 16 вересня по 23 вересня 2024 року. Для вакцинації була використана вакцина для пероральної імунізації м’ясоїдних тварин «Орісвак» в кількості 304850 доз. Всього організували 249 груп, в яких залучили 808 осіб.

На загальнодержавному рівні відповідальними за проведення імунізації тварин визначили Держпродспоживслужбу та Держлісагентство. Програма фінансується з державного бюджету. До повноважень обласних державних адміністрацій не входить питання фінансового контролю.

Разом з тим інформуємо, що на офіційних сторінках та  на сторінках у соціальних мережах обласної державної адміністрації та дотичних структурних підрозділів, Головного управління Держпродспоживслужби у Львівській області розміщена інформація про можливість безкоштовної вакцинації домашніх тварин проти сказу в державних установах ветеринарної медицини із зазначенням  переліку таких установ.

Про програми гуманного зменшення популяції тварин

Чинним законодавством, зокрема Законом України «Про захист тварин від жорстокого поводження» відповідальність за безпритульних тварин покладається на територіальні громади. Правила утримання домашніх тварин установлюються органами місцевого самоврядування.

Відповідно до статті 15, місцеві бюджети можуть передбачати кошти на створення притулків для тварин та відшкодування витрат притулкам з утримання тварин незалежно від форм власності.

Відповідно до статті 24, для забезпечення вилову та тимчасової ізоляції безпритульних тварин органами місцевого самоврядування можуть створюватися комунальні служби або підприємства з питань утримання та поводження з тваринами в населених пунктах відповідно до місцевих програм регулювання чисельності тварин у населених пунктах.

До прикладу, у Львові діє Програма регулювання чисельності безпритульних тварин у м. Львові на 2020-2025 роки, затверджена  ухвалою  міської  ради від 26.12.2019. ЛКП «ЛЕВ» є ветеринарно-стерилізаційним центром, що займається контролем чисельності безпритульних тварин у Львівській громаді.

Про заборону полювання та видачу дозволів на регулювання чисельності шкідливих тварин

На території Львівської області наказом Львівської обласної військової адміністрації від 08.08.2022 № 154/22 заборонено полювання. Тобто з серпня 2022 року і до сьогодні полювання не проводиться.

Для недопущення погіршення епізоотичної ситуації в області, в області дозволили регулювання окремих видів мисливських видів звірів з метою профілактики та нерозповсюдження інфекційних та паразитарних хвороб.

Питання відстрілу хижих та шкідливих тварин регламентується статтею 33 Закону України «Про мисливське господарство та полювання». Згідно з частиною четвертою, добування хижих та шкідливих тварин, зокрема вовків, лисиць, єнотовидних собак, бродячих собак і котів, сірих ворон, належить до службових обов’язків працівників, уповноважених здійснювати охорону мисливських угідь, і здійснюється протягом року.

Згідно з частиною другою, відстріл та вилов перелічених тварин, а також вовка і лисиці не в мисливський сезон або в заборонених для полювання місцях здійснюються мисливцями за дозволом за письмовою заявою користувача мисливських угідь.

Видача таких дозволів в області є компетенцією Західного міжрегіонального управління лісового та мисливського господарства (п. 4 Положення про міжрегіональні управління лісового та мисливського господарства Державного агентства лісових ресурсів України, затвердженого наказом Міндовкілля від 29.09.2022 №404). За детальнішою за інформацією можна звернутися до Західного міжрегіонального управління лісового та мисливського господарства.