Алкогольні напої здатні впливати на роботу нашого мозку і на наш психологічний стан. Вживання невеликих доз алкоголю здатне викликати в організмі вироблення ендорфінів – хімічних речовин, що знімають стрес і викликають стан ейфорії (підвищеного настрою).
Ендорфіни – це біохімічні молекули ( “гормони радості”), які роблять наше життя яскравим, радісним, наповненим позитивними емоціями. Вони виділяються під час повноцінного сну, під час їди, під час сексуальної близькості, під час сміху і в багатьох інших ситуаціях, де люди, відчувають задоволення.
Ендорфіни – необхідні супутники і провідники будь-якої позитивної емоції. Але коли людина надмірно експлуатує цей механізм, «вичавлюючи» з нього все можливе частим прийомом алкоголю, цей механізм ламається. Відповідно, ламаються або порушуються всі функції, де природою передбачено переживання стану задоволення.
Такі люди починають приймати алкоголь вже не для отримання позитивних емоцій, а для того, щоб уникнути негативних станів (депресія, страх, дратівливість, пригніченість). Постійно знижений настрій, дратівливість, погана переносимість життєвих труднощів сприяють почастішання пияцтва. Таким чином, коло замикається.
Тобто одним з механізмів формування алкогольної залежності є втрата здатності отримувати задоволення від життя. Втрата, до якої людина привела себе сама. Допомогти позбутися залежності до алкоголю, крім бажання вам допоможуть медпрепарати, які пропонує служба доставки ліків Pharmalad. Одним з таких є СЕЛИНКРО, який призначається лікарем для скорочення споживання алкоголю у дорослих пацієнтів з алкогольною залежністю.
Чому ж не всі люди досягають стану залежності? Адже алкоголь вживають багато, а алкоголіками стають тільки частина з них.
Виявляється, що схильність до алкогольної залежності – спадково обумовлена. Виявлено ген, носії якого менш стійкі до впливу спиртного і легше стають жертвами алкоголізму. Сам по собі ген не пов’язаний з переробкою спирту в організмі, а відповідає за транспорт серотоніну, речовини, завдяки якому передаються імпульси між нервовими клітинами. При низькому вмісті серотоніну в мозку алкогольна залежність утворюється швидше і частіше.
Було помічено, що в меню алкоголіків солодке зустрічається частіше, ніж у людей, які не зазнають патологічної тяги до спиртних напоїв. Виявляється вживання солодкого і алкоголю призводить до порушення одного і того ж центру головного мозку – так званої опіоїдної системи, саме тієї, яка відповідає за вироблення ендорфінів. Вживання великих доз солодощів в дитячому віці, особливо шоколаду, може побічно свідчити про вродженої слабкості опіоїдної системи мозку і підвищеної схильності до розвитку алкоголізму.
Стадії формування алкогольної залежності:
– Знайомство з алкоголем і фіксація в пам’яті позитивного враження від сп’яніння. Прагнення до стану сп’яніння і формування психологічної залежності. При спогадах про п’янках, з’являються почуття радості, пожвавлення, передчуття свята.
– Регулярне, часте вживання алкоголю. Втрата захисного блювотного рефлексу при вживанні великої кількості алкоголю. З’являється псевдо впевненість в своєму міцному здоров’ї, здатності “випити бочку”.
– Нав’язливі думки про випивку, підвищення дози алкоголю, необхідної для сп’яніння. “А я все дози збільшував, пив і просту і” столичну “. Втрата контролю над кількістю випитого – в стані сп’яніння з’являється “алкогольна спрага”, бажання “догнатися”. Провали в пам’яті на поточні події в момент сп’яніння.
– Стійкі порушення біохімічних процесів в організмі, пошкодження клітин мозку і розвиток фізичної залежність. Похмільний (абстинентний) синдром, який знімається прийомом чергової дози алкоголю. Запої з подальшим почуттям страху, провини і каяття.
– Зниження обсягу уваги, пам’яті, інтелектуальних можливостей і алкогольне недоумство. Деградація особистості, втрата сім’ї, роботи, житла. Раптова смерть.
Сучасні вчені вважають алкоголь – наркотиком, а алкоголізм – захворювання, з розвитком психологічної та фізичної залежності. Основний симптом залежності – втрата контролю над кількістю вживаних спиртних напоїв і розвиток похмільного синдрому.
Самодіагностика
12 ПИТАНЬ, ВІДПОВІСТИ НА ЯКІ МОЖЕТЕ ТІЛЬКИ ВИ:
(Відповідати ТАК чи НІ)
1. Чи бувало, що Ви вирішували не пити тиждень або більше, але Вас вистачало тільки на пару днів?
2. Чи хотілося Вам, щоб оточуючі перестали говорити Вам про Ваше пияцтво і про те, що Вам треба робити?
3. Чи намагалися Ви переключитися з одного виду випивки на інший в надії, що це допоможе Вам не напитися?
4. Чи доводилося Вам протягом останнього року випивати вранці, щоб мати можливість почати новий день?
5. Заздрите Ви людям, які можуть пити без неприємних наслідків?
6. Чи траплялося у Вас протягом останнього року проблеми через випивку?
7. Чи виникали у Вас через випивку неприємності вдома?
8. Чи траплялося, що, випиваючи в компанії, Ви намагалися перехопити додатковий стаканчик, тому що Вам не вистачало?
9. Чи говорите Ви собі, що можете перестати пити в будь-який момент, як тільки захочете, хоча часто напиваєтеся тоді, коли зовсім не збираєтеся цього робити?
10. Чи прогулюватися Ви роботу або заняття через випивку?
11. Чи бувають у Вас провали в пам’яті?
12. З’являлося у Вас коли-небудь відчуття, що якби Ви не пили, то Ваше життя було б краще?
Якщо Ви відповіли ствердно на 4 і більше питань, то Ви, ймовірно, потрапили в біду.
Утримуватися або НЕ утримуватися від вживання алкоголю – це Ваше особисте рішення!