4 липня Жовква приймала журналістів національних, регіональних та місцевих медіа, а також представників міст України (36 таких населених пунктів склали свій план сталого енергетичного розвитку та подали його до європейської комісії і беруть участь у другому етапі конкурсу, знайомляться з проектами, що вже втілюються, переймають досвід), що брали участь у прес-турі на тему: «Демонстрація успішної реалізації двох енергоефективних проектів: муніципальні партнерства для поліпшення енергоефективності у Жовкві і модернізація комунальної котельні та району, який вона опалює». Ці проекти фінансуються Європейською комісією в рамках Програми СоМ-DeР.
Довідка
Жовква — єдине місто в Україні та в країнах Східної Європи, якому вдалося стати учасником одразу 2-х демонстраційних проектів (як головний заявник — самостійно, та як партнер з м. Самбором і Фондом Східна Європа), які реалізують підписанти Угоди мерів (загалом в Україні реалізується 11 таких проектів, а у Львівській області налічується 16 міст-підписантів «Угоди Мерів», більшістю з яких розроблено та затверджено Плани дій сталого енергетичного розвитку до 2020, у яких визначено основні завдання у напрямку енергозбереження та план заходів щодо їх досягнення). Ще у грудні 2012 року Жовква приєдналася до «Угоди мерів щодо клімату та енергії». А в 2014 році вже стала одним із міст, яке отримало грант ЄС. У місті передбачено встановлення трьох сучасних біопаливних котлів та іншого необхідного супутнього обладнання в котельнях, заміна 1 544 м теплотрас, інсталяція 8 індивідуальних теплових пунктів та проведення комплексної термомодернізації дитячого садка № 2.
Очікувана економія після впровадження обох проектів складе 10 812 МВт -год енергії та 2 379 тонн СО2. Цієї кількості енергії вистачить для приготування 500 тисяч горняток кави, а для перевезення такої кількості вуглецю необхідно 40 залізничних вагонів.
Знайомство з досвідом реалізації проектів з енергозбереження та модернізації енергетичної інфраструктури Жовкви почалось із вітальних промов мера Жовкви Петра Вихопня та керівника команди підтримки Програми CoMDeP Яна Ваандерса, виступів учасників команди, яка реалізує проекти, можливості ознайомитись з технічною інформацією про вже виконані та заплановані роботи тощо.
Зі слів міського голови, завдяки цьому проекту вдалося реалізувати багаторічний задум і економити на ресурсах: «Місто — це люди, але кожне місто має свою специфіку. Жовква є виключенням із загального правила, адже тут збереглося центральне опалення. Це клопіт, і з цим треба було щось робити. Ми довго до цього йшли. До 2014 року європейські структури не фінансували таких міст, як Жовква, взагалі. Міста повинні були мати 100 тис. і більше населення. Хороші проекти не приймали через малу кількість мешканців. Зрештою ЄС нас почув і нам відкрилася можливість реалізації своїх проектів.
Ще у 2003 році «Жовкватеплоенерго» стало міським підприємством з мільйонними боргами за газ. У 2005 році ми розробили концепцію модернізації теплопостачання. З 2005-го до 2011-го замінювали наші теплові мережі.
Місто мало п’ять газових котелень, які опалювали 49 багатоквартирних житлових будинків та 20 бюджетних установ. Провівши аудит та підрахувавши всі видатки, було вирішено переходити на котли на твердому паливі та втілювати енергоощадні системи”.
Також він має великі сподівання на термомодернізацію дитячого садочка. 1 червня його закрили. Поміняли дах, утеплюють стіни ззовні, всередині монтують електрику, систему водопостачання та теплопостачання, ставлять сигналізацію, систему вентиляції, нові вікна. Завершити роботи мають 1 серпня. Енергоаудит обіцяє економити тільки тут до 50 тисяч гривень в рік. Кожен крок у запровадженні європейських проектів перевіряють європейські експерти.
— Тільки після того, як проект модернізації комунальної котельні у Жовкві був визнаний переможцем конкурсу, Європейський Союз у квітні минулого року невідкладно поклав півмільйона євро на рахунок міста у відділенні «Ощадбанку». Але понад 20 відсотків від суми проекту необхідно знайти у місцевих бюджетах. Отож, загальний бюджет модернізації котельні складає 860 тисяч євро. З них грант ЄС — 688 тисяч євро. І 172 тисячі євро фінансує саме місто Жовква та надає обласний бюджет. », — ділився міський голова на брифінгу для журналістів, де йому та Яну Ваандерсу представники мас-медіа мали нагоду поставити ряд запитань.
«Ці два проекти матимуть позитивні наслідки для міста. Перше — місто зможе заощаджувати на енергоносіях приблизно 1 млн. кубічних метрів газу щороку. Друге — проект дозволить місту інвестувати у місцеву інфраструктуру. Ми говоримо про енергозбереження і про те, щоб школа та садок стали кращим середовищем для навчання. Для України характерно, що в дитячих садках система вентиляції погана або ж її взагалі немає. Тому в дітей часто виникають проблеми з чистим повітрям. В рамках нашого проекту ми працюємо лише з європейськими стандартами, тому все має відповідати європейським нормам. Адже витрачати кошти на енергоносії — це даремна трата. Їх можна витратити на дороги, школи, переробку сміття чи вкласти у енергоефективність”, — зазначив Ян Ваандерс.
Керівник команди підтримки програми «CoMDeP наголосив, що рішення про місто, яке отримає кошти і на який саме проект, приймає лише незалежна комісія.
І ніхто та ніяк не вплине на результат конкурсу.
У рамках прес-туру учасникам заходу показали котельню на біомасі на вул. Героїв УПА, клас енергоефективності у школі №3, індивідуальні теплові пункти у житлових будинках, що на вулицях Яворницького та Тарнавського, ознайомили із ходом робіт у дитячому садочку № 2.
Реконструкція та модернізація дитячого садочка є показовим прикладом робіт з енергоефективності, вартість яких становить 12 млн. 299 тис. грн. Передбачено встановлення низки енергозберігаючих технологій, а саме: заміна даху, повна заміна вікон, утеплення фасаду, встановлення сонячного колектора, централізованої вентиляції, встановлення системи збору дощової води, яку використовуватимуть на технічні потреби, індивідуального теплового пункту, що включатиме функцію погодозалежної автоматики. Це дозволить автоматично підключати і відключати дитсадок від опалення при зміні температури повітря.
Журналісти мали можливість отримати інформаційну, технічну та консультативну підтримку, записували інтерв’ю з координаторами проекту, технічними експертами та мешканцями Жовкви, знімали та фотографували об’єкти, що їх цікавили.
Настя Вігурицька.