Головна Цікаво Рання діагностика раку молочної залози рятує життя

Рання діагностика раку молочної залози рятує життя

461
0

Практично кожна жінка погодиться із твердженням, що, перш за все, вона піклується про здоров'я своїх дітей, чоловіка, батьків, близьких і в останню чергу згадує про себе. Жіночий організм із його особливою фізіологією потребує систематичного обстеження і регулярного спостереження. Повною мірою це стосується і молочних залоз . Як часто ми чуємо прикрі випадки про захворювання молочних залоз. І кожного разу ми сподіваємось, що саме така прикрість нас омине…

Профілактика — це не лікування, а турбота про своє здоров'я та благополуччя. І хоч далі ми поговоримо про прикрі речі, робимо це свідомо і з турботою про прекрасну половину людства! Рак молочної залози — найпоширеніша злоякісна пухлина жінок у всьому світі.  В Україні посідає перше місце серед онкопатології у жінок. Кожні 35 хвилин у нашій країні виявляється новий випадок раку молочної залози і кожну годину від цієї хвороби вмирає одна жінка. Рівень захворювання на рак молочної залози зростає з кожним роком.  Враховуючи дані статистики, особливої актуальності набувають проблеми профілактики, діагностики та лікування раку молочної залози. Визначено лише фактори, під впливом яких ризик розвитку цього захворювання значно зростає. Особливе значення має спадковість, якщо у жінки мати або  сестра стикалися з цим захворюванням, то ризик захворіти самої підвищується для неї в 2-3 рази.

Захворювання можливе: якщо перенесений раніше рак грудей; якщо жінки не народжували і не годувати дітей грудьми; якщо у дівчини менструація почалася раніше, ніж у 12 років; в  жінок, у яких менопауза настала пізніше, ніж у 55 років; при перенесені мастопатії, фіброаденоми; якщо жінка використовує оральні контрацептиви.

Такі захворювання як цукровий діабет, гіпертонія, ожиріння і деякі інші, при неправильному або несвоєчасному їх лікуванні теж провокують рак грудей.

Захворювання молочної залози доброякісного характеру спостерігаються в 30-40 разів частіше, ніж рак молочної залози. Ті чи інші патології виникають у 60-70 % жінок.  Необхідно знати, що доброякісні пухлини ростуть лише в межах молочної залози, вони ніколи не втягують в пухлинний процес інші тканини і органи, і легко виліковуються.  Якщо ж пухлина має злоякісний характер, то її клітини починають швидко розростатися в навколишні тканини, а також проникати по кровоносних і лімфатичних судинах в інші органи, утворюючи  метастази. Тому, виявивши у себе раптово в грудях новоутворення або якісь  незвичайні симптоми, не відкладайте візит до лікаря і не втрачайте дорогоцінний час.

Як виявити захворювання  молочної залози на ранніх стадіях?

Кожній жінці достатньо регулярно здійснювати всього три ефективних дії: проводити самообстеження грудей, відвідувати лікаря  та зробити  ультразвукову діагностику грудей .

На жаль, самообстеження дозволяє виявляти вже досить великі за розміром новоутворення. Пухлина розвивається упродовж декількох років, а, іноді, і десятка років, тому пацієнти не помічають цього зростання. У половині випадків рак молочної залози виявляється саме в ході профілактичних обстежень, зокрема ультразвукової діагностики молочних залоз, що дозволяє  виявити  пухлини на ранніх стадіях.

Кому рекомендовано профілактичне УЗД молочних залоз?

Хворобу можна попередити, якщо ввести у своє життя одне нескладне правило — регулярно відвідувати кабінет УЗД, де кваліфікований спеціаліст безпечно і безболісно проведе обстеження грудей і визначить їх стан. Причому відвідати лікаря-діагноста повинні:

• жінки до 30 років — 1 раз на рік;

• жінки старші за 35 років — 1-2 рази на рік, залежно від рекомендацій лікаря;

• жінки після 50 — обов'язково не рідше 2 разів на рік.

Якщо ж ви відчули дискомфорт в області молочних залоз або ущільнення — тут же слід нанести візит до лікаря, не відкладаючи до покладеного «за графіком» прийому.

Ймовірність виявлення захворювання на його початковій стадії значно підвищується, якщо дослідження проводити в період гормонального спокою.  Сприятливий період, коли робити УЗД молочних залоз припадає на першу фазу менструального циклу, а саме 5-14 день.

Ультразвукове дослідження займає лідируючу позицію серед інших методів обстеження молочних залоз. Завдяки цьому методу можна діагностувати величезну різноманітність захворювань, які не так легко піддаються виявленню при використанні інших методів.

При УЗ дослідженні можливо виявити:

— об’ємні новоутворення (пухлини), та визначити їх структуру з точністю до 85 %;

— кісти та інші порожнисті утворення протоків молочної залози розмірами до 5 мм;

— явища фіброзу сполучної тканини залози, що виникають внаслідок дисгормональних зрушень;

— різноманітні запальні зміни (мастити, абсцеси).

Завдяки досягненням медичної науки і сучасним діагностичним технологіям, раннє виявлення ракової пухлини в 9 випадках з 10 дозволяє успішно вилікуватися і зберегти груди. Пройти  цю швидку, але дуже інформативну процедуру можна в поліклінічному відділенні Жовківської центральної районної лікарні. Хочу побажати кожній жінці знайти  час для себе, щоб відвідати спеціаліста і бути впевненою в стані свого здоров'я. Ви не тільки захистите себе від великої кількості наслідків у разі наявності захворювання, а й отримаєте відповідь на важливі запитання, пов’язані з вашим здоров'ям.

 Кожна жінка має бути здоровою не тільки для себе, а й для своїх рідних!

О. БУРА, лікар УЗД.