Підтримка Народних домів, заходи з енергозбереження в школах, створення додаткових груп у ДНЗ, вуличне освітлення – на ці та інші проекти цього року можна буде отримати співфінансування Львівської обласної ради в межах Програми проведення обласного конкурсу мікропроектів місцевого розвитку.
Програму депутати ЛОР затвердили одноголосно 12 січня під час позачергової сесії. Цьогоріч обранці виділили на неї рекордну суму – 35 мільйонів гривень. Це більше, ніж виділяли впродовж усіх п’яти років на Програму 2011-2015 років, яка завершила свою дію.
«Нова програма має низку нововведень, – розповідає Іван Собко, депутат фракції «Об’єднання «Самопоміч», член постійної Комісії з питань бюджету, соціально-економічного розвитку. – Зокрема цього року буде оголошено два конкурси: в січні – на 2016 рік, восени – на 2017 рік. Уже незабаром буде створено Конкурсну раду – колективний орган, який ухвалюватиме рішення – оголошуватиме конкурс, визначатиме пріоритети, затверджуватиме незалежних експертів, перелік переможців тощо».
Серед ймовірних пріоритетів конкурсу мікропроектів будуть підтримка Народних домів, заходи з енергозбереження в школах, створення додаткових груп у ДНЗ, вуличне освітлення та екологічні ініціативи. Подавати проекти на конкурс можуть усі місцеві громади області. На численні прохання учасників конкурсу залишили також міста обласного значення, оскільки цього року вони отримали додаткове навантаження у фінансуванні закладів професійно-технічної освіти.
«Після того, як пріоритети будуть визначені, Конкурсна рада прийме межу субвенції обласного бюджету на мікропроекти, – продовжує Іван Собко. – Сьогодні ми маємо бачення депутатського корпусу, громадськості, департаментів держадміністрації, голів районних рад і міст обласного значення, що це мало би бути не більше, як 100 тисяч гривень на один проект. Але сільські, селищні, міські голови повинні врахувати, що обласна рада дає співфінансування 50 % вартості проекту».
Наприклад, якщо сума мікропроекту становить 200 тисяч гривень, то 100 тисяч виділяє обласний бюджет, 95 тисяч співфінансує місцева рада (партнером може бути також районна рада, меценати тощо), і 5 %, тобто 5 тисяч, – обов’язковий внесок громади. Також учасники конкурсу 2016 року матимуть унікальну можливість – нефінансовий внесок місцевої громади, наприклад, будівельні матеріали, зараховуватимуть як співфінансування.
«Ми повністю відходимо від звичної методології під назвою «Дайте гроші», – пояснює Іван Собко. – Люди повинні бути активними та готовими долучатися до розвитку свого села чи міста. Разом з тим, ми готові допомагати, вчити, консультувати, щоб усі громади області мали можливість брати участь у конкурсі і вигравати його. Окремий акцент – на об’єднаних громадах, яким ми допомагатимемо співфінансувати проектно-кошторисну документацію, що буде подаватися на Державний Фонд регіонального розвитку та проекти Міжнародної технічної допомоги».
Конкурс проходитиме в три етапи. Перший – подання проектів і їхня перевірка на відповідність програмі, другий – рейтингова оцінка мікропроектів незалежними експертами, і третій – представлення місцевою радою документів, які підтверджують можливість співфінансування, тобто довідка про наявність коштів на нульовому рахунку.
"Зараз створюємо конкурсну раду, – зазначив Іван Собко — і до роботи. — Сподіваюся, громади будуть активними, буде дуже багато проектних заявок, і ми зможемо реалізувати максимум із них".
Оксана Калиняк, керівник депутатської фракції «Об’’єднання «САМОПОМІЧ» в Жовківській районній раді.