В умовах військової агресії, зазіхань з боку Росії на нашу територіальну цілісність та припинення поставок газу до України, держава повинна шукати шляхи для того, щоб «зіскочити з газової голки Росії». Утім квапливі пошуки альтернативи не повинні зашкодити інтересам самих українців та стати знаряддям популізму політиків.
Ми неодноразово чули про сланцевий газ. Хтось говорить, що це корисна для України справа. Адже ми можемо стати незалежними від російського газу, видобуваючи свій, інші кричать і б’ють у дзвони, запевнюючи, що це шкідливо… Так чим насправді є сланцевий газ? Яку шкоду він приносить людям, довкіллю? І що може стати його альтернативою? На ці та інші питання можна було почути відповіді експертів Національного Екологічного Центру України, які проводять містами Західного регіону інформаційний тур.
— План замінити російський газ за рахунок видобутку газу нетрадиційних покладів на власній території, про який неодноразово заявляли в уряді, наразі видається нереалістичним і може зашкодити економічному розвитку цілих регіонів на Сході й на Заході, — так вважають експерти з міжнародних фінансових організацій. На розгортання інфраструктури й буріння підуть роки, ніхто не гарантує, що газу буде достатньо і що він обійдеться громадянам дешевше за імпортний. Найбільший ризик – це все ж таки міграція хімічних речовин до водоносних горизонтів. Наукові дослідження підтверджують, що це може відбутись упродовж кількох років. Ці хімічні речовини руйнують ендокринну систему людини. В першу чергу це впливає на онкологію. Тобто найбільш вразливими до них є діти, вагітні жінки та тварини.
Обіцянки швидко знайти альтернативні джерела для енергопостачання та плани будівництва нових потужностей лише створюють оманливе враження, що можна продовжувати споживати енергію не рахуючи. Ми марнуємо час замість того, щоб швидко почати отримувати енергію, яку зараз просто втрачаємо.
Найбезпечніша та найдоступніша альтернатива, яку суттєво недооцінює держава, — енергозбереження, підтверджує Національний екологічний центр України. Воно не потребує масштабного фінансування коштом платників податків та має довгостроковий ефект.
Днями на центральній площі Вічевій нашого міста фахівці НЕЦУ розташували як інформаційні афіші, так і продемонстрували живі прилади енергозбереження: сонячні батареї, які заряджали акумулятори, сонячний колектор та ін. Бажаючі мали нагоду почерпнути чимало корисної інформації про сланцевий газ та його вплив на довкілля. На жаль, жовків’яни не дуже охоче поспішали слухати чи бодай хоч поглянути – а що ж це знову в центрі міста їм пропагують? Бо, на відміну від деяких інших, менш населених пунктів нашої області їх мешканці більше зацікавлені в охороні навколишнього середовища.
Зоряна ГУМНИЦЬКА.