Головна Історія Бережімо свою історію

Бережімо свою історію

514
0

Нещодавно на запрошення родин Доруняків із сіл Сопів і Кийданч, що на Коломийщині, в приміщенні музею Сопова відбулася презентація книжки «Йосип Олеськів. Життя і діяльність». Оранізатором цього заходу стала голова громадської ради с. Сопова Олена Бакай – уродженка Сопова. Представляли книжку її співавтори краєзнавець Зіновій Яворівський і професор Львівського університету ім. І. Франка Степан Качараба, яких  зустріли дуже тепло, з хлібом і сіллю.

Відкрила захід Олена Бакай, яка розповіла, чому зустріч відбувається під гаслом «Коломийщина – Канада. Мости». Олена Василівна також долучилася до видання вищезгаданої книжки.  З. Яворівський  зустрівся з нею у 2008 р., коли приїхав на батьківщину Івана Доруняка, щоб зібрати матеріал для книжки. Тоді вона познайомила  його з Ольгою Потятинник і розповіла багато цікавого про родину Доруняків.

Зіновій Яворівський розказав,  як народжувалася книжка, і які шляхи привели його  зі  с. Нової Скваряви до с. Кийданч. Професор Степан Качараба наголосив на тому, як  віднайшов у Львівському Істо-ричному архіві щоденник Івана Доруняка. Ольга Потятинник із с. Кийданч розповіла цікаві  історії  про свого родича й односельчанина Івана Доруняка. Вона також надала  багато світлин, які увійшли до вищезгаданої книжки. На зустрічі виступили Мирослав Филипів, який розповів про останню хвилю еміграції з України до Канади,а Микола Ільчишин — до США. Місцеві аматори у гарних національних одностроях виконали багато націо-нальних пісень.  На зустрічі працювало телебачення НТК Коломиї, завдячуючи якому, цю подію змогли побачити телеглядачі. Відчувалося, що жителі цього краю дбайливо ставляться до своєї історії, з великою цікавістю досліджують і примножують її.

Так що ж поєднює Жовківщину (с. Нова Скварява) і Коломийщину (с. Кийданч і с. Сопів)? Спільна історія: Йосип Олеськів — з Нової Скваряви, Іван Дорундяк — зі села Кийданч. Саме вони у 1895 році здійснили поїздку до Канади, щоб дослідити умови еміґрації з Галичини до цієї країни. Три місяці Йосип Олеськів разом із Іваном Доруняком  вивчали  клімат, ґрунти, соціальні умови Канади, об’їхавши її південну частину зі сходу на захід. Завдяки цій поїздці і подальшій роботі Йосипа Олеськіва еміграція з Галичини до Канади  стала масовою. Під час поїздки Іван Доруняк вів щоденник, який є цікавим першоджерелом історії, що поєднує Жовківщину і Коломийщину, Україну і Канаду. Досліджуймо і бережімо свою історію. Будьмо разом, бо в єдності – сила, бо ми того варті.

Зіновій Яворівський,
Тарас Яворівський.