Головна Проблема Всихання соснових насаджень

Всихання соснових насаджень

410
0

Нещодавно на базі ДП «Рава-Руський лісгосп» відбувся семінар на тему «Всихання соснових насаджень у Львівській області» за участі: представників Львівського обласного управління лісового та мисливського господарства;  Департаменту екології та природних ресурсів Львівської облдержадміністрації;  директорів та головних лісничих лісогосподарських підприємств Львівської області, на території яких ростуть соснові ліси;науковців з Національного лісотехнічного університету України та Інституту екології Карпат НАН України; співробітників Державного спеціалізованого лісозахисного підприємства "Львівлісозахист" та Львівського державної лісовпорядної експедиції ВО «Укрдержліспроект»; представників місцевої влади, громадських організацій та засобів масової інформації.

У роботі семінару взяли участь польські колеги на чолі із начальником відділу охорони лісу Генеральної дирекції лісів Польщі Альдоною Перлінською. В складі польської делегації були представники Генеральної дирекції лісів Польщі, науковці Інституту досліджень лісівництва (Варшава), представники Регіональної Дирекції лісів у Любліні, служби захисту лісу з Радома, лісівники з Надлісництва Томашів та ін.

Привітальне вступне слово виголосив перший заступник начальника Львівського ЛОУЛМГ  Я. П. Целень, в якому підкреслив важливість проведення цього семінару, представив учасників зустрічі та охарактеризував стан із всиханням лісів на території Львівської області.

М. П. Козловський, директор Інституту екології Карпат НАН України, доповів про стовбурові нематоди, їх роль у всиханні смереки у Карпатах та сосни на Поліссі. Дослідження, проведені співробітниками цього інституту, показують, що соснова стовбурова Bursaphelenchus mucronatus може закупорювати трахеїди сосни і тим самим долучатись до інших чинників, які спричиняють всиханню сосни і підсилюють цей процес.  

В. О. Крамарець, доцент кафедри лісівництва Національного лісотехнічного університету України зосередив свою доповідь на причинах всихання сосни у Львівському регіоні, наголосив на існуючих потенційних шкідниках і хворобах сосни, їх пошкодженнях та окреслив необхідні заходи протидії інформацію про те, що потрібно зробити у найближчому майбутньому аби якось зарадити існуючі проблемі.  

Альдона Перлінська, начальник відділу охорони лісу Генеральної дирекції лісів Польщі, представила учасників польської делегації. У своїй презентації розказала про ситуацію із сосновими насадженнями на сході Польщі у Любельському Воєводстві. Пані Альдона зазначила, що посуха у 2015 році різко прискорила інтенсивність всихання соснових лісів. Кліматичні чинники активізували активність та шкідливість короїда верхівкового Ips acuminatus, інтенсивний розвиток якого різко прискорив всихання сосняків. Польські колеги володіють детальною інформацією про стан лісів і оперативно отримують дані при перших ознаках пошкодження або всихання дерев.

Заступник директора Державного спеціалізованого лісозахисного підприємства "Львівлісозахист" В. М. Сеник охарактеризував перебіг процесів всихання соснових лісів на Львівщині, під час його виступу демонстрували зйомку соснових насаджень з дрона. В. В. Венгер, працівник лабораторії ДП «Львівлісозахист» представила результати лабораторних аналізів видового складу патогенних грибів та комах-фітофагів із осередків всихання сосни.

Після закінчення теоретичної частини, учасники семінару відвідали лісові об’єкти в Хлівчанському лісництві, на яких напередодні семінару були закладені пробні площі. У лісі відбулась жвава дискусія та обговорення існуючої проблеми. У дискусії активну участь брали польські колеги, журналісти та громадськість.  
Після обіду учасники семінару продовжили роботу в Польщі у лісах Надлісництва Томашів. Представники з українського боку мали змогу відвідати соснові насадження та побачили, як реально та оперативно польські колеги вирішують проблеми на місцях. За їхнім переконанням "лісівник має іти перед короїдом, а не після нього – тобто не допускати втрати якості деревини" Відбувалась жвава дискусія у лісі, яка завершилась теоретичною частиною з презентаціями від науковців Інституту Досліджень лісівництва, працівників Надліснитва Томашів.  

Прес-служба
ДП «Рава-Руський лісгосп».